Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogZagrożenia Internetowe

Zaktualizowany Angler Exploit Kit wybiera na cel komputery PC i Mac z zainstalowanym Silverlight

Kuba / is8.pl

29 lutego 2016

Użytkownicy komputerów PC i Mac zostali poinformowani o konieczności zainstalowania najnowszych poprawek bezpieczeństwa, po odkryciu, że Angler Exploit Kit wykorzystuje znaną lukę w technologii Microsoft Silverlight.

Silverlight, rywal Adobe Flash z rodziny programów Microsoft to aplikacja, przeglądarka i wtyczka, która pozwala użytkownikom komputerów PC oraz Mac oglądać treści multimedialne online.

Według blogera Kafeine, który zajmuje się cyberbezpieczeństwem, niedawno zaktualizowana wersja Angler Exploit Kit wykorzystuje lukę zdalnego wykonania kodu Microsoft Silverlight, która została poprawiona w styczniu.

W tym czasie Microsoft wyjaśnił, że luka (znana, jako CVE-2016-0034) może umożliwić hakerom infekcję zagrożonych komputerów PC i Mac bez konieczności interakcji z użytkownikiem. Jedyne, co będzie to odwiedzenie strony internetowej, która zawierałaby pułapkę w aplikacji Silverlight:

„Luka ta może pozwolić na zdalne wykonanie kodu, jeśli użytkownik odwiedza zagrożoną stronę internetową zawierającą specjalnie spreparowaną aplikację Silverlight. Intruz nie może w żaden sposób zmusić użytkownika do odwiedzenia niebezpiecznej witryny. Może natomiast przekonać ich do odwiedzenia tej witryny, najczęściej zachęcając do kliknięcia łącza w wiadomości e-mail lub w wiadomości błyskawicznej na portalu społecznościowym, która przekierowuje użytkowników do witryny osoby atakującej.

Jeśli użytkownik jest zalogowany z uprawnieniami administracyjnymi, osoba atakująca może uzyskać pełną kontrolę nad systemem, którego dotyczy luka. Osoba taka może wówczas instalować programy, przeglądać i usuwać dane lub tworzyć nowe konta z pełnymi uprawnieniami.”

Angler Exploit Kit jest jednym z najczęściej wykorzystywanych przez cyberprzestępców zestawem do atakowania użytkowników. Po raz pierwszy został wykryty w 2013 roku, do tej pory zainfekował około 90 tysięcy stron internetowych, a w ciągu miesiąca odwiedza je nawet 11 milionów osób.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Te liczby zmuszają duże firmy, takie jak Oracle i Adobe, do aktualizowania oprogramowania Java i Flash oraz tworzenia do nich łatek bezpieczeństwa.

Za każdym razem, gdy instalujemy na komputerze oprogramowanie firm trzecich, zwiększamy potencjalnie ryzyko ataku, poprzez luki, jakie może posiadać instalowanie oprogramowanie. Jeśli chcemy uruchomić oprogramowanie Microsoft Silverlight musimy upewnić się, że jest on aktualizowany na bieżąco. Jeżeli wyłączyliśmy automatyczną aktualizację warto zastanowić się nad jej włączeniem.

Należy również pamiętać o tym, że nie musimy posiadać komputera z Windows, by być narażonym na luki w zabezpieczeniach oprogramowania Microsoft.


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy