Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Poznaj swoje prawa. Prawo do przenoszenia danych

Piotr R

24 maja 2024

Prawo do przenoszenia danych daje Ci możliwość otrzymywania i przenoszenia Twoich danych osobowych, takich jak e-maile, kontakty, kalendarze, informacje finansowe, informacje zdrowotne, lub treści publikowanych w mediach społecznościowych – z jednej usługi do drugiej lub do Ciebie.

Mężczyzna korzysta z prawa do przenoszenia danych

To prawo polega na tym, abyś miał możliwość ingerować w działanie swoich danych. Na przykład, przełączając się na nowe urządzenie lub aplikację, możesz poprosić starą aplikację o czytelną kopię dziennika i przenieść ją do smartfonu, z którego aktualnie korzystasz. Możesz też pobrać swoją listę kontaktów z aplikacji poczty internetowej, aby utworzyć nową listę lub przechowywać swoje dane w magazynie danych osobistych.

Masz władzę nad swoimi danymi osobowymi – prawo do przenoszenia danych

Prawo do przenoszenia danych (art. 20 RODO) pozwala Ci zażądać i otrzymać wszelkie dane osobowe, które przekazałeś organizacji. Dzięki temu możesz przenieść, skopiować, lub przekazać dane innej organizacji lub zachować je do użytku osobistego, według własnego uznania.

Prawo to ma zastosowanie, gdy dane osobowe są zbierane w ramach umowy lub na podstawie zgody, w szczególności w przypadku danych cyfrowych (a nie formularzy papierowych).

Dzięki prawu do przenoszenia możesz:

 • Przenosić swoje dane osobowe od jednego administratora do drugiego, na przykład podczas zmiany konta w bankach, funduszach emerytalnych, dostawcach energii lub firmach ubezpieczeniowych, bez napotykania przeszkód.
 • Przenieść swoje dane osobowe z bazy administratora do swojego prywatnego urządzenia do własnego użytku.
 • Uzyskać kopię swoich danych osobowych w formacie ułatwiającym ich ponowne wykorzystanie.

Pamiętaj, że za techniczne elementy przekazywania lub przekazywania danych odpowiada administrator, a nie Ty.

Jakiego rodzaju dane możesz uzyskać?

Dane, które możesz przesyłać, obejmują podstawowe informacje, takie jak adres pocztowy, nazwa użytkownika i wiek, a także dane wynikające z Twoich działań podczas korzystania z urządzenia lub usługi. Może to być Twoja historia przeglądania lub wyszukiwania, dane o ruchu i lokalizacji, a nawet „surowe” dane przetwarzane przez podłączone obiekty, takie jak inteligentne liczniki. Krótko mówiąc, musisz mieć możliwość przenoszenia szerokiego zakresu informacji, które udostępniłeś lub wygenerowałeś podczas interakcji z różnymi usługami i urządzeniami.

Przykładowa historia

Tomek korzysta z usługi księgowej online, ale postanawia przejść na inną. Prosi obecnego usługodawcę, który przetwarza jego informacje finansowe, o przekazanie mu tych danych, aby mógł łatwo przenieść je do nowej usługi.

Obecna usługa musi udostępniać te dane w sposób łatwy do odczytania przez maszyny, na przykład przy użyciu formatów takich jak XML, JSON lub CSV. Przekazanie mu danych w formacie PDF może nie ułatwić mu efektywnego ich ponownego wykorzystania.

Jak skorzystać z prawa do przenoszenia danych?

Krok 1: Dowiedz się, gdzie wysłać swoją prośbę

Jeśli chcesz przenieść swoje dane, sprawdź, czy administrator oferuje możliwość pobrania bezpośrednio z Twojego konta. Wiele usług udostępnia tę funkcję, umożliwiając użytkownikom dostęp do informacji i zarządzanie nimi bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.

Jeśli ta opcja nie jest dostępna, możesz przesłać prośbę pocztą elektroniczną, listem lub faksem. Upewnij się, że prowadzisz pisemny zapis swojej prośby. Wyślij e-mail do firmy odpowiedzialnej za dane osobowe, które chcesz przesłać. Zazwyczaj odpowiedni adres e-mail znajdziesz w sekcji „Polityka prywatności” lub „Skontaktuj się z nami” na ich stronie internetowej.

Krok 2: Wyślij swoją prośbę

Poinformuj administratora, że chcesz przenieść swoje dane i określ, dokąd chcesz je wysłać (np. uzyskać kopię na swoim urządzeniu osobistym, otrzymać kopię do wykorzystania u innego dostawcy, lub przesłanie go bezpośrednio do innego dostawcy).

 • Podaj swoje imię i nazwisko lub dowolny identyfikator używany przez administratora (np. nazwę użytkownika konta). Aby pomóc szybciej rozpatrzyć Twoją prośbę, podaj kilka szczegółów, które mogą zidentyfikować Twoje konto, np. numer telefonu (jeśli został podany podczas rejestracji), nazwa konta lub adres IP. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz wspólne imię i nazwisko.
 • Jeśli Twoja prośba jest załączona do wiadomości e-mail lub listu, podaj datę w tekście, aby pomóc im ustalić ostateczny termin rozpatrzenia Twojej prośby.

Krok 3: Poczekaj na odpowiedź kontrolera

Po wysłaniu wniosku administrator ma miesiąc na udzielenie odpowiedzi. Jeśli sprawy się skomplikują lub próśb jest wiele, firma może przedłużyć termin, ale tylko o kolejne dwa miesiące.

Czego oczekiwać?

Administrator przeanalizuje różne metody przekazania Twoich danych, takie jak bezpośrednie przesłanie całego zestawu danych lub określonych wyciągów z globalnego zbioru danych. Może również skorzystać z zautomatyzowanego narzędzia do wyodrębnienia odpowiednich danych.

Następnie przekaże Ci lub innemu administratorowi Twoje dane w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego. Oznacza to, że dane powinny być zorganizowane w formacie czytelnym dla Ciebie oraz w powszechnie używanym formacie, który komputer może automatycznie odczytać i przetworzyć. Administrator odpowiada za bezpieczne przesłanie Twoich danych do właściwego miejsca docelowego. Jeżeli administrator odrzuci Twoje żądanie bez zadowalającego wyjaśnienia, spróbuje obciążyć Cię za to opłatą lub nie udzieli odpowiedzi w ciągu miesiąca (lub dłuższego okresu do trzech miesięcy), masz prawo wnieść skargę do inspektora ochrony danych swoim kraju.

W Stanach Zjednoczonych prawo do przenoszenia danych istnieje na mocy ustawy HIPAA, zgodnie z którą poszczególne osoby mają prawo zażądać, aby informacje medyczne znajdujące się w posiadaniu podmiotu świadczącego usługi zdrowotne zostały przekazane innemu podmiotowi świadczącemu usługi zdrowotne. Ponadto ustawa CCPA zapewnia obecnie prawo do przenoszenia danych mieszkańcom poszczególnych stanów. Najnowsze stanowe przepisy dotyczące prywatności, w tym CPRA, CDPA stanu Wirginia, ustawa o ochronie prywatności stanu Kolorado, ustawa o ochronie prywatności konsumentów w stanie Utah i ustawa o prywatności stanu Connecticut, zapewniają podobne prawo do przenoszenia danych.

Pamiętaj także o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć dane, które otrzymasz od firmy, z której chcesz je przenieść. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, będzie zabezpieczenie swojego urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego. Bitdefender Total Security zabezpieczy do 10 urządzeń z systemami Windows, macOS, iOS oraz Android.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy