Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

5 praktyk z zakresu cyberbezpieczeństwa, które zwiększą Twoją prywatność i bezpieczeństwo w Internecie w 2024 r.

Piotr R

23 stycznia 2024

Początek nowego roku to świetna okazja, aby zastanowić się nad naszymi celami i nadać priorytet naszemu dobremu samopoczuciu, nie tylko w sensie fizycznym, lecz także cyfrowym. Świat, jaki znamy, kręci się wokół wszystkiego, co zdigitalizowane i nie ma żadnych skrótów przy ustanawianiu nowych procedur i nawyków, które chronią Twoją prywatność i bezpieczeństwo przed nowymi zagrożeniami cybernetycznymi oraz złośliwymi podmiotami, które chcą oszukać nieostrożnych internautów i wykorzystać ich ciężko zarobione pieniądze.

Coraz więcej cyberniebezpieczeństw

Postęp technologiczny wywiera coraz większy wpływ na krajobraz cyberbezpieczeństwa. Dlatego każdy internauta powinien ponownie ocenić swoje praktyki online, ustalając możliwe do osiągnięcia rozwiązania w zakresie prywatności i bezpieczeństwa, które nie tylko ochronią go przed złymi skutkami zainfekowania systemu, lecz mogą również pomóc w utrzymaniu odporności na cyberzagrożenia.

Nawet jeśli nie pożegnałeś się jeszcze z poświąteczną chandrą, wraz z nadejściem nowego roku niezwykle ważnym jest, abyś wzmocnił najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jako dystrybutor oprogramowania Bitdefender jesteśmy tutaj, aby umożliwić Ci dokonywanie praktycznych oraz realistycznych wyborów w celu zwiększenia Twojego cyfrowego bezpieczeństwa i rozwoju.

Spraw, aby rok 2024 był najlepszym rokiem dla Twojego cyberbezpieczeństwa, stosując następujące pięć cyfrowych praktyk, które rekomenduje zespół do spraw cyberbezpieczeństwa Bitdefender:

1. Skorzystaj z kompleksowego rozwiązania antywirusowego, aby chronić swoje urządzenia

Złośliwe oprogramowanie, fałszywe witryny internetowe i próby wyłudzenia informacji to tylko niektóre z zagrożeń, na jakie codziennie narażeni są użytkownicy.

Kompleksowe rozwiązanie antywirusowe jest niezbędne do ochrony Twoich urządzeń przed trojanami kradnącymi dane uwierzytelniające, oprogramowaniem ransomware i innymi nieprzyjemnymi zagrożeniami internetowymi lub złośliwym oprogramowaniem, na które możesz nieświadomie natknąć się w Internecie.

Rozwiązania antywirusowe Bitdefender nadążają za nowymi i istniejącymi zagrożeniami. Ponadto specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z Bitdefender stale pracują nad rozwojem najnowocześniejszych technologii, aby chronić nawet przed najbardziej wyrafinowanymi cyberzagrożeniami. Wielokrotnie nagradzane rozwiązania Bitdefender, np. Bitdefender Total Security i Bitdefender Internet Security, oferują wielowarstwową ochronę i innowacyjne funkcje, w tym ochronę danych w czasie rzeczywistym, zapobieganie zagrożeniom sieciowym, zapobieganie atakom internetowym, filtry zapobiegające wyłudzaniu informacji i oszustwom w celu blokowania oszukańczych oraz złośliwych ataków.

Nie zapomnij; po zainstalowaniu programu antywirusowego zawsze dbaj o regularne aktualizacje.

2. Ustaw silne i unikalne hasła, które będziesz mógł zachować i zapamiętać

Trzymanie się dobrych praktyk dotyczących haseł może być najtrudniejszym rozwiązaniem dla każdego cyberobywatela – chyba że zdecydujesz się na specjalistyczne oprogramowanie. Powtarzanie haseł lub słabe kody znacznie zwiększają ryzyko ataków polegających na przejęciu konta i nieuczciwych działaniach. Nadaj priorytet bezpieczeństwu haseł, aby uniknąć skutecznych ataków typu „rozpylanie haseł” i „upychanie” poświadczeń.

Jeśli chcesz skutecznie korzystać z haseł, wybierz godnego zaufania menedżera haseł, który automatycznie tworzy i utrzymuje najlepsze praktyki dotyczące haseł oraz pomaga monitorować wszystkie dane logowania do usług, z których korzystasz. Bitdefender Password Manager to bogaty w funkcje menedżer haseł, który jest dostępny dla systemów Windows, Mac, Android i iOS. Narzędzie to pomoże Ci łatwo zarządzać hasłami i chronić je na dowolnym urządzeniu przy użyciu najsilniejszych protokołów bezpieczeństwa danych. Możesz łatwo tworzyć i odzyskiwać hasła, a opcje automatycznego uzupełniania zwiększają wygodę zakupów online i chronią przed próbami phishingu.

3. Korzystaj z dedykowanych narzędzi, aby być na bieżąco z oszustwami i oszustami próbującymi ukraść Twoje pieniądze

Internet bardzo ułatwia oszustom nakłonienie użytkowników do przekazania danych osobowych i pieniędzy. Od tradycyjnego phishingu, po oszustwa wykorzystujące sztuczną inteligencję – podmioty zagrażające stale udoskonalają swoje metody dostarczania i wiadomości, aby maksymalizować swój zasięg i zyski.

Chociaż świadomość i przestrzeganie podstawowych strategii bezpieczeństwa są kluczem do zachowania bezpieczeństwa, ewolucja technologii sprawiła, że zwykłym użytkownikom coraz trudniej jest pozostać o krok przed oszustami.

Możliwość identyfikowania fałszywych treści w Internecie jest kluczowym aspektem unikania oszustw. Użytkownicy mają teraz możliwość wykrywania oszukańczej korespondencji za pomocą detektora oszustw nowej generacji opartego na technologiach AI i Bitdefender. Niezależnie od tego, czy martwisz się o legalność wiadomości e-mail, kodu QR lub wiadomości otrzymywanych w mediach społecznościowych, Bitdefender Scamio może wydać Ci werdykt w ciągu kilku sekund.

Scamio jest bezpłatne i można uzyskać do niego dostęp na dowolnym urządzeniu, lub systemie operacyjnym za pośrednictwem Facebook Messenger lub przeglądarki internetowej.

4. Użyj VPN, aby zwiększyć swoją prywatność

Ponieważ w epoce cyfrowej obawy użytkowników dotyczące prywatności stale rosną, VPN staje się potężnym narzędziem zwiększającym bezpieczeństwo i prywatność w Internecie. VPN szyfruje Twój ruch i kieruje go przez prywatny serwer, który ukrywa Twoje dane osobowe i przeglądanie przed szpiegami internetowymi, do których może należeć Twój dostawca usług internetowych, agencje rządowe i cyberprzestępcy.

Godna zaufania sieć VPN może przenieść Twoje bezpieczeństwo i prywatność na wyższy poziom, zarówno w domu, jak i w podróży, umożliwiając anonimowe przeglądanie, przeprowadzanie transakcji bankowych, a nawet zapobieganie profilowaniu online za pomocą technologii blokujących reklamy i zapobiegających śledzeniu.

Bitdefender Premium VPN może chronić Twoją prywatność i poprawiać jakość przeglądania Internetu, ukrywając Twój adres IP i uniemożliwiając szpiegom internetowym zobaczenie Twoich danych osobowych, gdy łączysz się z niebezpiecznymi sieciami. Bitdefender stosuje rygorystyczną politykę „braku rejestrów ruchu” i zapewnia potrzebną anonimowość dzięki niesamowicie szybkim prędkościom dla wszystkich urządzeń w Twoim gospodarstwie domowym.

5. Ustal plan ochrony przed naruszeniem danych i zminimalizuj pozostawianie po sobie śladu cyfrowego

Rejestr wszystkich Twoich interakcji online, w tym odwiedzanych stron internetowych, korespondencji i wszystkich informacji, które dobrowolnie lub nieświadomie przesyłasz online, może zostać wykorzystany do śledzenia Cię, wywarcia wpływu na Twoją reputację w Internecie lub może zostać wykorzystany przez cyberprzestępców do oszukania Twojego Internetu, lub podszywania się pod niego.

Naruszenia danych należą również do najbardziej bezpośrednich zagrożeń, na jakie mogą natrafić osoby posiadające rozległy ślad cyfrowy. W związku z tym poznanie zakresu Twoich danych online, ograniczenie ilości informacji i wiedza, co zrobić w przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych, mają kluczowe znaczenie w blokowaniu zagrożeń bezpieczeństwa i ochronie cyfrowego Ciebie przed złodziejami tożsamości.

Dlatego warto, abyś wraz z rozpoczęciem nowego roku przejrzał swoje profile na mediach społecznościowych i usunął niepotrzebne dane, które mogą zostać wykorzystane do kradzieży Twojej cyfrowej tożsamości.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy