Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Problem ze zwiększonym wykorzystaniem aplikacji i oszustwami internetowymi w okresie świątecznym

Adam D

26 grudnia 2023

Podczas okresu świątecznego aktywność w Internecie wzrasta, a z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa może to oznaczać tylko jedno: zwiększone ryzyko oszustw internetowych, które mogą położyć kres Twoim świętom lub planom podróżniczym.

Oszustwa internetowe

Jedno z tych zagrożeń wynika ze zmian w zachowaniach użytkowników, w szczególności większego zaangażowania w korzystanie z urządzeń mobilnych i nowych aplikacji, w tym:

 • Cashback/kupon, zakupy, sprzedawcy lub aplikacje podróżne, aby zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów w podróży.
 • Aplikacje do dostarczania jedzenia dla wygody i zniżek.
 • Aplikacje randkowe i społecznościowe do kontaktów towarzyskich.
 • Aplikacje do gier dla tych, którzy mają znacznie więcej wolnego czasu i mogą miło spędzić czas z rodziną oraz przyjaciółmi.

To po prostu nowa aplikacja na moim telefonie. Co mogłoby pójść źle?

Instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł, linków w filmach na YouTube lub nawet z oficjalnych sklepów może zawierać złośliwe oprogramowanie, lub mieć inne złośliwe zamiary, np. oszustwa internetowe, powodując uszkodzenie urządzenia lub kradzież wrażliwych danych z urządzenia mobilnego. Może to obejmować:

 • Oprogramowanie reklamowe: niechciane oprogramowanie, które po wdrożeniu na urządzeniu zaczyna wyświetlać niechciane reklamy i wyskakujące okienka, śledząc Twoje zachowanie online / potajemne gromadzenie danych osobowych, naruszanie Twojej prywatności i niszczenie Twojego doświadczenia w Internecie.
 • Oprogramowanie szpiegowskie i trojany kradnące dane uwierzytelniające: złośliwe oprogramowanie, które może monitorować aktywność na Twoich urządzeniach mobilnych i kraść poufne informacje, dane kart kredytowych i referencje.
 • Aplikacje związane z oszustwami internetowymi: mogą udawać oficjalne aplikacje, aby nakłonić Cię do podania danych uwierzytelniających, informacji finansowych lub innych wrażliwych danych.
 • Oprogramowanie ransomware: fałszywe aplikacje udające mobilne oprogramowanie ransomware, które może kraść poufne dane, blokować urządzenie i przechowywać Twoje informacje jako zakładników do czasu zapłaty dużej sumy.

3 proste kroki, które pomogą Ci chronić się przed złośliwymi aplikacjami ukrywającymi się na widoku

 • Instaluj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami po sprawdzeniu recenzji i przeprowadzeniu badań online. Jeśli znajdziesz aplikacje w zewnętrznych sklepach z aplikacjami na platformach internetowych, spróbuj zamiast tego poszukać alternatyw w oficjalnych sklepach.
 • Sprawdź uprawnienia aplikacji przed zainstalowaniem jej na swoim urządzeniu. Aplikacje wymagające zbyt dużego dostępu do funkcji i zawartości urządzenia mogą zagrozić Twojemu bezpieczeństwu. Jeśli aplikacja potrzebuje tylko określonych uprawnień do działania, ale prosi o dostęp do wrażliwych danych, może to być ukryte oprogramowanie szpiegujące.
 • Korzystaj z systemu antywirusowego, np. Bitdefender Mobile Security for Android, aby skanować aplikacje przed instalacją. Skanowanie nowych aplikacji/plików instalacyjnych przed ich uruchomieniem w celu wykrycia oprogramowania szpiegującego i innego złośliwego oprogramowania, aby nie wyrządziło szkody Tobie lub Twojemu urządzeniu.

Lepiej dmuchać na zimne

Szukając aplikacji, zawsze lepiej jest trzymać się z daleka od zewnętrznych sklepów z aplikacjami i stron internetowych. Nie chcesz, żeby na Twoim urządzeniu czaiło się jakieś nikczemne oprogramowanie. Mogą jednak zaistnieć sytuacje, w których konieczne może być skorzystanie z niezaufanych źródeł w celu zainstalowania aplikacji, na przykład, gdy aplikacja jest w fazie testów beta. Najlepiej byłoby podjąć kilka środków ostrożności, aby uniknąć niebezpieczeństwa w takich przypadkach.

Chroń swoje urządzenie mobilne, tożsamość i cenne wspomnienia dzięki Bitdefender

Bitdefender Mobile Security zapewnia łatwy i inteligentny sposób na odparcie zagrożeń mobilnych, które mogą zrujnować Twoje Święta Bożego Narodzenia. Oprócz wielu korzyści związanych z bezpieczeństwem i prywatnością możesz także skorzystać z pierwszej w branży technologii: wykrywania anomalii aplikacji. Ta funkcja zapewnia bardzo potrzebną dodatkową warstwę zabezpieczeń, która chroni Cię przed złośliwymi aplikacjami ukrywającymi się na Twoim urządzeniu, które jeszcze nie wykazały złośliwego zachowania.

 


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy