Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Rzekomy atak chińskich hakerów na Australijski Uniwersytet Narodowy w celu pozyskania informatorów

Maciej Markowski

27 czerwca 2019

Jak podaje The Sydney Morning Herald, w 2018 r. cyberprzestępcy sponsorowani przez chiński rząd rzekomo przeniknęli do systemów Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) i prawdopodobnie poruszali się po nich swobodnie do momentu wykrycia naruszenia, co nastąpiło dwa tygodnie temu.

Jak czytamy w artykule: „mimo iż nie ma jeszcze jasnych dowodów na to, że to właśnie Pekin stoi za atakiem, źródła podają, że Chiny są jednym z niewielu krajów, które byłyby w stanie przeprowadzić go bez bycia wykrytym”.

Przestępcy uzyskali dostęp do danych osobowych studentów i pracowników — takich jak akta uczelni, dane paszportowe, informacje bankowe i podatkowe — z przestrzeni 19 lat. Prywatne informacje na temat 200 tysięcy osób zostały ujawnione dzięki zastosowaniu strategii, która zdaniem australijskiego wywiadu ma swoje korzenie w rosyjskich metodach wykorzystywania wykradzionych danych w celu rekrutowania studentów lub pracowników.

Wielu absolwentów Australijskiego Uniwersytetu Narodowego pracuje w znaczących agencjach rządowych, takich jak Departament Obrony czy Australijska Organizacja Bezpieczeństwa i Wywiadu. Przedstawiciele wywiadu uważają, że długoterminowym planem Chin jest infiltracja departamentów rządowych i agencji wywiadowczych w celu kradzieży ściśle tajnych informacji i naruszenia bezpieczeństwa narodowego kraju od wewnątrz.

„Prawdopodobnie Chiny wiedzą o systemie komputerowym ANU więcej niż sama uczelnia” — mówi jeden z pracowników wywiadu, który chce zachować anonimowość.

Mimo iż uniwersytet ściśle współpracował z organami rządowymi, aby chronić swoją sieć i stale poprawiać bezpieczeństwo, wygląda na to, że inicjatywa ta nie powiodła się w stu procentach. Co więcej, naruszenie bezpieczeństwa na tak wysokim szczeblu nie jest odosobnionym przypadkiem. Jest to już drugi atak na uniwersytet w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a zaledwie w ubiegłym roku hakerzy zaatakowali Liberalną Partię Australii, Narodową Partię Australii oraz Australijską Partię Pracy. 


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy