W tym artykule dowiesz się czym jest exploit, jak bardzo jest niebezpieczny oraz w jaki sposób można się przed nim ochronić.
Czym jest exploit
Exploit jest jest rodzajem programu lub nazwą ataku hakerskiego, którego zadaniem jest odnalezienie luk w wykorzystywanych systemach oraz zainstalowanym oprogramowaniu. Luki te są jak otwarte furtki, które mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia ataku na nasze urządzenia i zasoby. Dotyczą one zarówno niezaktualizowanych systemów operacyjnych jak i dosłownie wszystkich aplikacji, z których korzystamy na naszych urządzeniach.
Czym są luki wykorzystywane przez exploit
Luki często są nazywane podatnościami (ang. vulnerabilities). Niekoniecznie muszą one dotyczyć nieodkrytych (lub znanych i łatanych) furtek, które powstały w fazie programowania konkretnej wersji produktu. Same w sobie luki często dotyczą domyślnych ustawień oprogramowania, którego używamy nie wiedząc, że jest to w ten sposób skonfigurowane. Najlepszym przykładem jest system Windows, którego ustawienia zaawansowane najłatwiej podejrzeć w wersji PRO (gpedit.msc). Znajduje się tam całe mnóstwo ustawień domyślnie włączonych, które nie są do niczego wykorzystywane. Teoretycznie, ponieważ dla atakującego mogą być otwartą bramą do przeprowadzenia ataku. Podatności (te powstałe w fazie programowania), których producent jest świadomy są łatane w kolejnych aktualizacjach. Często sami użytkownicy potrafią zgłaszać właścicielowi samodzielnie wykryte luki. Twórcy oprogramowania również dzielą się publicznie informacjami o wykrytych podatnościach jednocześnie zachęcając użytkowników do pilnowania dostępności oraz regularnego aktualizowania, aby zachować bezpieczeństwo. Najlepszym przykładem znanych luk jest baza list CVE znajdująca się na stronie MITRE. Są to zbierane z całego świata informacje o lukach i niebezpieczeństwach, które mogą wywołać. Baza ta jest ogólnodostępna i można ją znaleźć pod poniższym linkiem:
https://cve.mitre.org/
Jak się chronić przed exploitami
Istnieje kilka reguł, do których powinniśmy się stosować jeśli nie chcemy, żeby nasze podatności zostały wykorzystane do przeprowadzenia ataku.
Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest regularne aktualizowanie używanego oprogramowania. Producenci systemów operacyjnych i aplikacji wydają poprawki do swoich wspieranych produktów, dzięki czemu znane luki są cały czas łatane co zmniejsza szansę na przeprowadzenie skutecznego ataku.
Drugą rzeczą jest posiadanie dobrego rozwiązania antywirusowego. Dobre rozwiązanie tego rodzaju będzie posiadało zaawansowane moduły, które znacznie zwiększą naszą ochronę przed exploitami. Oprogramowanie to nie tylko będzie nas chronić ale też pomoże nam w automatyzacji niektórych czynności, dzięki czemu możemy oszczędzić czas oraz pieniądze. Skuteczny antywirus powinien posiadać:
– Element proaktywny oparty o samouczącą się sztuczną inteligencję, który będzie potrafił wykryć zagrożenia nawet te, które jeszcze nie są znane. Dzięki temu mamy możliwość ochrony przed atakami zero-day, zanim wykorzystane do tego luki zostaną załatane.
– Wykrywanie podatności, które umożliwi nam przeskanowanie komputera pod kątem zbędnych ustawień oraz przestarzałych wersji zainstalowanego oprogramowania. W ten sposób podatności zostaną wykryte oraz otrzymamy sugestię jak zmienić konfigurację, żeby być bardziej bezpiecznym.
– Automatyzowanie aktualizacji. W przypadku wykrytych dostępnych aktualizacji, dobrze jest posiadanie możliwości aktualizowania całego oprogramowania z jednego miejsca lub skonfigurowania aktualizacji automatycznej według ustawionego harmonogramu. W ten sposób nie musimy pilnować dostępności kolejnych łatek, ponieważ antywirus zrobi to za nas.
– Zaporę sieciową umożliwiającą zablokowanie skanowania portów. Atakujący może próbować przeskanować naszą zaporę sieciową pod kątem aplikacji jakie używamy i jakie porty one wykorzystują. Posiadając tę wiedzę łatwo jest wykorzystać znaną lukę w aplikacji i za jej pomocą dostać się do systemu.