Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Oszustwa internetowe podczas świąt wielkanocnych

Adam D

1 kwietnia 2024

Święta wielkanocne zawsze niosą ze sobą wzrost liczby oszustw internetowych, dlatego badacze z Bitdefender Antispam Lab chcą pomóc Ci zachować świadomość potencjalnych oszustw internetowych związanych z pocztą elektroniczną i niebezpiecznego spamu o tematyce wielkanocnej, którego możesz spodziewać się w swojej skrzynce odbiorczej w tym roku.

Oszustwa internetowe podczas świąt wielkanocnych

Święta Wielkanocne dają ludziom na całym świecie spokój serca i umysłu. Dla cyberprzestępców Wielkanoc stanowi dodatkową inspirację i okazję do oszukania niczego niepodejrzewających osób z ich ciężko zarobionych pieniędzy.

Ponieważ wielu z nas przygotowuje się do tradycyjnych świąt wielkanocnych z rodziną i przyjaciółmi, oszuści szukają sposobów, aby zaskoczyć ludzi zestawem paskudnych sztuczek. Dlatego zespół Bitdefender przygotował zestawienie najpopularniejszych oszustw internetowych w czasie świąt wielkanocnych.

Coraz więcej fałszywych ankiet i oszustw internetowych

Oszuści chcą wykraść dane osobowe i pieniądze ofiar. Począwszy od tego tygodnia badacze Bitdefender, zauważyli falę fałszywych kuponów i ankiet o tematyce wielkanocnej, w ramach których obdarowani otrzymywali prezenty i słodycze. W niektórych kampaniach oszuści internetowi podszywają się pod takie marki, jak Amazon, Sam’s Club, Aldi, Jumbo i Kinder.

Fałszywe wiadomości były kierowane do odbiorców w USA i Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii.

Niektóre fałszywe ankiety wabią odbiorców kuponami na wielkanocne kosze wypełnione czekoladkami; inne oferują wybór między listą artykułów gospodarstwa domowego lub gadżetów firmy Amazon o wartości 750 euro.


Oto cyfrowe tłumaczenie powyższej wiadomości:

„Zbliża się Wielkanoc i wiosna już blisko! Jak świętujesz Wielkanoc? Niezależnie od tego, czy lubisz tradycyjny rodzinny brunch, pełen przygód weekend w domu, czy też organizujesz pełne przygód polowanie na jajka wielkanocne, z chęcią poznamy Twoją historię. Wypełnij naszą ankietę i zyskaj szansę na wygranie jednej z wielu kart podarunkowych Aldi.”

Celem tych typowych oszustw wielkanocnych jest nakłonienie niczego niepodejrzewających ofiar do podania danych osobowych i pieniędzy.

Gdzie oszuści internetowi wyznaczają granicę?

Cyberprzestępcy nie mają kompasu moralnego i wykorzystują każdą okazję do oszukiwania osób, nawet podczas Wielkanocy. Kolorowe pisanki, krótkie rodzinne wakacje oraz wydarzenia o charakterze religijnym i charytatywnym również mogą w tym roku znaleźć się na liście oszustów, więc miej czujność na:

 • Niechciane wiadomości i e-kartki o tematyce wielkanocnej. Jeśli wiadomość pochodzi od nieznanego lub podejrzanego nadawcy, nie klikaj łączy ani nie pobieraj załączników. Mogą one zawierać złośliwy ładunek, który może zainfekować Twoje urządzenie, ukraść dane osobowe i przejąć kontrolę nad Twoimi kontami.
 • Oszuści mogą również tworzyć fałszywe platformy gromadzenia funduszy i organizacje charytatywne, aby wykorzystać Twoją hojność, więc zawsze przeprowadź rozeznanie, jeśli zdecydujesz się przekazać darowiznę online.
 • Zbyt atrakcyjne oferty weekendowych wakacji wielkanocnych, biletów lotniczych i innych obiektów noclegowych, na które możesz natknąć się na różnych platformach internetowych, w tym w mediach społecznościowych i reklamach sponsorowanych.
 • Oferty ograniczone czasowo, wiadomości wywołujące poczucie pilności lub korespondencja informująca, że wygrałeś wspaniałą nagrodę lub prezent.
 • E-maile, które wyglądają na wysyłane z Twojego miejsca pracy (e-maile podszywające się pod dział HR, menedżerów lub osoby zajmujące wysokie stanowiska w organizacji), które zachęcają Cię premiami wakacyjnymi, dodatkowym czasem wolnym lub innymi chwytliwymi tytułami. Mogą one również stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojego urządzenia i miejsca pracy, ponieważ oszuści internetowi często podszywają się pod miejsce pracy, aby rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie, zakłócać operacje, wydobywać poufne informacje lub popełniać cyberprzestępstwa.
  Zostań sprytnym pogromcą oszustw internetowych w te Święta Wielkanocne i nie tylko dzięki Bitdefender Scamio.

Bitdefender Scamio to wykrywacz oszustw oparty na sztucznej inteligencji, który pomaga w ciągu kilku minut określić, czy jakakolwiek niechciana korespondencja jest potencjalnym oszustwem. Opisz sytuację Scamio w języku angielskim, wyślij link, SMS lub zrzut ekranu. Scamio przeanalizuje informacje i odpowie. Możesz uzyskać dostęp do Scamio za darmo na dowolnym urządzeniu i systemie operacyjnym za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub Facebook Messenger.

Czy masz solidny plan cyberbezpieczeństwa, który ochroni Ciebie i Twoją rodzinę podczas świąt?

Skorzystaj z wielokrotnie nagradzanego rozwiązania bezpieczeństwa Bitdefender Total Security, aby chronić wszystkie swoje urządzenia i tożsamość przed złośliwą aktywnością oszustów internetowych, niezależnie od tego, gdzie jesteś i jak zdecydujesz się spędzić święta.

Dzięki kompleksowym planom Bitdefender zyskujesz wielokrotnie nagradzaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i korzystasz z zaawansowanych systemów filtrowania chroniących przed oszustwami i phishingiem, które ostrzegają Cię za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową, która może próbować Cię oszukać. W połączeniu z najnowocześniejszym Menedżerem haseł, który pomaga przechowywać hasła do wrażliwych danych, potężną usługą Premium VPN lub ochroną tożsamości cyfrowej, możesz mieć pewność, że Twoja prywatność i tożsamość w Internecie są bezpieczne od szpiegów i złodziejów tożsamości.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy