Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogRansomware

Producent komponentów dla przemysłu lotniczego ASCO wstrzymuje światową produkcję po ataku szkodliwym oprogramowaniem typu ransomware

Maciej Markowski

10 lipca 2019

Belgijskie przedsiębiorstwo ASCO Industries, kluczowy gracz w branży produkcji komponentów dla lotnictwa cywilnego i wojskowego, padło 7 czerwca ofiarą ataku ransomware, który spowodował zatrzymanie procesów produkcyjnych w zakładach przedsiębiorstwa na całym świecie, donosi ZDNet. Ponieważ wszystkie systemy IT zostały sparaliżowane, około 1000–1400 pracowników zostało odesłanych do domu.

„Pracownicy przedsiębiorstwa ASCO w Zaventem są faktycznie bezrobotni przez kilka dni, ponieważ doszło do ataku hakerskiego na serwery przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo potwierdza, że od piątku podejmuje starania celem uporania się z cyberatakiem. Na policji złożone zostało zawiadomienie” — pisze VRT (belgijski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, produkujący programy w języku niderlandzkim). „Prokuratura twierdzi, że na komputerach odnaleziono ślady oprogramowania typu ransomware — hakerzy żądają okupu za odblokowanie dostępu do komputerów”.

Przedsiębiorstwo posiada zakłady w Belgii, Niemczech, Kanadzie i USA, oraz przedstawicielstwa w Brazylii i Francji. Tydzień później zakłady były nadal zamknięte, a zewnętrzni specjaliści prowadzili dochodzenie celem określenia rzeczywistych szkód. Infekcja miała miejsce w zakładzie produkcyjnym w Belgii, pozostałe zakłady zostały zamknięte w ramach działań zapobiegawczych i przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się oprogramowania ransomware w całej sieci.

ASCO Industries produkuje części do samolotów Airbus, Boeing, Bombardier Aerospace, Lockheed Martin i nowego myśliwca F-35.

Bitdefender®
Lider w walce z ransomware


Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.

Przedsiębiorstwo odmówiło komentarza na temat zasięgu infekcji złośliwego oprogramowania, faktu ewentualnej zapłaty okupu celem przywrócenia systemów czy też terminu przywrócenia normalnej działalności.

„Poinformowaliśmy o cyberataku wszystkie stosowne władze i organy oraz zwróciliśmy się o pomoc do zewnętrznych specjalistów celem rozwiązania problemu” — powiedziała nadawcy VRT Vicky Welvaert, dyrektor ds. zasobów ludzkich, „Na chwilę obecną wszystkie nasze działania są zorientowane na rozwiązanie problemu”.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy