Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogPoradniki

Program antywirusowy – ważny element bezpieczeństwa

Piotr R

26 września 2023

Program antywirusowy to komputerowa aplikacja, której głównym zadaniem jest zwalczanie i wykrywanie złośliwego oprogramowania w tym wirusów. Aktualnie antywirus najczęściej jest jednym z wielu elementów wchodzącym w skład pakietów antywirusowych służących do zabezpieczenia urządzeń, takich jak komputery, smartfony i tablety.

Musimy jednak pamiętać o tym, że w dzisiejszym krajobrazie cyberniebezpieczeństw podstawowa ochrona antywirusowa najprawdopodobniej nie wystarczy do skutecznej ochrony przed zagrożeniami, takimi jak: phishing, ransomware, adware i oprogramowaniem szpiegowskim. Dlatego w dalszej części tego artykułu przeanalizujemy, czym jest program antywirusowy, jak działa i jakie korzyści może nam przynieść.

Program antywirusowy

Czym jest program antywirusowy?

Jak wyżej wspomnieliśmy nowoczesne systemy antywirusowe, to programy, które zawierają wiele mechanizmów, dzięki którym możemy bezpiecznie poruszać się w sieci. Elementy te działają w sposób bardzo sprawny i wydajny, dlatego zauważamy pracę antywirusów najczęściej dopiero w momencie, gdy wykryją jakieś zagrożenie. Więc skoro wiemy już, czym są programy antywirusowe, to zastanówmy się, jak działają.

Aktualnie antywirusy możemy podzielić na trzy grupy, które charakteryzują to, w jaki sposób wykrywają zagrożenia. Pierwszym z nich jest wykrywanie zagrożeń poprzez cykliczne skanowanie dysku i wyszukiwanie niebezpiecznych plików na podstawie bazy sygnatur. Drugim są antywirusy wykorzystujące technologię heurestyczną. Takie programy zabezpieczające bezustannie monitorują wszystkie aplikacje działające na urządzeniu i szukają wszelkich podejrzanych anomalii. Dzięki temu mogą wykryć i usunąć złośliwe oprogramowanie, które podszywa się pod zwykłą aplikację i na przykład szpieguje użytkownika urządzenia. Trzecim typem antywirusów są te, które zapewniają ochronę w czasie rzeczywistym. Dzięki temu na bieżąco skanują każdy nowy plik, który zostaje pobrany na komputer i jeśli jest on niebezpieczny, to natychmiast je usuwają.

Oczywiście te funkcjonalności programów antywirusowych się nie wykluczają i wiele nowoczesnych systemów zabezpieczających korzysta z nich wszystkich na raz. Przykładem może być, chociażby Bitdefender Total Security, który zapewnia ochronę opartą na sygnaturach, heurestyce, ochronie w czasie rzeczywistym oraz wielu innych modułach takich, jak antyransomware i antyspam. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wiele darmowych rozwiązań antywirusowych zapewnia tylko ochronę opartą na sygnaturach, których baza jest rzadko aktualizowana.

Dlaczego warto mieć program antywirusowy?

Aktualny krajobraz cyberniebezpieczeństw nie pozostawia wyboru użytkownikom sieci, którzy jeśli chcą bezpiecznie korzystać z Internetu, to muszą zapewnić sobie ochronę przed zagrożeniami cybernetycznymi w postaci skutecznego antywirusa. Nasze dane osobowe jeszcze nigdy nie były tak cenne i jednocześnie tak bardzo narażone na kradzież. Wprawny haker może dzięki szczątkowym informacjom nas oszukać, dostać się na nasze konto bankowe lub szantażować. Dlatego to niezwykle istotne, aby proaktywnie przeciwdziałać cyberprzestępczości i zabezpieczyć swoje wszystkie urządzenia za pomocą programu antywirusowego.

Jak wybrać odpowiedni program antywirusowy?

Skoro wiemy już, jakie są korzyści oprogramowania antywirusowego, to teraz zastanówmy się, w jaki sposób świadomie go wybrać. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele programów antywirusowych na komputery i telefony, które charakteryzują się różną skutecznością i liczbą dodatkowych funkcji ochronnych.

Najważniejsze kryteria, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru systemu zabezpieczającego to:

 • skuteczność w testach przeprowadzanych przez niezależne ośrodki badawcze, takie jak AV TEST i AV Comparatives,
 • funkcje ochrony na podstawie sygnatur, heurestyki i ochrony w czasie rzeczywistym,
 • dodatkowe moduły ochrony, takie jak antyransomware, antyphishing i antyspam,
 • wpływ na wydajność urządzenia,
 • cena, z reguły darmowe programy antywirusowe nie tylko nie wykazują się skutecznością, lecz także mogą stanowić niebezpieczeństwo dla użytkownika, jeśli nie stworzył ich renomowany producent, taki jak Bitdefender,
 • historia i renoma producenta oprogramowania.

Często zadawane pytania na temat programów antywirusowych

Wielu użytkowników sieci, którzy planują zakup oprogramowania antywirusowego, zadaje sobie szereg pytań związanych z wyborem odpowiedniego produktu, dlatego poniżej wymienimy i odpowiemy na kilka najczęstszych z nich.

Czy program antywirusowy wpływa na wydajność komputera?

Odpowiedź jest prosta, tak. Program antywirusowy, jak każda inna aplikacja do swojego działania musi wykorzystywać zasoby urządzenia, które ochrania. Pamiętajmy jednak, że nowoczesne antywirusy są bardzo wydajne. Bitdefender działa niezauważalnie w tle i nie spowalnia systemu. Jeśli zainstalujesz go na smartfonie, to także nie będzie zauważalnie wpływał na żywotność baterii. Warto jednak zwrócić uwagę na wymagania systemowe, zanim kupisz dane oprogramowanie. Jeśli masz stary i wysłużony sprzęt, być może nie będzie on spełniać wymagań nowoczesnych systemów antywirusowych.

Czy mogę używać kilku programów antywirusowych jednocześnie?

Teoretycznie tak, jednak z reguły jest to nieopłacalne. Nowoczesne systemy antywirusowe w kategorii home&SOHO z reguły są samowystarczalne i nie trzeba wspomagać ich konkurencyjnymi produktami. Oczywiście możesz zainstalować dwa antywirusy na jednym komputerze, jednak będzie się to wiązało ze żmudną konfiguracją obu produktów, aby nie zwalczały się wzajemnie oraz negatywnym wpływem na wydajność pracy systemu. Jeżeli chcesz wspomóc swoje oprogramowanie antywirusowe, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup dostępu do sieci VPN, lub moduł XDR.

Co zrobić, gdy program antywirusowy wykryje zagrożenie?

W przypadku programów antywirusowych Bitdefender nic nie musisz robić. Oprogramowanie zabezpieczające samo wykryje i zneutralizuje zagrożenia. Bardzo ważne natomiast jest to, abyś nie ignorował powiadomień, na przykład o niebezpiecznej stronie. Jeśli to zrobisz, to nadal możesz zainfekować urządzenie.

Program antywirusowy – wybór czy konieczność

W obecnych czasach korzystanie z systemów antywirusowych jest koniecznością dla każdego użytkownika sieci. Każdego dnia przetwarzamy mnóstwo naszych danych osobistych i pozostawiamy w wielu miejscach nasz cyfrowy ślad, który może posłużyć cyberprzestępcom do tego, aby obrali nas za swój cel. Ponadto na komputerach i smartfonach przeprowadzamy coraz więcej operacji bankowych. Opłacamy na nich rachunki, wnioskujemy o pożyczki i zamawiamy produkty w sklepach online, czyli mamy na nich mnóstwo danych, które przestępcy mogą skraść, zalogować się na nasze konta bankowe i je wyczyścić. Dlatego warto, jak najszybciej zabezpieczyć się przed wszelkimi zagrożeniami ze strony hakerów, internetowych oszustów i cyberprzestępców.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy