Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

PoradnikiPoradniki Bitdefender

OCHRONA WIDEO I AUDIO

Awatar

Krzysztof B.

25 września 2019

OCHRONA WIDEO I AUDIO

Co oferuje moduł Ochrony Wideo i Audio?

Moduł ochrony wideo i audio wbudowany w oprogramowanie antywirusowe firmy Bitdefender oferuje użytkownikom zabezpieczenie przed atakami, których celem jest przejęcie połączonej z urządzeniem kamerki wideo, oraz podłączonego mikrofonu.

Jak zapobiegać przechwyceniu kamerki internetowej, oraz mikrofonu?

Najprostszym sposobem na uniknięcie ataku przejmującego kamerkę internetową lub mikrofon jest odłączenie obu tych urządzeń w czasie, w którym użytkownik nie ma potrzeby z ich korzystania. Można również ręcznie wyłączyć je w systemie operacyjnym, oraz w każdej, poszczególnej aplikacji, która posiada możliwość rejestrowania wideo lub dźwięku. Ręczne wyłączanie może zająć użytkownikowi sporą ilość czasu, dlatego, w tym przypadku pomocną dłoń wyciąga oprogramowanie antywirusowe firmy Bitdefender, które zawiera moduł umożliwiający blokowanie zarówno kamerki internetowej, jak i mikrofonu. Należy również pamiętać, aby nigdy nie używać ustawień domyślnych, zawsze posiadać aktualną wersję oprogramowania, oraz używać odpowiedniego rozwiązania zapewniającego bezpieczeństwo.

Jak działa moduł blokowania kamerki internetowej oraz mikrofonu?

Moduł blokowania kamerki internetowej oraz mikrofonu z założenia ma zapobiegać przejęciu lub próbom przejęcia tych urządzeń za pomocą ataku hakerskiego. W inteligentny sposób blokuje on próby połączenia pochodzące z aplikacji, które nie zostały wybrane przez użytkownika jako bezpieczne. To użytkownik decyduje, które aplikacje mogą mieć dostęp do jego urządzeń przechwytujących obraz i dźwięk. Dla całej reszty oprogramowania dostęp do nich jest zablokowany.

Jak zablokować dostęp do kamerki internetowej?

Aby aktywować ochronę kamerki internetowej należy:

1. W oknie programu przejść do strony Prywatność. 2. W module OCHRONA WIDEO I AUDIO należy kliknąć Ustawienia.

3. W zakładce Webcam należy włączyć przycisk obok Ochrona kamery internetowej.

4. Po uruchomieniu ochrony, użytkownik posiada możliwość dostosowania działania ochrony, na podstawie czterech dostępnych ustawień.

Zablokuj dostęp do kamery internetowej.

Pierwszym ustawieniem jest całkowite zablokowanie dostępu do kamerki internetowej. Żadna aplikacja nie będzie mogła się z nią połączyć.

Zablokuj przeglądarkom dostęp do kamery internetowej.

Wybranie tej opcji sprawi, że wszystkie przeglądarki, za wyjątkiem Internet Explorer, oraz Microsoft Edge nie będą mogły uzyskać dostępu do kamery internetowej.

Wyżej wymienione dwie aplikacje nie mogą zostać wykluczone, ponieważ Bitdefender nie jest w stanie wykryć ich jako przeglądarki internetowe. Spowodowane jest to procedurą uruchamiania aplikacji ze sklepu Windows Store za pomocą jednego procesu.

Ustaw uprawnienia aplikacji na podstawie wyboru społeczności.

To ustawienie zależy od popularności danej aplikacji. Jeśli większość użytkowników uznaje ją za bezpieczną lub niebezpieczną, blokada zachowa się w odpowiedni dla tego wyboru sposób.

Użytkownik otrzyma informację o tym, że społeczność uznała daną aplikację za niebezpieczną, a następnie zostanie ona zablokowana.

Powiadom, kiedy dozwolone aplikacje łączą się z kamerą internetową.

Za każdym razem, gdy aplikacje dodane do listy dozwolonych spróbują nawiązać połączenie z kamerą, Autopilot poinformuje o tym użytkownika.

Jak zablokować dostęp do mikrofonu?

Aby włączyć ochronę mikrofonu należy:

1. Przejść do zakładki Prywatność w oknie programu.

2. W sekcji OCHRONA WIDEO I AUDIO wybrać Ustawienia i przejść do zakładki Mikrofon.

3. Włączyć przycisk obok modułu Monitor Mikrofonu.

Użytkownik może skonfigurować wyskakujące powiadomienia na cztery sposoby:

Powiadamiaj, gdy aplikacja próbuje uzyskać dostęp do mikrofonu.

Powiadamiaj, gdy przeglądarki uzyskują dostęp do mikrofonu.

Powiadamiaj, gdy niezaufane aplikacje uzyskują dostęp do mikrofonu.

Wyświetl powiadomienie na podstawie wyboru użytkownika Bitdefender.

Jak zmienić powiadomienia dotyczące mikrofonu dla poszczególnych aplikacji?

Aplikacje, które próbują połączyć się z mikrofonem, automatycznie pojawią się na liście monitora mikrofonu. W tym miejscu użytkownik może wybrać, czy moduł monitora mikrofonu powinien wyświetlać powiadomienia dla każdej aplikacji. Aby tego dokonać należy:

1. Przejść do zakładki Prywatność w oknie programu.

2. W polu OCHRONA WIDEO I AUDIO wybrać Monitor Mikrofonu.

3. Zostanie wyświetlona lista, na której użytkownik może zobaczyć, które aplikacje prosiły o dostęp do mikrofonu wraz z datą.

4. Aby rozpocząć otrzymywanie powiadomień należy kliknąć na ikonę mikrofonu z szarym krzyżykiem. Krzyżyk powinien zostać zamieniony na wykrzyknik. Dzięki temu, gdy aplikacja poprosi o dostęp do urządzenia, zostanie wyświetlone odpowiednie powiadomienie.

5. Aby zobaczyć jaki jest aktualny wybór użytkowników dotyczący danej aplikacji, należy najechać kursorem na ikonę wykresu.

6. Aby zmienić powiadomienia dla aplikacji, które nie zostały jeszcze umieszczone na liście, Bitdefender daje dwie możliwości:

– Wybierz aplikacje z Windows Store, aby dodać je do listy.

Zostaną wymienione aplikacje ze sklepu Windows Store, które są zainstalowane na komputerze. Kliknij przełącznik obok nich, aby dodać je do listy.

Dodaj nową aplikację do listy.

Zostanie wyświetlona struktura folderów w postaci drzewa, dzięki której użytkownik może dodać swoją, zaufaną aplikację do listy.

7. Po dodaniu aplikacji do listy kliknij szarą ikonę mikrofonu. Ikona zmieni się, co oznacza, że Bitdefender będzie wyświetl powiadomienia, gdy wybrana aplikacja spróbuje uzyskać dostęp do mikrofonu.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy