Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

28 lutego 2023

Czy to z konieczności, pragnienia rozrywki czy potrzeby komunikowania się z innymi – codziennie zakładamy nowe konta na różnych platformach internetowych.

Tablica z napisem login

Ostatnie badania wskazują, że przeciętny Amerykanin posiada obecnie 27 kont, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie wraz z pojawieniem się nowych platform i zmianami nawyków konsumenckich.

Niestety użytkownicy często przedkładają swoją wygodę nad bezpieczeństwo podczas zakładania nowych kont. Dlatego zespół do spraw cyberbezpieczeństwa Bitdefender postanowił stworzyć poradnik wyjaśniający, czego należy unikać, by stworzyć bezpieczne konto.

Recyklingujesz słabe hasła

Słabe lub zrecyklingowane hasła są główną przyczyną utraty danych i środków finansowych w wyniku naruszeń i przejmowania kont. Co więcej, w przypadku naruszenia bezpieczeństwa używanie tej samej kombinacji adresu e-mail i hasła w wielu witrynach internetowych ułatwia hakerom złamanie zabezpieczeń lub zablokowanie dostępu do wielu kont jednocześnie.

Silne hasło powinno składać się z co najmniej 12 znaków, w tym małych i wielkich liter, cyfr i symboli, które nie tworzą przewidywalnego słowa ani frazy.

Wybierasz niezabezpieczone strony internetowe

Platformy lub strony internetowe korzystające z niezabezpieczonych protokołów HTTP są często wykorzystywane przez cyberprzestępców do kradzieży kont. Jeśli witryna działa w oparciu o protokół HTTP, nie jest szyfrowana, a wszelkie dane wymieniane z serwerem platform mogą zostać łatwo przechwycone lub skradzione w postaci zwykłego tekstu.

Podajesz za dużo danych osobowych

Większość internautów ujawnia swoje dane podczas rejestracji na nowej platformie. Nieograniczanie udostępnianych informacji pomaga budować nie tylko profil społecznościowy, ale może również pomóc hakerom w przejęciu Twojego konta.

Mniej znaczy więcej pod względem cyberbezpieczeństwa. Więc jeśli musisz wybierać między udostępnianiem lub ograniczaniem danych osobowych dostępnych na Twoim koncie, najlepiej trzymać się tego drugiego.

Nie sprawdzasz ustawień prywatności i bezpieczeństwa

Odkrywanie funkcjonalności nowej platformy społecznościowej i komunikowanie się ze znajomymi może prowadzić do poważnych niedopatrzeń w zakresie prywatności i bezpieczeństwa.

Podczas rejestrowania każdego nowego konta internetowego powinniśmy sprawdzać, czy mamy możliwość konfigurowania ustawień bezpieczeństwa i prywatności, w tym włączenia 2FA lub MFA jako dodatkowej warstwy zabezpieczenia, która może pomóc w uniknięciu kradzieży konta. Jeśli platforma ma taką opcję, to powinniśmy ją włączyć. Natomiast jeśli nie, rozważmy, czy na pewno chcemy ryzykować bezpieczeństwem swoich danych dla dostępu do takiego portalu.

Nie czytasz polityki prywatności

Wszyscy jesteśmy winni pobierania nowych aplikacji lub zarejestrowania nowych kont online bez zapoznania się z polityką prywatności. Mimo wszystko warto sprawdzić politykę prywatności każdej nowej usługi, którą zamierzasz subskrybować, aby dowiedzieć się więcej o procesach gromadzenia i przetwarzania danych, a także o możliwości rezygnacji.

Jeśli coś cię zaniepokoi lub nie masz pewności co do szczegółów polityki prywatności platformy, na której chcesz się zarejestrować, skontaktuj się z firmą w celu wyjaśnienia nieścisłości.

Przechowujesz swoje hasła w niezabezpieczonym miejscu

Nawet jeśli Twoje umiejętności generowania nowych unikalnych haseł są na najwyższym poziomie, to właśnie ich bezpieczne przechowywanie ma kluczowe znaczenie dla Twojego konta. Nawet gdy masz problem z zapamiętaniem nowej kombinacji danych logowania, nie ulegaj pokusie przechowywania jej w wiadomościach e-mail, na karteczkach samoprzylepnych przyczepionych do  komputera stacjonarnego, w notatniku lub w dokumentach internetowych.

„Silne złożone hasła są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w Internecie. Jeśli generowanie i zapamiętywanie nowych haseł jest dla Ciebie uciążliwe,  warto rozważyć wybór narzędzia do zarządzania hasłami, np. menadżer haseł Bitdefendera, dzięki któremu można przechowywać wszystkie swoje loginy i hasła w bezpiecznym miejscu” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender

Źródło: https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/six-common-user-mistakes-when-setting-up-an-online-account/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy