Ransomware

Bitdefender.pl

Jak radzić sobie z ransomware?

Ransomware wciąż atakuje. Firmy zajmujące się egzekwowaniem prawa i bezpieczeństwa robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc użytkownikom odzyskać swoje pliki bez płacenia okupu, ale nie należy brać tych wysiłków za pewne rozwiązanie. W rzeczywistości tylko około 10% wszystkich ransomware można odszyfrować, a ich realizacja często zajmuje miesiące, a nawet lata. Podjęcie środków ostrożności w celu zapobiegania infekcji i zapewnienia łatwego odzyskania danych jest nadal najlepszym wyborem.

Przeczytaj wpis

Ransomware zaczyna brać na cel urządzenia IoT, prognozy MSP

Szybkie rozprzestrzenianie się IoT (Internet of Things) otworzyło drzwi dla nowych urządzeń oraz technologii, jednak sprawia to również, że ten ekosystem zostaje głównym celem ataków. Najnowsze dane sugerują, że szyfrowanie urządzeń IoT za pomocą oprogramowania ransomware będzie znacznie częstsze.

Przeczytaj wpis

Deweloper kradnie hakerom klucze deszyfrujące

Ofiara oprogramowania ransomware Muhstik zapłaciła atakującym za odszyfrowanie jego danych, a następnie podjęła inny rodzaj zwrotu – zemścił się, włamując się na serwer i kradnąc klucze deszyfrujące, tylko po to, aby zwolnić je każdemu, kto ich potrzebował.

Przeczytaj wpis

Naruszenie bezpieczeństwa danych szpitali i klinik w Los Angeles

Ataki phishingowe znów zbierają żniwo. W ubiegłym tygodniu firma Nemadji Research Corp., która zajmuje się kwalifikowaniem pacjentów i rozliczaniem usług dla Departamentu Usług Zdrowotnych hrabstwa Los Angeles, odkryła, że padła ofiarą ataku phishingowego. Atak ten pozwolił przestępcom na uzyskanie dostępu do dokumentacji medycznej prawie 15 tysięcy pacjentów.

Przeczytaj wpis

Żegnamy cię GandCrabie! Wciąż sprzątamy bałagan, który po sobie zostawiłeś.

28 stycznia 2018 r. jeden z dyżurujących analityków zauważył niewielki znacznik sygnalizacyjny na naszej mapie zagrożenia Bitdefender. Był to jeden z milionów znaczników, które widzimy każdego dnia w Bitdefender, ale właśnie ten znacznik sygnalizował narodziny nowej grupy oprogramowania typu ransomware, które niewinnym ofiarom z całego świata miało sprawić bardzo wiele kłopotów. Ten sam znacznik miał się pokazać co najmniej kolejnych 50 tysięcy razy w przeciągu następnego miesiąca i kilka milionów razy w przeciągu całego roku. To oprogramowanie typu ransomware jest znane jako „GandCrab”.

Przeczytaj wpis

Miasto Riviera Beach (Floryda) płaci okup, aby odzyskać dostęp do zaszyfrowanych plików

Celem coraz większej liczby ataków typu ransomware jest lokalna administracja w całych Stanach Zjednoczonych — w rezultacie takich ataków organy administracyjne muszą wyłączać swoje systemy. I wydaje się, że większość organów administracyjnych ignoruje zalecenia FBI, aby nie spełniać żądań hakerów. Miasto Riviera Beach na Florydzie, miejsce zamieszkania 35 tysięcy ludzi, właśnie przyjęło taką samą taktykę — donosi CNN.

Przeczytaj wpis

Producent komponentów dla przemysłu lotniczego ASCO wstrzymuje światową produkcję po ataku szkodliwym oprogramowaniem typu ransomware

Belgijskie przedsiębiorstwo ASCO Industries, kluczowy gracz w branży produkcji komponentów dla lotnictwa cywilnego i wojskowego, padło 7 czerwca ofiarą ataku ransomware, który spowodował zatrzymanie procesów produkcyjnych w zakładach przedsiębiorstwa na całym świecie, donosi ZDNet. Ponieważ wszystkie systemy IT zostały sparaliżowane, około 1000–1400 pracowników zostało odesłanych do domu.

Przeczytaj wpis

Groźby mailowego szantażysty: trwałe zablokowanie strony internetowej

Jakby mało było przypadków, w których szantażyści grożą nam ujawnieniem seks-taśm z naszym udziałem albo twierdzą, że byliśmy członkami społeczności poświęconej cudzołóstwu lub nasze nazwisko pojawiło się w międzynarodowym dochodzeniu w sprawie wykorzystywania dzieci, teraz szantażyści próbują użyć jeszcze innej techniki. Jak podaje portal Bleeping Computer, oszuści kontaktowali się z właścicielami stron internetowych żądając zapłaty okupu, którego odmowa wiązałaby się z zablokowaniem witryny w następstwie agresywnych działań spamujących.

Przeczytaj wpis

GandCrab zaatakował kolejną firmę medyczną

W ostatnich latach hakerzy szczególnie gustują w atakach na instytucje opieki zdrowotnej i ich zaplecze. Infekują systemy IT oprogramowaniem szantażującym (ransomware) lub wstrzykują złośliwy kod, mający za zadanie kradzież danych, które następnie wykorzystywane są w przyszłych oszustwach – tłumaczy Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Przeczytaj wpis