Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Rekordowa liczba naruszeń i wycieków zarejestrowanych w 2019 r.

Jakub T.

15 listopada 2019

Rok  2019 jest na dobrej drodze do ustanowienia rekordu dla największej liczby odnotowanych incydentów bezpieczeństwa, z 5 183 naruszeniami danych i 7,9 miliarda rekordów ujawnionymi do listopada w samych Stanach Zjednoczonych, zgodnie z raportem Security Based Security. 

Najnowsze dane firmy wywiadowczej wskazują na wzrost o 33,3% publicznie zgłaszanych naruszeń od trzeciego kwartału 2018 r., a liczba ujawnionych rekordów wzrosła o 112%. 

Dane obejmują tylko ujawnione publicznie naruszenia, co oznacza, że prawdziwe liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe. W ciągu ostatnich ośmiu lat odnotowano stały wzrost liczby naruszeń i jeszcze szybszy wzrost liczby ujawnionych danych. W 2012 r. zgłoszono tylko 2323 naruszenia, ujawniając 485 milionów zapisów. W 2019 r. odnotowano 5183 naruszenia, a wyciekło ponad 7,9 miliarda rekordów. 

Gwałtowna różnica między liczbami ma dwie możliwe przyczyny. Pierwszą z nich może być większa przejrzystość ze strony firm, które cierpią z powodu incydentów związanych z bezpieczeństwem, a drugą jest wzrost liczby posiadanych obecnie przez organizacje danych osobowych. 

„Pomimo sporadycznych spadków odnotowano stały wzrost liczby naruszeń zgłaszanych w ciągu ostatnich ośmiu lat. Tak więc wzrost w 2019 r. nie jest zaskakujący”, czytamy w raporcie dotyczącym bezpieczeństwa opartego na ryzyku. „Jednak zmiana ta różni się od ogólnej tendencji – wzrost liczby ujawnionych naruszeń o 33,3% w porównaniu z tym samym punktem w 2018 r. ostatni skok miał miejsce w 2015 r., gdzie odnotowano 36,8% wzrost zgłoszonych naruszeń w porównaniu z tym samym punktem w 2014 r.” 

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Najczęstszym wektorem ataków zgłaszanym przez firmy jest nieautoryzowany dostęp do systemów, a cyberprzestępcy stoją za takimi zdarzeniami. Dane są często udostępniane za darmo przez źle skonfigurowane bazy danych, kopie zapasowe, punkty końcowe i usługi. 

Ponadto dwoma typami danych, które najczęściej wyciekają w wyniku naruszeń, są wiadomości e-mail użytkownika (59,1%) i hasła (65,1%), a nazwy (26%) i adresy (12,7%) pochodzą z daleka. Raport wymienia także niektóre z najbardziej narażonych branż. 

Opieka zdrowotna jest branżą najbardziej dotkniętą, z 343 naruszeniami w 2019 r., następnie sprzedaż detaliczna z 307, administracja publiczna z 264, a finanse i ubezpieczenia z 263 naruszeniami. Sektor biznesowy odpowiada za 66% naruszeń, medyczny 14%, rządowy 12%, a edukacja 8%. 


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy