Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ransomware

Zaatakowali dostawcę gazu Creos Luxembourg

Veronika H

3 sierpnia 2022

Agenci ransomware BlackCat przyznali się do winy za naruszenie Creos Luxembourg SA, dostawcy energii elektrycznej i gazu ziemnego w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Dostawca gazu Creos Luxembourg

Creos jest własnością znacznie większej Grupy Encevo, która obsługuje klientów w Luksemburgu, Niemczech, Francji, Belgii i Holandii. Firma szczyci się obecnością w całym łańcuchu wartości energii, od produkcji, magazynowania, dostaw i transportu po handel, dystrybucję i usługi.

Wraz z rozkwitem biznesu, w zeszłym tygodniu jeden z głównych oddziałów Encevo przyciągnął uwagę cyberprzestępców specjalizujących się w wyłudzaniu pieniędzy od dostawców energii.

Cyberatak na podmioty Encevo

W poniedziałek 25 lipca spółka dominująca ujawniła, że “różne podmioty Grupy Encevo” padły ofiarą cyberataku.

“Podczas tego ataku wiele danych zostało wyeksfiltrowanych z systemów komputerowych lub uniemożliwionych hakerom” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej firmy.

“Grupa dokłada obecnie wszelkich starań, aby przeanalizować zhakowane dane” – dodaje. “Na razie Grupa Encevo nie posiada jeszcze wszystkich informacji niezbędnych do osobistego poinformowania każdej zainteresowanej osoby”.

Zgodnie z FAQ przygotowanym dla klientów zaniepokojonych incydentem, atak nie wpłynął na dostawy energii. Firma twierdzi, że wdrożyła ekspertów IT i ekspertów kryminalistycznych ds. Danych, aby ustalić, czy dane osobowe wyciekły, a podejrzane konta lub punkty wejścia zostały zawieszone.

Encevo zaleca, aby klienci zmienili swoje hasła do kont na wypadek, gdyby złoczyńcy je zdobyli.

BlackCat przyznał się do odpowiedzialności

Gang ransomware ALPHV, znany również jako BlackCat, przyznał się do odpowiedzialności za włamanie, grożąc opublikowaniem 180 000 plików lub około 150 GB danych, w tym umów, umów, paszportów, rachunków i e-maili.

Grupa szantażystów tworzących BlackCat jest uważana za tych samych operatorów oprogramowania ransomware odpowiedzialnych za niesławne zamknięcie colonial pipeline w maju 2021 roku.

Codzienna ochrona systemu 

Bądź spokojny z oprogramowaniem antywirusowym Bitdefender. Antywirus zapewnia zaawansowaną ochronę przed wszystkimi zagrożeniami internetowymi na różnych urządzeniach. Blokuje i usuwa denerwujące adware, zabezpiecza przed ransomeware. Przeczytaj więcej o rozwiązaniach Bitdefender tutaj.

Zapewnij bezpieczeństwo dla swoich danych

Bitdefender Mobile Security
Bitdefender Total Security


Autor


Veronika H

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy