Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Jak podaje The Sydney Morning Herald, w 2018 r. cyberprzestępcy sponsorowani przez chiński rząd rzekomo przeniknęli do systemów Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU) i prawdopodobnie poruszali się po nich swobodnie do momentu wykrycia naruszenia, co nastąpiło dwa tygodnie temu.

Jak czytamy w artykule: „mimo iż nie ma jeszcze jasnych dowodów na to, że to właśnie Pekin stoi za atakiem, źródła podają, że Chiny są jednym z niewielu krajów, które byłyby w stanie przeprowadzić go bez bycia wykrytym”.

Przestępcy uzyskali dostęp do danych osobowych studentów i pracowników — takich jak akta uczelni, dane paszportowe, informacje bankowe i podatkowe — z przestrzeni 19 lat. Prywatne informacje na temat 200 tysięcy osób zostały ujawnione dzięki zastosowaniu strategii, która zdaniem australijskiego wywiadu ma swoje korzenie w rosyjskich metodach wykorzystywania wykradzionych danych w celu rekrutowania studentów lub pracowników.

Wielu absolwentów Australijskiego Uniwersytetu Narodowego pracuje w znaczących agencjach rządowych, takich jak Departament Obrony czy Australijska Organizacja Bezpieczeństwa i Wywiadu. Przedstawiciele wywiadu uważają, że długoterminowym planem Chin jest infiltracja departamentów rządowych i agencji wywiadowczych w celu kradzieży ściśle tajnych informacji i naruszenia bezpieczeństwa narodowego kraju od wewnątrz.

„Prawdopodobnie Chiny wiedzą o systemie komputerowym ANU więcej niż sama uczelnia” — mówi jeden z pracowników wywiadu, który chce zachować anonimowość.

Mimo iż uniwersytet ściśle współpracował z organami rządowymi, aby chronić swoją sieć i stale poprawiać bezpieczeństwo, wygląda na to, że inicjatywa ta nie powiodła się w stu procentach. Co więcej, naruszenie bezpieczeństwa na tak wysokim szczeblu nie jest odosobnionym przypadkiem. Jest to już drugi atak na uniwersytet w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a zaledwie w ubiegłym roku hakerzy zaatakowali Liberalną Partię Australii, Narodową Partię Australii oraz Australijską Partię Pracy. 

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy