Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

14 marca 2024

Włoska policja wydała ostrzeżenie dotyczące oszustw ubezpieczeniowych związanych z kodami QR, których celem są obywatele. Zgodnie z komunikatem oszuści aktywnie kontaktują się z konsumentami za pośrednictwem rozmów telefonicznych, wiadomości i sponsorowanych reklam w mediach społecznościowych, aby promować atrakcyjne oferty ubezpieczenia samochodu.

Niebezpieczny kod QR
Jak działa oszustwo ubezpieczeniowe z kodem QR?

Kontaktując się z potencjalnymi ofiarami, fałszywy ubezpieczyciel wysyła wiadomość zawierającą kod QR rzekomo powiązany z tablicą rejestracyjną samochodu klienta.

Oszust twierdzi, że ten kod QR można pokazać w każdej autoryzowanej kasie biletowej, w której użytkownik może dokonać płatności. Zgodnie z oczekiwaniami fałszywy kod QR nie zawiera żadnych szczegółów jego ubezpieczenia, ale jest powiązany z nazwiskiem oszusta.

Wszelkie płatności są dokonywane na konto oszusta, a ofiara pozostaje bez ubezpieczenia.

Czerwone flagi, o których musisz wiedzieć

Internet jest pełen fałszywych ofert i oszustw, które mogą prowadzić do poważnych strat finansowych i kradzieży tożsamości. Oto kilka oznak możliwego oszustwa związanego z ubezpieczeniem za pomocą kodu QR:

 • Niespodziewanie zostajesz powiadomiony o kuszącej ofercie ubezpieczenia, która brzmi zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa. Oferta ma ograniczoną dostępność i jesteś zachęcany do szybkiego działania, aby nie przegapić okazji.
 • Ubezpieczyciel twierdzi, że za transakcję można zapłacić wyłącznie za pomocą otrzymanego kodu QR.
 • Operator ubezpieczeniowy zachęca do komunikacji za pośrednictwem WhatsApp lub Telegramu.

Aby chronić swoje informacje i pieniądze, zawsze zachowaj czujność w przypadku niechcianej korespondencji, a także sprawdź agencję ubezpieczeniową przed dokonaniem płatności.

Sprawdź wszystkie oferty zawierające kody QR jako jedyną metodę płatności i natychmiast zgłoś potencjalne próby oszustwa swojemu bankowi, operatorowi karty kredytowej i policji.

Możesz także skorzystać z dedykowanych narzędzi, które wywęszą oszustów, zanim ci wyrządzą krzywdę. Bitdefender Scamio to szybki, bezpłatny i łatwy sposób sprawdzenia, czy otrzymane kody QR są bezpieczne.

„Pamiętaj także o tym, aby zawsze korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego na swoim smartfonie. Dzięki niemu, gdy będziesz chciał zeskanować niebezpieczny kod QR, otrzymasz ostrzeżenie, dzięki któremu dowiesz się, że masz do czynienia z potencjalnym oszustwem” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/italian-postal-and-communications-police-warns-of-qr-code-insurance-scams/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy