Wielochmurowy rozwój doprowadził do niesamowitych innowacji w niemal każdym aspekcie biznesu i naszego życia. Niestety organizacje nie mogą po prostu w prosty i spójny sposób rozszerzyć istniejące zabezpieczenia na dostawców usług w chmurze (CSP). Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach potrzebują nowego rozwiązania — stworzonego specjalnie dla chmury — zapewniającego im widoczność i kontrolę niezbędną do umożliwienia bezpiecznego i niezawodnego dostępu do chmury niezależnie od miejsca, w którym użytkownicy się logują.
W tym miejscu wchodzi w grę zarządzanie stanem zabezpieczeń w chmurze (CSPM). Technologia ta może zapewnić zintegrowany punkt widzenia – umożliwiając zespołom ds. cyberbezpieczeństwa zapewnienie, że organizacja jest zawsze chroniona przed cyberprzestępcami, gdy napędza innowacje w ekosystemie wielu chmur.
Pokonywanie wyzwań i możliwości związanych z cyberbezpieczeństwem poprzez ekspansję w chmurze
Wielu pracowników firm wierzyło, że przejście do chmury odbędzie się bezproblemowo. Dostawcy CSP obiecywali, że jeśli organizacja przeniesie swoje dane do chmury, to oni będą nimi zarządzać, zabezpieczać, tworzyć kopie zapasowe i zapewniać wszechobecny dostęp każdemu upoważnionemu podmiotowi, który potrzebował połączenia. I wiele firm skorzystało z ich oferty. Według Thales Group 60 procent wszystkich danych jest obecnie przechowywanych w chmurze i odsetek ten stale rośnie.
Transformacja chmury wkrótce doprowadziła do eksplozji usług w chmurze – tysięcy aplikacji, narzędzi i interfejsów API, które łączą się z danymi przedsiębiorstwa w celu zapewnienia określonej funkcji. Usługi te manipulują danymi, analizują je, umieszczają w kontekście i przekazują przydatne informacje, które usprawniają procesy i wpływają na decyzje biznesowe. Transformacja clouda, napędzana tymi usługami, pobudziła innowacje na całym świecie i w różnych branżach, popychając społeczeństwo do przodu dzięki sztucznej inteligencji (AI), uczeniu maszynowemu (ML), dużym modelom językowym (LLM) i innym potężnym technologiom opartym na danych.
Niesamowita skalowalność i otwartość chmury ma jednak swoje wady – szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dzisiejsi cyberprzestępcy rozumieją, że dostęp do danych zwiększa elastyczność biznesową, dlatego przeszukują Internet w poszukiwaniu niezabezpieczonych połączeń, których mogą użyć, aby uzyskać dostęp do zdalnego, często zapomnianego urządzenia końcowego, aplikacji, puli pamięci w cloudzie lub oprogramowania jako usługi Konto (SaaS). Stamtąd mogą rozprzestrzeniać się po sieci w poszukiwaniu bardziej kuszących celów.
W miarę przechodzenia organizacji z pojedynczej chmury do środowisk wielochmurowych obejmujących dostawców usług internetowych, prywatne centra danych i inne dynamiczne pule zasobów, oddzielanie uzasadnionych żądań dostępu od złośliwych prób włamania się do sieci staje się coraz trudniejsze. Chmura to technologia, która miała łączyć ludzi, dane i technologię, ale często prowadziła do katastrofalnych luk w zabezpieczeniach, które prowadzą do zakłócających przestojów, wygórowanych żądań okupu i żenujących naruszeń danych.
Podejście do cyberbezpieczeństwa zorientowane na wyniki
Niestety organizacje dość długo dochodzą do wniosku, że nie mogą po prostu rozszerzyć na chmurę tych samych narzędzi bezpieczeństwa, których używały do ochrony lokalnych centrów danych. Skala i dostępność chmury uniemożliwia to. Nie mogą też w dalszym ciągu polegać wyłącznie na zdolnościach dostawców usług internetowych do zabezpieczania nowych obciążeń, które w coraz większym stopniu przenoszą się między dostawcami usług internetowych a prywatnymi centrami danych w miarę łączenia się sieci i zwiększania ich elastyczności.
Narzędzia CSPM mogą zapewnić poziom widoczności i kontroli niezbędny do przezwyciężenia wyzwań stojących przed tym złożonym ekosystemem. Oto pięć najlepszych praktyk, których należy przestrzegać, wdrażając rozwiązanie CSPM:
Poszukaj bezproblemowej integracji zespołu i stosu technologicznego
Bezpieczeństwo w chmurze jest niezwykle złożone i zazwyczaj wymaga rozległej wiedzy specjalistycznej w celu odpowiedniego zastosowania kontroli bezpieczeństwa na dużą skalę. Jednak najprawdopodobniej nie każdy w Twoim zespole ma takie doświadczenie. Nie masz też czasu ani zasobów, aby zatrudniać nowych ekspertów w tej dziedzinie lub rozwijać specjalistyczną wiedzę w zakresie chmury we własnym zakresie. Dlatego poszukaj platformy CSPM, z której mogą korzystać członkowie zespołu o zróżnicowanej wiedzy i umiejętnościach. Usługa ta powinna działać od razu po niewielkiej konfiguracji i bezproblemowo integrować się z istniejącym stosem zabezpieczeń i narzędziami do monitorowania chmury. Co najważniejsze, Twoje rozwiązanie CSPM powinno zapewniać odpowiedni kontekst do opracowywania wydarzeń i udostępniać odpowiednie dla poziomu instrukcje lub zalecenia dotyczące rozwiązywania problemów.
Nie zapomnij o IAM
Większość ryzyka w chmurze dotyczy zarządzania tożsamością i dostępem (IAM). Organizacje muszą wiedzieć, kto i dlaczego uzyskuje dostęp do zasobów IT. Brak tej wiedzy o tym może mieć katastrofalne skutki i pozwolić złośliwemu aktorowi uzyskać nieautoryzowany dostęp do sieci. Z drugiej strony Twoja platforma CSPM powinna udostępniać niezbędne informacje, nie ograniczając przy tym legalnej działalności biznesowej. Prędkość wprowadzania produktów na rynek i możliwość podejmowania szybkich decyzji w danej chwili to kluczowe czynniki napędzające chmurę. Pamiętaj, że nie warto obciążać użytkowników biznesowych, ponieważ ich zadaniem jest szybkie działanie i wprowadzanie innowacji.
Staraj się, aby działania były wykonalne i zorientowane na wyniki
Należy pamiętać, że widoczność sama w sobie nie jest celem. Pełna widoczność umożliwia podejmowanie działań w oparciu o informacje umieszczone we właściwym kontekście. Przyjmij podejście zorientowane na wyniki, koncentrując wyszukiwanie CSPM na tych, które chcesz osiągnąć: na przykład zero przestojów, brak naruszeń danych, zgodność z określonymi przepisami branżowymi. Następnie zdecyduj, w jaki sposób Twoja platforma CSPM może dostosować określone mechanizmy bezpieczeństwa w chmurze do pożądanych wyników i udostępnić Ci praktyczne rekomendacje dotyczące osiągnięcia Twoich celów.
Zbuduj program wokół CSPM
Bezpieczeństwo w chmurze nie jest wyłączną odpowiedzialnością zespołu ds. cyberbezpieczeństwa. Cała organizacja musi działać w sposób zapewniający jej bezpieczeństwo przed zagrożeniami w chmurze. Zespół ds. cyberbezpieczeństwa powinien rozważyć platformę zawierającą zestaw narzędzi CSPM do tworzenia barier zapewniających bezpieczne wykorzystanie zasobów chmury, z których zespół DevOps i właściciele aplikacji mogą korzystać podczas tworzenia nowych narzędzi biznesowych, rozwijania środowisk chmurowych lub skalowania dodatkowej pojemności. Platforma ta powinna płynnie integrować się z innymi narzędziami – takimi jak Jira (zarządzanie problemami) czy Microsoft Teams (narzędzie do komunikacji) – oraz współpracować z innymi krytycznymi procesami.
Buduj bezpieczeństwo krok po kroku
Na koniec należy pamiętać, że transformacja chmury to długa podróż. Podziel strategię bezpieczeństwa chmury na łatwe do zarządzania elementy, na których możesz budować kamienie milowe i mierzyć wpływ na biznes. Nie bój się najpierw zająć się z pozoru mniej istotnymi działaniami, aby móc pokazać postęp i wartość użytkownikom biznesowym, jednocześnie ograniczając ryzyko wycieku danych. Wybierz projekt, który jest krytyczny, jest dobrze widoczny lub obecnie blokuje kluczowy cel Twojej organizacji. Kiedy już go zrealizujesz, skalowanie całej organizacji powinno być łatwiejsze i budowanie kultury bezpieczeństwa w chmurze, która zapewni dobrą higienę cybernetyczną w całej organizacji.
Jak skutecznie zarządzać bezpieczeństwem w chmurze – podsumowanie
Chmura zmieniła biznes i niesie ze sobą własne zagrożenia bezpieczeństwa. Sama skala oraz znaczenie otwartego, płynnego dostępu tworzy niebezpieczne luki w zabezpieczeniach w całej organizacji. Właściwa platforma CSPM może zapewnić pełny wgląd w operacje w chmurze, umożliwić mapowanie kontroli bezpieczeństwa do celów biznesowych i oferować przydatne informacje, które pozwolą wypełnić te luki i umożliwić bezpieczny dostęp do aplikacji, gdziekolwiek prowadzisz działalność.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz podnieść poziom cyberbezpieczeństwa swojej firmy za pomocą produktów z linii Bitdefender GravityZone, to odwiedź tę stronę.