Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Wycieki Danych

Shadow IT rozkwita w czasie pandemii

Natalia T.

16 października 2020

Osoby pracujące w domu nie ułatwiają życia administratorom IT. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez zdalnych pracowników jest korzystanie z nieznanych oraz niezalecanych przez pracodawców aplikacji.

Firmy oraz instytucje w czasie pandemii znajdują się pod obstrzałem hakerów. Napastnicy skrzętnie wykorzystują wszelkie okazje do kradzieży danych, zaszyfrowanie dysku czy instalacji trojana. Niestety, zdalni pracownicy robią niewiele, aby powstrzymać działania napastników. Wręcz przeciwnie, bardzo często otwierają przed nimi nowe możliwości. Według badań przeprowadzonych przez NetMotion 62 proc. spośród osób pracujących w domu korzysta z niebezpiecznych aplikacji, czyli takich, które mogą zawierać złośliwy kod, oprogramowanie szpiegujące, trojany. Natomiast 25 proc. korzysta z narzędzi niezatwierdzonych przez dział IT. W tej grupie prym wiodą aplikacje zwiększające produktywność (38 proc.), takie jak Google Docs i Doodle, a zaraz za nimi są programy komunikacyjne (32 proc), w tym WhatsApp i Zoom.

Bitdefender®
Lider w walce z ransomware


Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.

Z badania NetMotion wynika, że jedna na sześć organizacji nie posiada rozwiązań do monitorowania zdalnych pracowników. Ale nawet przedsiębiorcy dysponujący tego typu narzędziami nie do końca kontrolują sytuację – działy IT przyznają, że nie potrafiły zdiagnozować co czwartego problemu zgłaszanego przez personel pracujący w domu. Co ciekawe, ze współpracy ze specjalistami IT nie są zadowoleni zdalni pracownicy, którzy deklarują, iż mniej niż połowę zgłoszeń rozwiązano w sposób zadowalający.

 • Shadow IT, czyli korzystanie przez personel z technologii i rozwiązań niezaaprobowanych oficjalnie przez dział informatyczny, nie jest nowym zjawiskiem. Jednak wraz z popularyzacją zdalnej pracy ten trend dodatkowo się nasilił. Niestety, używanie aplikacji pochodzących z nieznanego źródła, niesie ze sobą poważne konsekwencje. Pracownik naraża w ten sposób nie tylko własne dane, ale również pracodawcy. – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender.

Autor


Natalia T.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy