Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Co to jest chmura internetowa

Julia N

31 maja 2023

Słysząc słowo „chmura”, większość z nas widzi przed oczami wyobraźni puchaty obłok płynący leniwie po błękicie nieba, względnie ciemny, groźny twór zwiastujący burzę. Wielu informatykom natomiast chmura kojarzy się zgoła z czymś innym…

kilka nachodzących na siebie obrazków przedstawiających niebo, obłok i ludzika, który wchodzi do chmury po drabinie

Czym jest chmura internetowa?

Chmura internetowa (ang. cloud computing) to elastyczne i skalowalne środowisko, które umożliwia dostęp do różnych usług, takich jak przechowywanie i analiza danych, wykonywanie obliczeń, uczenie maszynowe, korzystanie z sieci i wiele innych. Zamiast używać lokalne zasoby komputerowe, internauci mogą przechowywać dane i uruchamiać aplikacje na zdalnych serwerach dostępnych w chmurze.

Metaforyczna nazwa „chmura internetowa” obrazuje abstrakcyjne pojęcie dostarczania zasobów, infrastruktury i usług przez Internet. Stanowi poniekąd analogię do rysunków używanych dawniej w diagramach sieciowych, gdzie chmurka oznaczała obszar sieciowy, który nie był bezpośrednio zdefiniowany.

Symbol chmury trafnie przedstawia bazy danych, narzędzia i inne niematerialne dobra dostępne przez Internet, ale nieobecne fizycznie w miejscu przebywania użytkownika. Metafora ta z czasem została rozpowszechniona i zaakceptowana, a termin „chmura internetowa” zaczął być używany jako opis modelu dostarczania usług informatycznych przez Internet.

Rodzaje chmur internetowych

Istnieją trzy główne modele chmury internetowej: publiczna, prywatna i hybrydowa.

Chmura publiczna

Oferowana przez dostawcę usług chmurowych, który udostępnia wielu klientom zasoby komputerowe do powszechnego użytku.

Chmura prywatna

Infrastruktura chmurowa utrzymywana jest i zarządzana przez pojedynczą organizację; może być hostowana wewnątrz firmy lub zarządzana przez dostawcę zewnętrznego.

Chmura hybrydowa

Połączenie chmury publicznej i prywatnej. Umożliwia przechowywanie i przetwarzanie bardziej poufnych danych w chmurze prywatnej przy jednoczesnym wykorzystywaniu zasobów chmury publicznej do bardziej ogólnych zastosowań.

Chmura internetowa – co oferuje?

Skoro wiemy już, co to chmura internetowa, czas poznać jej podstawowe zalety.

Skalowalność

Usługi w chmurze mogą być łatwo skalowane w górę lub w dół, aby dostosować się do zmiennych potrzeb biznesowych. Można dostosowywać moc obliczeniową, zasoby sieciowe i przestrzeń dyskową.

Elastyczność

Dostęp do zasobów chmurowych jest możliwy z dowolnego miejsca na świecie, z każdego urządzenia podłączonego do Internetu. Pozwala to użytkownikom na pracę zdalną i współpracę w czasie rzeczywistym.

Niskie koszty

Korzystanie z chmury internetowej pozwala na uniknięcie kosztów związanych z zakupem, instalacją i utrzymaniem sprzętu oraz oprogramowania na własnych serwerach. Wiele usług chmurowych pobiera opłaty jedynie za to, z czego dany użytkownik korzysta.

Bezpieczeństwo

Chmura internetowa zazwyczaj dba o wysoki poziom zabezpieczenia danych poprzez stosowanie m.in. szyfrowania danych w tranzycie i w spoczynku, zarządzania tożsamościami i kontroli dostępu.

Wydajność

Serwery chmurowe często rozmieszczone są w wielu lokalizacjach, co zapewnia wysoką dostępność usług i chroni przed potencjalnymi przerwami w działaniu. Potężne zasoby obliczeniowe oferowane przez nią mogą być wykorzystywane do przetwarzania dużych ilości danych w krótkim czasie.

Nie musimy mieć takich samych skojarzeń ze słowem „chmura” jak informatycy. Usłyszawszy je, nadal możemy wyobrażać sobie pierzaste obłoczki leniwie sunące po niebie w letni dzień. Jednak jako świadomi użytkownicy Internetu w XXI wieku powinniśmy sobie zdawać sprawę nie tylko z potencjalnych cyberzagrożeń, ale także z możliwości, jakie stwarza – w rodzaju chmury internetowej.

Poznaj cyberzagrożenia i sposoby obrony przed nimi:


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy