Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

TrickBot powraca: Bitdefender wykrył nową wersję botneta

Natalia T.

10 grudnia 2020

Microsoft niespełna dwa miesiącu temu ogłosił zwycięstwo w walce ze złośliwym oprogramowaniem TrickBot. Za wcześnie na radość, botnet się odradza – twierdzą specjaliści Bitdefendera.

Grupa ekspertów od cyberbezpieczeństwa, zrzeszająca ekspertów ESET, Microsoftu, NTT, Black Lotus Labs i kilku innych firm, podjęła działania mające na celu unieszkodliwienie groźnego malware’u, stojącego za wieloma atakami ransomware. W październiku koalicja zawiązana przeciwko TrickBotowi ogłosiła zwycięstwo. Data w tym przypadku odgrywała istotną rolę, bowiem istniały uzasadnione obawy, że niebezpieczny botnet będzie wykorzystany do zakłócenia procesu głosowania w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Wprawdzie cel ten udało się osiągnąć, aczkolwiek w pierwszej połowie listopada analitycy Bitdefendera wykryli nową próbkę TrickBota oznaczoną numerem 2000016. Ostatnia wersja, która pojawiła się przed opublikowaniem komunikatu o unieruchomieniu kluczowej infrastruktury botneta, była oznaczona symbolem 1000513. Bitdefender porównuje działania Microsoftu oraz jego partnerów do strzelania przeciwnikowi w kolana, a w tym przypadku jedynym wyjściem jest zastosowanie strategii polegającej na ścinaniu głów Hydrze. Eksperci wyrażają też zaniepokojenie zmianami wprowadzonymi przez hakerów do najnowszej odsłony TrickBota. Operatorzy botneta wykorzystują jako infrastrukturę Command and Control routery Mikrotik, zaś serwer backupu używa domeny EmerDNS. Bitdefender dostrzega wyraźne analogie z innym, znanym backdoorem o nazwie Bazar. Nastąpiły też zmiany w konfiguracji pluginów na serwerze – zniknęła wtyczka Tor i pojawiły się nowe tagi , wszystko wskazuje na to, że są zakamuflowanie adresy IP. Ta technika została wcześniej zaimplementowana przez twórców trojana Bazar.

Bitdefender®
Lider w walce z ransomware


Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.

Telemetria Bitdefendera pokazuje, iż większość raportów z systemów, które natrafiły na nową wersję TrickBota dotyczy Malezji, a następnie ze Stanów Zjednoczonych, Rumunii, Rosji i Malty. Jak widać całkowite wyeliminowanie TrickBota okazało się bardzo trudne. Niestety, przykłady z przeszłości pokazują, że działania przeciwko popularnym trojanom bardzo często kończą się fiaskiem. Cyberprzestępcy niemal zawsze dążą do tego, aby przywrócić do działania dochodowe, wszechstronne i popularne narzędzia. Choć TrickBot otrzymał poważny cios, jego operatorzy starają się go reanimować. Niewykluczone, że operacja się powiedzie, a botnet stanie się jeszcze bardziej odporny i trudniejszy do pokonania niż wcześniej. Szacuje się, że TrickBot od końca 2016 roku zainfekował oprogramowaniem ransomware już ponad milion urządzeń na całym świecie.


Autor


Natalia T.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy