Bitdefender ostrzega. Nowy Backdoor umożliwia pełny dostęp do systemów Mac.

Nowy malware, nazwany przez ekspertów Bitdefendera Backdoor.MAC.Eleanor, wystawia systemy Apple na cyber-szpiegostwo i pozwala na pełną, anonimową kontrolę ze strony osób atakującego.

Backdoor jest osadzony w fałszywej aplikacji do konwertowania plików tekstowych, która jest dostępna w Internecie na renomowanych witrynach oferujących aplikacje i oprogramowanie dla systemów Mac. EasyDoc Converter.app wygląda jak konwerter plików z opcją  „drag-and-drop”, ale nie jest to jego prawdziwa funkcja, naprawdę pobiera szkodliwy skrypt.

Skrypt instaluje się i dodaje do rejestru Ukryte usługi TOR-a aby atakujący mógł się łączyć z komputerem bez wiedzy użytkownika, przez anonimowe połączenie z  przeglądarki TOR.

Następnie lokalny serwer WWW dubluje Web Service (PHP) – za pośrednictwem generowanego przez Tor adresu.

Usługa WWW (PHP)

Składnik ten działa jako centrum Control & Comand i daje atakującemu pełną kontrolę nad zainfekowanym komputerem. Usługa internetowa jest skonfigurowana lokalnie i może być dostępna za pośrednictwem adresu cebuli (ikonka przeglądarki TOR).                                          

Po uwierzytelnieniu z prawidłowym hasłem, atakujący uzyskuje dostęp do internetowego panelu sterowania z następującymi możliwościami:

  • Menedżer plików (przeglądanie, edytowanie, zmiana nazwy, usuwanie, przesyłanie, pobieranie i plików archiwum)
  • Wykonywanie poleceń na komputerze (wykonuje zapytania)
  • Wykonywanie skryptów (w PHP, Perl, Python, Ruby, Java, C)
  • Zdalne wykonywanie poleceń Roota poprzez skrypty napisane w Shellu
  • Sondowanie zapory sieciowej, zestawu reguł w poszukiwaniu punktów wejścia do atakowanego systemu lub sieci za pomocą prostego kreatora pakietów
  • Podłączenie się i administrowanie bazami danych
  • Lista Procesów / Menedżer zadań (możliwość otworzenia listy procesów i aplikacji działających w systemie)
  • Wysyłanie wiadomości e-mail z załączonymi plikami
ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security 2021 zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Konsola sterowania atakującego

Malware korzysta z narzędzia wacaw aby robić zrzuty ekranu oraz video z wbudowanych kamer

Korzysta także z daemona, aby pobrać aktualizacje, przesłać pliki z komputera użytkownika lub wykonuje skrypty  napisane w Shellu.

Pastebin Agent

Każdy zainfekowany komputer ma unikalny adres Tora, którego ​​atakujący używa do łączenia się i pobrania oprogramowania. Wszystkie te adresy są zaszyfrowane za pomocą klucza publicznego z wykorzystaniem algorytmów RSA i base64 i przesłane na pastebin.com gdzie są przechowywane.

Konsekwencje

Ten rodzaj złośliwego oprogramowania jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ jest trudny do wykrycia i daje atakującemu pełną kontrolę nad zainfekowanym systemem, mówi Tyberiusz Axinte, kierownik techniczny, Bitdefender Antimalware Lab. Na przykład, ktoś może zablokować Wam laptopa, grożąc i szantażując, że wykorzysta Wasze prywatne plik lub  przekształci Wasz laptop na bota i zacznie atakować inne urządzenia. Możliwości są nieskończone.

Ta aplikacja nie jest podpisana cyfrowo przez firmę Apple. Ze względów bezpieczeństwa, Bitdefender zaleca pobieranie aplikacji wyłącznie z renomowanych stron internetowych.

Źródło: https://labs.bitdefender.com/2016/07/new-mac-backdoor-nukes-os-x-systems/

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments