Ten artykuł zawiera opis konfiguracji komputerów, które nie posiadają dostępu do Internetu. Znajdziesz tu informacje o sposobie na połączenie ich z konsolą chmurową, aby mogły pobierać nowe ustawienia oraz aktualizować się za pośrednictwem innego punktu końcowego z zainstalowaną rolą Relay.
Czym jest Relay
Relay jest oddelegowanym punktem końcowym zawierającym agenta Bitdefender z zainstalowaną rolą Relay. W przypadku, gdy jest potrzeba korzystania z niego, najlepiej utworzyć mu osobny pakiet instalacyjny, żeby się nie pomylić. Aby komputer zawierał Relay, trzeba go zaznaczyć „ptaszkiem” podczas konfiguracji instalatora.
Rolę Relay można usunąć lub dodać bez konieczności reinstalacji agenta za pomocą zadania Rekonfiguracji agenta.
Relay może pełnić poniższe funkcje:
-Serwer aktualizacji agenta Bitdefender (również aktualizacja oprogramowania zewnętrznego dla dodatku Zarzadzanie Aktualizacjami). Pobiera aktualizacje i dystrybuuje je na inne urządzenia w tej samej sieci LAN.
-Serwer proxy w pośrednictwie połączenia do chmury, w celu odbierania ustawień przez punkty końcowe bez dostępu do Internetu.
-Network Discovery – Za pomocą zadania Przeszukiwanie sieci może wyszukać komputery w sieci LAN i wylistować je w konsoli.
-Instalacja zdalna – Można za jego pomocą dokonywać instalacji zdalnej z poziomu konsoli na niezarządzanych komputerach wykrytych zadaniem Przeszukiwanie sieci.
Jak połączyć punkt końcowy offline z konsolą Cloud
Jeśli punkty końcowe nie mają dostępu do Internetu, w celu odebrania z konsoli licencji, ustawień oraz aktualizacji należy przygotować dla nich osobny pakiet instalacyjny. Pierwszym warunkiem jest posiadanie już zainstalowanego urządzenia z rolą Relay. Jeśli go nie będzie, poniższa funkcja będzie w konsoli wyszarzona. Drugim wymogiem jest to, że urządzenia muszą być w tej samej sieci lokalnej. Porty, po których następuje komunikacja to 7074 i 7076. Pełna lista adresów i portów dla chmury znajduje się tutaj.
Podczas konfiguracji instalatora zjedź na sam dół strony, gdzie znajdziesz sekcję Wdrożeniowiec. Domyślnie jest nim Bitdefender Cloud co oznacza bezpośrednie połączenie z chmurą przez Internet. Posiadając zainstalowanego Relay można zmienić wdrożeniowca za pomocą rozwijanej listy na Endpoint Security Relay.
Następnie w tabeli należy wybrać, który Relay ma być użyty w komunikacji klikając na niego. Na koniec Zapisz pakiet instalacyjny. Po użyciu tak przygotowanej paczki cała komunikacja (aktualizacja + odbiór ustawień) będzie przekierowana na wskazany komputer z rolą Relay, który będzie pośredniczył w połączeniu z serwerami chmurowymi.
Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.