Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Zasilacze akumulatorowe VARTA dotknięte cyberatakiem

Piotr R

23 lutego 2024

Wyrafinowanej grupie nikczemnych hakerów udało się włamać do systemów VARTA AG, wpływając na produkcję akumulatorów we wszystkich jej zakładach produkcyjnych na całym świecie – powiedział rzecznik giganta energetycznego.

Akumulator VARTA

VARTA odkryła włamanie około dwa tygodnie temu, co skłoniło ją do poinformowania obserwatorów rynku i inwestorów, że tymczasowo zamknie systemy IT i produkcję baterii „ze względów bezpieczeństwa”.

Niebezpieczny cyberatak na firmę VARTA

Gigant energetyczny wydał w tym tygodniu aktualizację, w której stwierdził, że czyni postępy w przywracaniu działalności, ale produkcja we wszystkich jego fabrykach nadal jest ograniczona.

„Grupa zadaniowa pracuje obecnie przy wsparciu ekspertów z zakresu kryminalistyki IT i analityków danych nad etapowym testowaniem i ponownym uruchamianiem systemów” – czytamy w zawiadomieniu .

„Obecnie nie ma wiarygodnych informacji na temat tego, ile czasu zajmie przetworzenie i rozwiązanie ataku ani kiedy produkcja we wszystkich pięciu światowych zakładach produkcyjnych (Ellwangen, Nördlingen, Dischingen, Braszów w Rumunii i Batam w Indonezji) będzie w pełni operacyjna”.

VARTA oddelegowała pracowników we wszystkich zakładach do prac konserwacyjnych, serwisowych i przygotowawczych, aby w przyszłym tygodniu móc przywrócić część produkcji. Personelowi, który nie może wznowić obowiązków z powodu ataku, zlecono pomoc tam, gdzie jest to możliwe – tj. w zadaniach przygotowawczych i usprawnianiu procesów.

Dochodzenie, które jest nadal w toku, ujawniło, że VARTA padła ofiarą ukierunkowanego ataku ze strony grupy hakerów wysokiego szczebla.

„Teraz jest jasne, że cyberatak został przeprowadzony przez zorganizowaną grupę nikczemnych hakerów, której udało się przełamać wysokie standardy bezpieczeństwa systemów informatycznych VARTA” – twierdzi firma.

Takie ataki są zazwyczaj dziełem znanych operatorów oprogramowania ransomware. Jednak żadna znana obecnie grupa zajmująca się oprogramowaniem ransomware nie przyznała się jeszcze do ataku.

VARTA nie wspomina, czy w wyniku ataku skradziono jakiekolwiek dane firmowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć dane swojej firmy za pomocą systemów antywirusowych z linii Bitdefender GravityZone, to przejdź do tej strony.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy