Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Trzymaj się tych 8 wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa, aby bezpiecznie polować na okazje w Black Friday i Cyber Monday

Piotr R

16 listopada 2023

Black Friday i Cyber Monday, dwa z największych wydarzeń zakupowych w roku, tradycyjnie wyznaczają początek zimowego sezonu zakupowego. Pomimo swojego amerykańskiego pochodzenia, te „święta” handlu detalicznego stały się integralną częścią branży detalicznej na całym świecie, a wiele firm już rozpoczyna wstępne transakcje, aby przyciągnąć klientów.

Plakietka Black Friday

Black Friday i Cyber Monday – jak nie paść ofiarą cyberprzestępców?

Ponieważ oczekuje się, że globalna sprzedaż przekroczy ubiegłoroczny przychód w Black Friday wynoszący 65,3 miliarda dolarów, wydarzenia zakupowe w 2023 r. będą bardzo dochodowym wydarzeniem zarówno dla sprzedawców detalicznych, jak i cyberprzestępców, którzy wykorzystują zwiększone wydatki konsumentów do przeprowadzania oszustw i kradzieży pieniędzy.

Oto tylko niektóre statystyki dotyczące wydatków i zachowań konsumentów, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego zakupy online w Czarny Piątek i Cyberponiedziałek stanowią doskonałą okazję do ataku dla cyberprzestępców i złodziei tożsamości:

 • Czarny piątek generuje 3 razy większy ruch w Internecie niż przeciętny dzień w październiku.
 • W 2022 r. 53% całego ruchu w ramach Cybertygodnia pochodziło z urządzeń mobilnych.
 • 47% (99,3 miliarda dolarów) wydatków było związane z wykorzystaniem smartfonów.
 • W 2022 r. w Czarny Piątek 87,2 mln konsumentów w USA zrobiło zakupy online.
 • Trzy najpopularniejsze metody płatności w 2022 r. to karty kredytowe, karty debetowe i PayPal.
 • W zeszłym roku Szwedzi i Włosi robili większość zakupów online w Czarny Piątek.
 • Ponad połowa (53%) mężczyzn we Francji planowała podczas Black Friday w 2022 roku robić zakupy wyłącznie online.
 • 44% konsumentów w Wielkiej Brytanii twierdzi, że planuje skoncentrować swoje zakupy podczas wyprzedaży w Black Friday.

Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie konsumentów skorzystaniem z najlepszych okazji w roku, dla użytkowników sieci niezwykle ważnym stało się zabezpieczenie swoich informacji i portfeli przed zwiększoną złośliwą aktywnością.

Jeśli w 2023 r. zdecydujesz się zrezygnować z gigantycznych kolejek w sklepach stacjonarnych i postanowisz zrobić świąteczne zakupy online w Internecie, trzymaj się ośmiu wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa od zespołu Bitdefender, aby robić bezpieczne zakupy bez oszustw.

1. Upewnij się, że Twoja przeglądarka, aplikacje i oprogramowanie zabezpieczające są aktualne

Najlepszą częścią zakupów w Black Friday i Cyber Monday jest to, że możesz to zrobić w zaciszu własnego domu, w piżamie, popijając gorącą kawę. Zanim jednak zaczniesz polować na najlepsze oferty, upewnij się, że Twoje oprogramowanie antywirusowe jest aktualne. Aktualizowanie przeglądarek, aplikacji zakupowych i oprogramowania zabezpieczającego może chronić Cię przed exploitami, problemami związanymi z prywatnością i cyberzagrożeniami.

2. Udostępniaj w sieci tylko podstawowe dane

Jeśli Twój koszyk jest pełny i chcesz już dokonać zakupu, podaj jak najmniej informacji. Udostępniaj tylko te dane, które są potrzebne do realizacji zamówienia i unikaj zapisywania danych karty płatniczej na platformie, szczególnie jeśli jest to nowy sprzedawca. Skorzystaj z tej zasady za każdym razem, gdy zakładasz konto także na innych platformach zakupowych.

3. Spraw, aby Twoje hasła były mocne i niepowtarzalne

To konieczność w zakresie cyberbezpieczeństwa! Przed zakupami sprawdź, czy Twoje konta mają skonfigurowane silne i unikalne hasła. Jeśli nieświadomie padniesz ofiarą oszustwa lub haker ukradnie Twoje dane uwierzytelniające, nie będzie mógł złamać innych poufnych kont. Włącz także dowolną dodatkową formę uwierzytelniania dla platformy, w tym 2FA i MFA dla dodatkowej ochrony.

Użyj menedżera haseł Bitdefender, który pomoże Tobie w procesie zarządzania informacjami o koncie i ochroni Cię przed witrynami kopiującymi, w których możesz nieświadomie wprowadzić swoje dane uwierzytelniające.

4. Używaj protokołu HTTPS przy zakupach

Należy za wszelką cenę unikać sprzedawców internetowych korzystających z protokołu HTTP zamiast HTTPS w swoim adresie URL. Protokoły HTTP nie są szyfrowane, co ułatwia złośliwym podmiotom kradzież informacji przekazywanych w witrynie.

5. Sprawdź oferty e-mailowe z okazji Black Friday i Cyber Monday

Marketingowe e-maile są bardzo dochodowym kanałem dla sprzedawców detalicznych, ale należą też do głównych sposobów, w jakie cyberprzestępcy dopuszczają się oszustw oraz przejmują Twoje konta i urządzenia.

Do wszystkich tematów, które otrzymujesz w listopadzie i zapowiadają duże wyprzedaże, należy podchodzić ostrożnie. Przed interakcją z jakąkolwiek wiadomością sprawdź adres e-mail nadawcy i poszukaj sygnałów ostrzegawczych, w tym próśb o podanie danych osobowych. W razie wątpliwości wystarczy sprawdzić ofertę i ofertę na oficjalnej stronie internetowej sprzedawcy.

Wszelka korespondencja e-mailowa, która obiecuje wcześniejszy dostęp lub szansę na wygranie dodatkowych rabatów albo prosi o wypełnienie ankiety w zamian za dodatkowe rabaty, bony i prezenty za niewielką opłatą, jest oszustwem.

6. Zachowaj szczególną czujność w kwestii przywiązań do danych marek

Złośliwe oprogramowanie zaprojektowane do szpiegowania Twojej aktywności online oraz kradzieży haseł i innych poufnych informacji z Twoich urządzeń rozprzestrzenia się głównie poprzez załączniki do wiadomości e-mail w niechcianej korespondencji. Złośliwe oprogramowanie może być zamaskowane jako kupon z motywem Black Friday lub magazyn z ofertami na rok 2023.

Załącznik należy pobrać tylko wtedy, gdy o to poprosiłeś lub jeśli oczekujesz pliku od znanego nadawcy.

7. Oferty badawcze i oferty zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe

Zawsze sprawdzaj oferty, które widzisz w Internecie. Pamiętaj, że nigdy nie masz pewności co do legalności oferty lub umowy, którą widzisz w e-mailu. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze sprzedawcą lub sprawdź ceny na stronach internetowych innych dostawców.

8. Powiedz „nie” publicznemu Wi-Fi

Publiczne punkty Wi-Fi z reguły nie są szyfrowane ani zabezpieczone, dlatego nigdy nie należy robić zakupów ani korzystać z usług bankowych za pośrednictwem niezabezpieczonych połączeń w centrach handlowych, kawiarniach i na lotniskach. Nigdy nie wiesz, czy ugrupowania zagrażające lub inne złośliwe podmioty nie przechwytują Twojego ruchu w celu kradzieży danych o zakupach i danych bankowych.

Jeśli musisz połączyć się z bezpłatną publiczną siecią Wi-Fi, zalecamy skorzystanie z Bitdefender VPN, aby ukryć ruch i chronić swoje dane przed podglądaniem przez nieodpowiednie osoby trzecie.

Kiedy już skończysz świąteczne zakupy, nie zapomnij zachować czujności wobec oszustw i monitoruj wyciągi ze swojego konta pod kątem podejrzanych działań. Jeśli zauważysz nietypowe transakcje, natychmiast zgłoś to swojemu dostawcy usług finansowych i policji. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku małych kwot, ponieważ są one głównym sygnałem, że oszuści próbują wyczyścić Twoje konto bankowe.

Pozwól nam ochronić Cię w tym sezonie zakupowym!

Skorzystaj z rozwiązań bezpieczeństwa Bitdefender, aby uzyskać najlepszą w swojej klasie ochronę dla systemów Windows, Mac, Android i iOS. Nasza funkcja zapobiegania zagrożeniom internetowym blokuje złośliwą zawartość (adresy URL, niezaufane strony internetowe, fałszywe strony internetowe i linki phishingowe) i powiadamia Cię o niebezpieczeństwach związanych z dostępem do nieznanych linków. Co więcej, dedykowana bezpieczna przeglądarka (Bitdefender Safepay) zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa dzięki wbudowanej sieci VPN zaprojektowanej tak, aby zapewnić bezpieczeństwo i prywatność bankowości, e-zakupów i transakcji online.

Przeczytaj więcej o naszych rozwiązaniach w zakresie bezpieczeństwa, prywatności i ochrony tożsamości w karcie katalogowej produktu Bitdefender Total Security.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy