Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

CiekawostkiZagrożenia Internetowe

Oszuści zajmujący się pomocą techniczną wykorzystują kurierów do pobierania płatności od ofiar

Piotr R

30 stycznia 2024

Internetowi cyberprzestępcy znaleźli sposób na wykorzystanie usług kurierskich w celu oszukania ofiar oraz kradzieży ich pieniędzy i kosztowności. Po przekonaniu ofiary, że ma rzekome kłopoty techniczne ze sprawami administracyjnymi, oszuści umawiają spotkanie z kurierem, instruując ofiarę, często seniora, aby zapłaciła określoną kwotę lub przekazała posiadane przez siebie cenne przedmioty.

Kurier trzymający paczkę

Oszustwo z wykorzystaniem kuriera staje się coraz częstsze

FBI opublikowało oświadczenie po tym, jak złośliwa kampania z wykorzystaniem kurierów wywołała znaczący wzrost napływu raportów. Oprócz gotówki ofiary są również proszone o zamianę swoich środków na złoto, srebro lub inne metale szlachetne i przekazanie ich kurierowi.

„Oszuści najczęściej podają się za wsparcie techniczne lub urzędników rządu USA. Cyberprzestępcy czasami stosują podejście wielopoziomowe, udając kolejno firmę technologiczną, instytucję finansową i urzędnika rządu USA (np. oszustwo „Phantom Hacker” )” – czytamy w poradniku bezpieczeństwa FBI. „Oszuści informują ofiary, że ich konta finansowe zostały zhakowane lub są narażone na ryzyko włamania, w związku z czym ich fundusze wymagają dodatkowej ochrony. Następnie przestępcy instruują ofiary, aby zamieniły swoje aktywa na gotówkę i/lub zakup złota, srebra lub innych metali szlachetnych.”

Oszuści korzystają z fałszywych haseł

Jak wynika z komunikatu, czasami sprawcy namawiają ofiary do przekazania środków handlarzom metalami, którzy dostarczą metale szlachetne bezpośrednio do domu ofiary.

Gdy ofiara zdobędzie rzeczy fizyczne, oszuści wysyłają do niej kuriera w celu sfinalizowania nielegalnego transportu. Aby uśpić czujność swoich ofiar, przestępcy dają im sfałszowane hasła i kody, które mają rzekomo udowadniać, że ich działania są legalne.

Obiecując ochronę majątku na bezpiecznym koncie w imieniu ofiary, sprawcy zabierają nieuczciwie zdobyty towar i znikają bez śladu, pozostawiając ofiary ze znacznymi stratami finansowymi.

Zalecenia zespołu Bitdefender dotyczące zachowania bezpieczeństwa

Aby uchronić się przed takimi oszustwami, FBI i zespół Bitdefender udostępnia szereg zaleceń i sygnałów ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.

 • Unikaj interakcji z niechcianymi linkami, wyskakującymi okienkami i załącznikami na swoich urządzeniach.
 • Odmawiaj nieznanym lub podejrzanym osobom dostępu do Twojego komputera.
 • Nie kontaktuj się z nieznanymi numerami telefonów w SMS-ach, e-mailach lub wyskakujących okienkach.
 • Nigdy nie ujawniaj swojego adresu domowego nieznanym osobom.
 • Chroń swoje dane osobowe.
 • Unikaj pobierania oprogramowania lub innych plików na żądanie nieznanych osób, które mogły się z Tobą skontaktować.
 • Pamiętaj, że prawdziwe rządy i legalne firmy nigdy nie będą zmuszać Cię do zakupu złota ani innych metali szlachetnych.

Rola dedykowanego oprogramowania antywirusowego

Dedykowane oprogramowanie antywirusowe może Ci zapewnić przewagę nad oszustami i innymi zagrożeniami internetowymi. Bitdefender Total Security uchroni Twoje urządzenia przed oszustami, próbami phishingu, wirusami, trojanami, robakami, oprogramowaniem szpiegującym, oprogramowaniem ransomware, exploitami dnia zerowego i innymi zagrożeniami cyfrowymi.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy