Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Anatomia oszustwa internetowego: schematy „Polub filmy w YouTube i zarabiaj”

Piotr R

19 grudnia 2023

Czy otrzymałeś kiedyś ofertę pracy zdalnej, która wymaga jedynie kliknięcia przycisku „Lubię to” lub „Subskrybuj” filmy na YouTube? Jeśli tak, z przykrością stwierdzamy, że jest to oszustwo. W tym miesiącu badacze z Bitdefender Labs przyjrzeli się bliżej najnowszym oszustwom związanym z pracą zdalną, które zanieczyszczają platformy mediów społecznościowych – mianowicie na zarabianiu za polubienie przypadkowych filmów na YouTube.

Oszustwa interentowe
Internetowe oferty pracy w niepełnym wymiarze godzin mogą być świetną okazją do zarobienia dodatkowej gotówki. Pomimo wielu legalnych opcji pracy z domu, oszuści w pełni skupili się na oszukiwaniu nieostrożnych użytkowników Internetu w celu szybkiego zarobku.

Bitdefender

Internet Security

Original price was: 146,37 zł.Current price is: 109,77 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

1 stanowisko na 1 rok – 109,77 zł
3 stanowiska na 1 rok – 164,67 zł
5 stanowisk na 1 rok – 219,55 zł
10 stanowisk na 1 rok – 274,44 zł

Bitdefender

Premium VPN

Original price was: 183,27 zł.Current price is: 146,61 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

5 stanowisk na 1 rok – 146,61 zł
10 stanowisk na 1 rok – 166,29 zł

Jak działa oszustwo polubień na YouTubie?

Nie ma czegoś takiego jak tajne narzędzia, aplikacje czy platformy, na których można zarobić łatwe pieniądze i należy zachować ostrożność w przypadku obietnic nierealnie wysokich zarobków, zwłaszcza jeśli wymagają one minimalnego wysiłku.

Według badaczy Bitdefender Labs oszustwo polubień na YouTubie zaczyna się od otrzymania przez potencjalne ofiary wiadomości z nieznanego numeru (zwykle zaczynającej się od afrykańskiego numeru kierunkowego kraju), która obiecuje płatność za zwykłe polubienie filmów na YouTube.

„W rzeczywistości nie jest to pierwszy raz, kiedy oszuści próbują oferować tego typu oszustwa konsumentom poszukującym dodatkowego dochodu. Tym, co odróżnia tę kampanię od poprzednich iteracji, jest to, że ofiary faktycznie coś otrzymują. Jest to bardzo skuteczna taktyka, która zdobywa ich zaufanie i odgrywa ważną rolę w przekonaniu użytkowników do „zainwestowania” w zostanie członkiem VIP, co pomoże im jeszcze łatwiej zarabiać pieniądze za proste zadania, takie jak polubienie filmów na YouTube” – wyjaśnił Nicolae Postolachi, menedżer w laboratorium analizy zagrożeń cybernetycznych Bitdefender.

Warto również zauważyć, że podobne oferty pracy specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa z Bitdefeder widzieli na różnych grupach na Facebooku, promujących pracę zdalną lub lukratywne wynagrodzenie za polubienie i subskrypcję kanałów YouTube.

“Cześć. Nazywam się [zredagowano] Lopez Digital Marketing w [zredagowano], czy chcesz dodatkowego dochodu?” – głosi treść jednego z ogłoszeń.

„W rzeczywistości jest to praca na pół etatu, która nie ma wpływu na inne prace i nie trzeba płacić żadnej opłaty rejestracyjnej. To proste, wystarczy, że polubisz film na YouTube i wyślesz zrzut ekranu, a otrzymasz zapłatę. Płacimy Ci 30 RON, jeśli polubiłeś już 3 filmy, możesz polubić filmy w wolnym czasie i zarobić do 200-2000 RON lub więcej dziennie. Czy chcesz, żebym ci pokazał, jak to działa?” – powiedzieli oszuści (przetłumaczone maszynowo z rumuńskiego).

Inne wstępy obejmują: „Jesteśmy międzynarodową firmą o zasięgu globalnym i obecnie pracujemy jako zespół ds. mediów społecznościowych, aby zwiększyć widoczność gwiazd mediów społecznościowych w serwisie YouTube i zarabiać na śledzeniu i polubieniu naszych kont gwiazd w serwisie YouTube. Musimy wypełnić formularz, aby wypłacić Ci wynagrodzenie w wysokości 30 RON.”

Oszuści z reguły proszą o podanie:

 • Twojego numeru telefonu i WhatsApp
 • Wieku i zawodu
 • Pełnego imienia i nazwiska
 • Numeru konta bankowego

Badacz Bitdefender zgodził się i udawał zainteresowanie i przedstawił, co następuje po wykazaniu zainteresowania daną ofertą

Po wykazaniu zainteresowania ofertą otrzymasz instrukcje dotyczące klikania „Lubię to” i „Subskrybuj” tylko przy trzech filmach na YouTube oraz wysyłania zrzutów ekranu jako dowodów. Oszust wyraźnie podkreślił, że nie ma potrzeby oglądania pełnych filmów.

Trzy filmy wyglądały następująco:

 • Zabawne rzeczy, które robią Rumuni
 • Niesamowity wpływ Rumunii
 • Co sądzimy o Bukareszcie w Rumunii?

Po wysłaniu „dowodu” oszust instruuje Cię, abyś pobrał Telegram i omówił płatność z firmową „recepcjonistką” firmy, której musisz również podać konkretny kod wypłaty.

Po uzupełnieniu wymaganych danych nasi badacze niezwłocznie otrzymali płatność w wysokości 30 RON (6,50 USD).

Po zdobyciu zaufania ofiary oszust kontynuuje podstęp, obiecując więcej codziennych „zadań”.
Chociaż kilka pierwszych zadań (polubienia filmów na YouTube) kosztuje tylko kilka dolarów, oszuści wabią ofiary większymi zyskami, jeśli Ci „zainwestują” swoje pieniądze.

Gdy ofiara dołączy do kanału Telegramu , który należy do oszustów internetowych, rozpoczyna się druga część oszustwa: zostajesz zaproszony do grupy VIP, dzięki której możesz zarobić jeszcze więcej pieniędzy. Jest jednak pewien haczyk: aby odblokować te wysoko płatne zadania, musisz uiścić „opłatę”.

Płatności wahają się od 21,66 USD do 1083 USD.

„Po wykonaniu 3 zadań związanych z transakcjami przedpłaconymi zostaniesz naszym oficjalnym członkiem i będziesz uprawniony do otrzymania 30 ron prowizji za zadanie wideo w ramach dołączenia do grupy VIP_!_” – głosi treść wiadomości.

Zadanie polega na kliknięciu na zamówienie, a po jego realizacji otrzymasz gotówkę. Wystarczy wskazać wybraną kwotę 100 ron, aby otrzymać 130 ron. Będziesz mieć osobistego nauczyciela, który pomoże Ci wykonać te zadania. Jeśli pominiesz to zadanie, Twoja następna płatność wyniesie tylko 2 ron i nie będziesz uprawniony do żadnej premii.

„Jest to bezproblemowa nagroda bonusowa, inwestorzy już zapłacili nam marżę! Jeśli transakcja się nie powiedzie, Twoje środki zostaną zwrócone.

100 ron zwrotu 130 ron + (wygrywa początkujący)
(początkujący wygrywa)

250 ron zwrotu 325 ron + (wygrywa początkujący)
(początkujący wygrywa)

500 ron zwrotu 650 ron + (korzyść grupowa)
(korzyść grupowa)

750 ron zwrotu 970 ron + (korzyść grupowa)
(korzyść grupowa)

1000 ron zwrotu 1300 ron + (korzyść grupowa)
(korzyści grupowe)

1500 ron zwrotu 1950 ron + (świadczenie grupowe)
(korzyści grupowe)

2500 ron zwrotu 3250 ron + (korzyść grupowa)
(korzyść grupowa)

Zwrot 5000 ron 6500 ron + (świadczenie grupowe)
(korzyść grupowa)

W przypadku pytań dotyczących postu prosimy o kontakt z recepcją.”

Ostatecznym celem oszustów jest oszukanie Cię, a jeśli dokonasz którejkolwiek z powyższych płatności, przestaną z Tobą korespondować i zablokują Twój numer.

Należy zauważyć, że kanał Telegramu był wypełniony zrzutami ekranu przedstawiającymi płatności dokonane na rzecz ofiar, aby zdobyć Twoje zaufanie.

Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy w serwisie YouTube?

 • Niespodziewanie kontaktuje się z Tobą rekruter z firmy, której nie znasz na WhatsApp.
 • Nie rozpoznajesz numeru, który się z Tobą kontaktuje.
 • Ktoś obiecuje Ci wysokie płatności za oglądanie lub polubienie filmów na YouTube.
 • Ktoś zachęca Cię do pobrania Telegramu i dołączenia do kanału.
 • Oszust odmówi rozmowy telefonicznej z Tobą i podania szczegółów dotyczących swojej firmy.
 • Ktoś żąda płatności z góry, aby odblokować lepiej płatne zadania/nagrody.
 • Podczas komunikacji z Tobą oszust robi błędy gramatyczne lub ortograficzne.

7 rzeczy, które powinieneś zrobić, jeśli padniesz ofiarą

Ofiarą oszustw internetowych może stać się każdy. Jeśli jesteś ofiarą takich oszustw, zalecamy:

 • Wykonuj zrzuty ekranu ze swoich rozmów (zrzuty ekranu z czatów i pokwitowania płatności).
 • Zaprzestań dalszej komunikacji, zablokuj użytkownika i opuść grupę/kanał Telegramu.
 • Upewnij się, że Twoje konta internetowe są zabezpieczone silnymi, unikalnymi hasłami i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 • Zachowaj czujność wobec niechcianej korespondencji i monitoruj swoje konta.
 • Zgłoś oszustwo na platformie mediów społecznościowych.
 • Złóż raport na policję i skontaktuj się ze swoim bankiem.
 • Zawsze ostrzegaj znajomych i rodzinę o oszustwie.

Jak uchronić się przed podobnymi oszustwami w przyszłości?

Jeśli kiedykolwiek ktoś skontaktuje się z Tobą za pośrednictwem WhatsApp lub innej platformy mediów społecznościowych z takimi ofertami, powinieneś:

 • Sprawdź ofertę pracy i firmę, aby upewnić się, że są one zgodne z prawem.
 • Nigdy nie udostępniaj danych bankowych ani innych danych osobowych nieznajomym. Nawet jeśli oszuści dokonają niewielkiej płatności, a następnie zorientujesz się, że to oszustwo, mają teraz Twoje dane kontaktowe, imię i nazwisko oraz inne dane, które mogą zostać wykorzystane w przyszłych programach w celu oszukania Cię.
 • Nigdy nie płać z góry, aby otrzymać szansę na pracę: legalna firma nigdy nie poprosi Cię o zapłatę własnych pieniędzy za otrzymanie pracy. Każdy, kto cię o to pyta, jest oszustem.
 • Nigdy nie ufaj ofertom pracy, które brzmią zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe. Dobrze płatna praca wymagająca bardzo niewielkiej pracy lub niewielkich wydatków z Twojej strony to ogromna czerwona flaga.
 • Zgłoś i zablokuj numer, jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię oszukać. Nie angażuj się w dalszą komunikację z daną osobą.
 • Korzystaj z narzędzi bezpieczeństwa online, takich jak Bitdefender Scamio, które mogą pomóc wykryć próby oszustwa i inne nielegalne działania, które mogą narazić na ryzyko Twoją tożsamość i oszczędności. Bitdefender Scamio to darmowy chatbot zasilany przez naszą wielokrotnie nagradzaną funkcję wykrywania zagrożeń, która może pomóc Ci dowiedzieć się, czy ktoś próbuje Cię oszukać
 • Bądź na bieżąco z najnowszymi oszustwami i sztuczkami hakerów.
 • Chroń swoje urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy