Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ – Produkty dla firmy

Optymalna konfiguracja skanowania mniej wydajnych stacji roboczych

Awatar

Krzysztof B.

12 grudnia 2023

Ten artykuł opisuje w jaki sposób optymalnie skonfigurować punkty końcowe, aby w trakcie skanowania antywirusowego zminimalizować zużycie zasobów i poprawić wydajność komputerów.

Tryby skanowania agentów BEST

Bitdefender oferuje trzy tryby skanowania do wyboru. 

tryby skanowania do wybory w bitdefender gravityzone

Skanowanie Lokalne

Większość operacji skanowania jest wykonywana bezpośrednio na punktach końcowych. Wszystkie sygnatury i silniki są przechowywane lokalnie. Skanowanie lokalne wymaga większej ilości pamięci RAM i wolnego miejsca na dysku. W skrócie, komputery skanują same siebie i wykorzystują do tego swoją własną moc obliczeniową. Ten tryb dostępny jest dla Windows, Linux i macOS.

Skanowanie Hybrydowe

Jest połączeniem skanowania lokalnego oraz technologii chmurowej Bitdefender Global Protective Network. Znajduje się tam baza reputacyjna plików i zaufanych aplikacji. Ten silnik jest lżejszy i zalecany do używania na starszych punktach końcowych, które ledwo spełniają wymagania sprzętowe. Z tych informacji w chmurze korzysta też zapora sieciowa, aby nie blokować połączeń dla popularnego oprogramowania.

Skanowanie Centralne

Ten tryb dostępny jest od wersji Premium (Elite). Za skanowanie plików w tym przypadku odpowiadają zewnętrzne maszyny wirtualne tzw. Serwery bezpieczeństwa. Można je pobrać bezpośrednio z konsoli wybierając odpowiednie rozszerzenie dla pliku. Skanowanie centralne odciąża komputery w trakcie skanowania ale w zamian pliki są dosłownie przesyłane po sieci, żeby zostały sprawdzone na zewnętrznej maszynie. Powstało to z myślą o ochronie całych środowisk wirtualnych.

pobranie obrazu serwera bezpieczeństwa z konsoli gravityzone

Po pobraniu gotowego obrazu takiej maszyny wirtualnej należy go zaimportować do hipervizora i podłączyć do swojej konsoli według instrukcji.

Instrukcje znajdują się tutaj:

Konsola chmurowa

Konsola lokalna

Po wybraniu skanowania centralnego Serwery bezpieczeństwa pojawią się na tej samej liście co punkty końcowe w zakładce Sieć. Od tego momentu będzie można je skonfigurować w Polityce, w zakładce Antymalware > Serwery bezpieczeństwa.

Do tabeli możesz dodać połączone z konsolą maszyny wirtualne i ustawić ich sposób działania. Do wyboru są tryby Redundancji i Równomiernej dystrybucji. Ten pierwszy polega wykorzystaniu ich po kolei z góry na dół. Zauważ, że w tabeli jest kolumna Priorytet. To nie jest liczba porządkowa, a kolejność brania pod uwagę w zadaniu. Jeśli pierwsza maszyna będzie miała wysoki poziom obciążenia to zostanie użyta kolejna na liście. Równomierna dystrybucja polega na jednoczesnym utrzymaniu podobnego poziomu obciążenia dla wszystkich maszyn. Pod spodem znajdują się ustawienia dotyczące połączeń między konsolą, punktami końcowymi oraz serwerami bezpieczeństwa.

ustawienia skanowania za pomocą serwerów bezpieczeństwa

Jak skonfigurować tryb skanowania

Tryb skanowania konfiguruje się podczas tworzenia pakietu instalacyjnego w konsoli. Pod modułami (“ptaszki” na liście) znajduje się sekcja Tryb skanowania. Aby dokonać wyboru zmień z Automatyczne na Niestandardowy i wybierz rodzaj silnika skanującego z rozwijanej listy.

wybór trybu skanowania w instalatorze

Jak zmienić tryb skanowania po instalacji

Aby zmienić tryb skanowania dla już zainstalowanych punktów końcowych należy wykonać zdalne zadanie Rekonfiguracji agenta. Można je wykonać przez zakładkę Sieć. Zaznacz komputery na liście, kliknij przycisk Zadania nad tabelą i wybierz Rekonfiguruj agenta.

Zadanie to omawiamy też na tym krótkim filmie.

W górnej części nowego okna wybierz “kropkę” Lista zaznaczeń. Następnie zaznacz ponownie moduły, które mają być zainstalowane na wybranych wcześniej punktach końcowych. W dolnej części okna zadania można zmienić tryb skanowania. Po zapisaniu w ciągu kilku minut wybrani agenci przekonfigurują się według ustawień tego zadania.

wybór trybu działania zadania rekonfiguruj agenta

wybór trybu skanowania w zadaniu rekonfiguracji agenta


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy