Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

17 lutego 2023

Miasto Oakland ogłosiło lokalny stan wyjątkowy po zeszłotygodniowym bezpardonowym ataku ransomware na systemy miejskie. Spowodowana nim awaria sprawiła, że wiele systemów, takich jak urzędy, placówki medyczne i departamenty, zostało zainfekowanych, a niektóre całkowicie wyłączone. 

Panorama Oakland

Oakland ogłasza stan wyjątkowy

„Centrala 911, pogotowie przeciwpożarowe i systemy finansowe miasta nie zostały naruszone” – poinformowali urzędnicy miejscy w aktualizacji z 13 lutego. –„Jednakże przełączenie sieci w tryb offline w celu powstrzymania ataku powoduje, że wiele systemów pozostaje wyłączonych. Departamenty miasta opracowują plany dalszego bezpiecznego świadczenia usług publicznych”. 

Następnego dnia tymczasowy administrator miasta G. Harold Duffey ogłosił lokalny stan wyjątkowy w związku ze skutkami przestojów. 

„Ogłoszenie lokalnego stanu wyjątkowego pozwala miastu Oakland przyspieszyć zakup sprzętu i materiałów, aktywować w razie potrzeby pracowników ratowniczych i wydawać zamówienia w trybie przyspieszonym” – powiedział rzecznik prasowy miasta Oakland. 

Miejski dział IT współpracuje z ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa, aby odzyskać siły po ataku. 

Odbudowa zniszczonej sieci po ataku ransomware

Najnowsza aktualizacja z 15 lutego ujawnia, że miasto codziennie pracuje nad
przywróceniem systemów, których dotyczy problem, działając tak szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Mieszkańcy Oakland wciąż mają trudności z pobieraniem płatności, przetwarzaniem raportów oraz wydawaniem różnorodnych pozwoleń i licencji.
 

„W rezultacie niektóre z naszych budynków są zamknięte” – poinformowało miasto. – „Zachęcamy obywateli do wysyłania e-maili do punktów usługowych, które chcą odwiedzić, w celu uzyskania informacji na temat godzin funkcjonowania danej instytucji”.

Obecnie nadal nie jest jasne, kto stoi za atakiem i czego żąda w zamian za klucze deszyfrujące lub powstrzymanie wycieku danych należących do miasta.

„Przykład Oakland jest dowodem na to, że ataki hakerskie na infrastrukturę całych miast są możliwe do zrealizowania, a przy tym niezwykle niebezpieczne. Na szczęście tym razem hakerzy nie wyłączyli sieci kluczowych placówek i urzędów, takich jak elektrownie, operatorzy energii elektrycznej, szpitale, departamenty policji czy straż pożarna. Gdyby tak się stało, następstwa tego cyberprzestępstwa mogłyby być tragiczne. Dlatego zawsze zachęcamy wszystkich administratorów sieci, aby korzystali z dodatkowych zabezpieczeń przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora Bitdefender.

Źródło: https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/oakland-declares-state-of-emergency-due-to-ransomware-attack/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy