Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

CiekawostkiZagrożenia Internetowe

Proukraińscy haktywiści wyczyścili ogromne zasoby danych z Rosyjskiego Centrum Badawczego

Piotr R

29 stycznia 2024

Według Głównej Dyrekcji Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy grupa proukraińskich hakerów działająca pod pseudonimem „BO Team” rzekomo wyczyściła bazę danych rosyjskiego ośrodka badawczego o nazwie „Planeta”. Dalekowschodnie Centrum Badań Naukowych Hydrometeorologii Kosmicznej „Planeta” w Rosji przetwarza dane i zdjęcia satelitarne, dostarczając istotne informacje ponad 50 podmiotom państwowym, w tym Sztabowi Generalnemu, Ministerstwu Wojny i służbom Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Trupia czaszka na tle kodu

Proukraińscy hakerzy usunęli cenne dane satelitarne

„Wśród zniszczonych plików znajdują się dane meteorologiczne i satelitarne, z których aktywnie korzystało Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, „Roskosmos” i szereg innych departamentów państwa agresora, a także ― unikalne badania opracowane na przestrzeni lat” – podała w notatce prasowej Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Zgodnie z komunikatem haktywiści zhakowali 280 serwerów w sieci placówki i wyczyścili około 2 petabajtów (200 milionów gigabajtów danych). Atak rzekomo spowodował szkody na kwotę ponad 10 milionów dolarów.

Systemy klimatyzacji i nawilżania celem ukraińskich hakerów

W komunikacie dodano, że cyberatak przeprowadzony przez BO Team naruszył nie tylko przechowywanie danych, serwery i komputery w sieci, ale także systemy nawilżania i klimatyzacji oraz system regulacji zasilania awaryjnego w budynku centrum.

Grupa hakerska rzekomo „pozostawiła w ciemności” rosyjską stację w Arktyce, całkowicie odłączając ją od sieci. Ukraińcy twierdzą, że stacja jest ważnym strategicznym punktem dla rosyjskiej armii.

Ogromne straty spotęgowane sankcjami

Według komunikatu prasowego utrata danych to wierzchołek góry lodowej, ponieważ wartość każdego skompromitowanego podmiotu wynosiła 350 000 dolarów. Przywrócenie uszkodzonego systemu może okazać się zniechęcające dla badaczy z ośrodka „Planeta”, biorąc pod uwagę surowość sankcji nałożonych na kraj.

Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy nie podała żadnych dodatkowych informacji ani szczegółów technicznych ataku. Sposób działania Zespołu BO pozostaje nieznany, a rzekome powiązania tej grupy z wywiadem ukraińskim, jeśli w ogóle istnieją, nie są jasne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz ochronić swoje dane przed cyberprzestępcami za pomocą skutecznego systemu antywirusowego Bitdefender, to odwiedź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy