Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Oszustwa na Allegro i OLX – jak nie stać się ofiarą?

Julia N

14 lipca 2023

Zakupy online robi się szybko, łatwo i przyjemnie. W Internecie – globalnym centrum handlowym – możemy nabyć praktycznie wszystko: od gwoździ, poprzez specjalistyczną karmę dla świnki morskiej do luksusowych gadżetów technologicznych. Świadomi internauci zaopatrują się w potrzebne dobra tylko w sprawdzonych miejscach, unikając fałszywych sklepów internetowych, gdzie czyhają różnego rodzaju oszustwa. Na Allegro i OLX zakupy wydają się znacznie bezpieczniejsze. Czy jednak rzeczywiście?

pomarańczowa torebka papierowa ze znakiem "@" pośrodku

Oszustwa na Allegro i OLX – nie dajmy się nabić w butelkę!

Szybkość i komfort transakcji, prostota użytkowania oraz szeroki asortyment sprawiają, że zarówno Allegro, jak i OLX cieszą się wielką popularnością. Inną niekwestionowaną zaletą obu wirtualnych „bazarów” jest możliwość kupienia rzeczy, których już (albo jeszcze) nie można dostać w sklepach stacjonarnych.

Niestety obie strony internetowe przyciągają nie tylko przyzwoitych użytkowników pragnących sprzedać lub kupić różnorakie przedmioty (albo usługi). Na Allegro i OLX oszustwa, a nawet poważniejsze incydenty także się zdarzają. Bądźmy zatem czujni i nie dajmy się nabić w butelkę!

Allegro i OLX – oszustwa i inne zagrożenia

Aby nie stać się ofiarą własnej ignorancji, należy przede wszystkim poznać potencjalne niebezpieczeństwa. Oto niektóre z nich.

Trefny towar lub brak towaru

Nieuczciwi sprzedawcy oferują produkty, które nie istnieją lub są znacznie gorsze niż w opisie (np. podróbki rzekomo markowych ubrań czy gadżetów). W tym celu mogą również kopiować ogłoszenia innych wystawców i wyłudzać pieniądze od kupujących.

Fałszywe wiadomości

Wiadomości tekstowe rzekomo od znanych firm kurierskich są coraz popularniejszą metodą wyłudzania danych i środków finansowych. Użytkownik otrzymuje SMS lub e-mail dotyczący wysłanej albo oczekiwanej paczki i zostaje nakłoniony do kliknięcia w podany link (np. celem jej śledzenia). Kolejnym sposobem oszustów jest informowanie o rzekomej niedopłacie do przesyłki albo o innych niewielkich kłopotach, które można rozwiązać przez wpłatę drobnej kwoty. Pod tą informacją zamieszczony jest link do strony internetowej łudząco podobnej do prawdziwej strony banku. Kiedy zalogujemy się w takiej witrynie, przestępcy uzyskują dostęp do naszego konta oszczędnościowego.

Oszustwo „na kupującego”

Coraz powszechniejszym sposobem wykradania pieniędzy staje się wysyłanie sprzedającym e-maili spreparowanych tak, by wyglądały na wiadomości od platformy zakupowej. Informują one użytkownika o ofercie kupna wystawionego przedmiotu i podają link do strony internetowej pozwalającej sfinalizować transakcję. W rzeczywistości jest to podrobiona witryna aukcyjna stworzona w celu wyłudzenia danych bankowych.

Kradzież tożsamości

Oszuści na OLX mogą podszywać się pod innych użytkowników. Podczas rejestracji konta podają wykradzione wcześniej cudze dane i zdjęcia, aby stworzyć fałszywe profile i przeprowadzać nieuczciwe transakcje. Wówczas odpowiedzialność za popełnione przestępstwa może spaść na niewinną osobę, która nie miała w nich żadnego udziału.

Oszustwa na Allegro i OLX – jak nie paść ich ofiarą?

Poniżej kilka przydatnych wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, korzystając z usług Allegro i OLX.

Uwaga na zbyt atrakcyjne oferty

Oszuści często wystawiają produkty w bardzo niskich cenach, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe. Widząc tego typu oferty, zachowajmy szczególną ostrożność.

Bezpieczne metody płatności

Preferujmy bezpieczne metody płatności – zapłaćmy za zakupy przy odbiorze lub przez system płatności, np. platformę PayU. Wystrzegajmy się przekazywania pieniędzy na konta bankowe bez uprzedniego zabezpieczenia transakcji.

Ogłoszenie na OLX – płatność gotówką

Jeśli kupujemy przedmiot wystawiony na OLX, unikajmy przesyłek pocztowych i przekazywania pieniędzy z góry. Umówmy się ze sprzedającym osobiście, obejrzyjmy oferowany przezeń towar i zapłaćmy gotówką. Ważne, by w miarę możliwości spotkać się w miejscu publicznym, a nie w prywatnym mieszkaniu, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, np. napaści lub kradzieży.

Weryfikacja reputacji sprzedającego

Zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy opinie o sprzedającym. Komentarze innych użytkowników serwisu mogą dać pewne pojęcie o wiarygodności sprzedającego.

Unikanie podejrzanych metod komunikacji

Oszuści mogą próbować kontaktować się z nami poprzez e-maile lub komunikatory zamiast korzystać z funkcji oferowanych w tym celu przez OLX i Allegro. Nie pozwólmy na to. Bądźmy też ostrożni wobec podejrzanych próśb o podanie naszych danych osobowych lub poufnych informacji.

Może się zdarzyć, że mimo powziętych środków ostrożności padniemy ofiarą oszustwa na Allegro lub OLX. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wówczas zrobić, jest powiadomienie o incydencie administratorów platformy zakupowej. Przedstawmy im dowody transakcji (np. potwierdzenie wykonania przelewu, korespondencję z nieuczciwym sprzedawcą). Warto również skontaktować się z dostawcą płatności i poprosić o pomoc w odzyskaniu środków. Jeśli sytuacja jest poważna, zgłośmy problem na policję oraz do innych instytucji, takich jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Niestety w każdym zakątku (nie tylko) wirtualnego świata możemy być narażeni na różnego rodzaju oszustwa. Na Allegro i OLX także. Dlatego niezwykle istotną kwestią pozostaje zachowanie czujności i rozwagi – nawet podczas cyfrowego szału zakupów.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy