Bezpieczeństwo w Internecie • Poradniki
Cyberbezpieczeństwo dla freelancerów: jak chronić swoje dane i klientów?

Piotr R
26 lutego 2025
Jako freelancer, większość Twoich zawodowych (i osobistych) przedsięwzięć jest najprawdopodobniej prowadzona online. Naraża Cię to na ryzyko stania się ofiarą jednego z najpopularniejszych rodzajów przestępstw na świecie: cyberprzestępczości. Utrata danych dotyczących Ciebie, Twoich klientów, informacji o płatnościach itp. może być katastrofalna – i nie jest to zbyt odległe prawdopodobieństwo. Badania pokazują, że 1 na 40 małych firm jest narażona na ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępczości, a 43% wszystkich cyberataków jest wymierzonych w małe firmy. Dzieje się tak, ponieważ hakerzy zakładają, że w porównaniu z dużymi i ugruntowanymi firmami, prawdopodobnie nie posiadasz niezbędnych umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa, aby ich powstrzymać. Dlatego w tym artykule przedstawimy najlepsze sposoby ochrony danych dla freelancerów oraz metody, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo pracy zdalnej.
Jako freelancer otrzymujesz i przechowujesz poufne informacje klientów, więc Twoim obowiązkiem jest ich ochrona, zwłaszcza zgodnie z przepisami UE o ochronie danych (RODO). Obejmuje to ochronę danych klientów i zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego. Jeśli pracujesz zdalnie, Twój laptop jest jak ręka dla stolarza lub noga dla piłkarza. Mówiąc wprost – to Twoje pieniądze i powinieneś chronić je przed cyberatakami. Wdrożenie wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa ochroni Twój biznes freelancera.
Ochrona danych dla freelancerów – najlepsze metody na zapewnienie cyberbezpieczeństwa
Pracownicy zdalni muszą zachować czujność wobec cyberzagrożeń dla freelcancerów, chroniąc swoje pliki, urządzenia, informacje osobiste i finansowe oraz dane klientów. Na szczęście mamy solidne rozwiązania, które pomogą Ci zachować ochronę. Sprawdź naszą listę wskazówek dotyczących cyberbezpieczeństwa dla freelancerów.
Silne hasła i menedżer haseł – podstawowe praktyki bezpieczeństwa
Korzystanie z menedżera haseł, który generuje i zapamiętuje hasła, jest koniecznością dla każdego użytkownika komputera, a co dopiero dla freelancera.
Może się to wydawać oczywiste, ale podkreślmy to – nie powinieneś używać tego samego hasła do kilku loginów. Wymyślanie nowych, złożonych haseł do każdego loginu jest konieczne, aby zapewnić cyberbezpieczeństwo , i lepiej przechowywać je wszystkie w bezpiecznym sejfie menedżera haseł.
Do codziennego użytku możesz wybrać bezpłatne narzędzia – Google Password Manager lub Apple Keychain. Oba są ważnymi krokami w kierunku ochrony Twoich kont online. Jednak jako przedsiębiorca powinieneś zdecydować się na płatne menadżery, takie jak Bitdefender Password Manager.
Innym bezpiecznym nawykiem jest regularna zmiana haseł, np. co sześć miesięcy. Z menedżerem haseł jest to o wiele wygodniejsze. Aplikacja wygeneruje tyle losowych silnych haseł, ile chcesz.
Kiedy wpisujesz hasło do swojego menedżera haseł, zapisz je wraz ze stroną logowania. Jedną z metod phishingu jest oszukanie Cię, abyś zalogował się na fałszywej stronie logowania i w konsekwencji podał swoją nazwę użytkownika i hasło. Możesz temu zapobiec dzięki menedżerowi haseł, który automatycznie uzupełni Twoje hasło tylko na dokładnym adresie URL.
Pamiętaj, że pomoc menedżera haseł zabezpieczy Cię na trzech płaszczyznach:
- Bezpiecznie przechowuje Twoje hasła i umożliwia dostęp do nich wszystkich w jednym miejscu.
- Generuje silne, unikalne hasła dla każdego logowania.
- Zapamiętuje strony logowania, chroniąc Cię przed oszustwami typu phishing, w tym fałszywymi stronami logowania.
Antywirus – Twoja obrona przed atakami cybernetycznymi
Wybór odpowiedniego antywirusa jest konieczny dla każdego właściciela komputera, szczególnie dla kogoś, kto polega na nim jako na swoim sposobie pracy. Wbudowana ochrona antywirusowa może być niewystarczająca. Dlatego wybierz niezawodne oprogramowanie antywirusowe, np. Bitdefender Total Security i zainstaluj je na swoich wszystkich urządzeniach. Antywirus Bitdefender pomoże Ci w:
- Zapobieganiu ataków ze strony złośliwego oprogramowania i programów wymuszającym okup – antywirus zapewni Ci wykrywanie i blokowanie złośliwego oprogramowania wykorzystywanego przez hakerów do kradzieży danych i uszkadzania systemów komputerowych.
- Filtrowaniu poczty elektronicznej – pomoże Ci wykryć ataki phishingowe i spam.
- Utrzymaniu niskiego zużycia pamięci – Bitdefender to lekki program antywirusowy, który zaoszczędzi pamięć RAM dla plików roboczych.
- Ochronie przed atakami sieciowymi – Bitdefender został wyposażony w wydajną zaporę sieciową, aby zablokować sieć przed zewnętrznymi atakami cybernetycznymi, zapewniając bezpieczne przeglądanie stron internetowych i przesyłanie plików.
- Utrzymaniu bezpieczeństwa podczas przeglądania sieci – przeszukuj sieć bez obaw o złośliwe witryny i linki.
Niezależnie od tego, jaką ochronę antywirusową chcesz zastosować, zawsze najpierw sprawdź jej politykę prywatności. Wybieraj renomowane firmy z przejrzystymi zasadami prywatności, które stawiają ochronę Twoich danych na pierwszym miejscu. Szukaj opcji, które pozwalają Ci kontrolować, jakie dane są zbierane i jak są wykorzystywane.
Wirtualna sieć prywatna (VPN) – w celu ochrony ruchu internetowego
Dlaczego tak wielu YouTuberów promuje wirtualne sieci prywatne w swoich filmach? To naprawdę przydatne dla wszystkich, którzy chcą zapewnić sobie bezpieczeństwo w pracy zdalnej z różnych miejsc, ponieważ pozwala korzystać z Internetu za pośrednictwem prywatnego i szyfrowanego bezpiecznego połączenia.
Dzięki Bitdefender Premium VPN każda lokalizacja jest bezpieczna. Usługa ta zwiększa poziom cyberbezpieczeństwa na kilka sposobów:
- Twoja lokalizacja, adres IP i dane osobowe są chronione przed hakerami.
- Możesz uzyskać dostęp do stron internetowych i aplikacji za granicą tak, jakbyś był w swoim kraju.
- Masz szybkie łącze internetowe.
- Twoje pliki są udostępniane bezpiecznie.
Dzięki VPN możesz pracować poza domem i łączyć swoje prywatne urządzenia z publiczną siecią Wi-Fi bez ryzyka kradzieży danych klientów lub utraty plików.
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) dla wszystkich Twoich urządzeń
To bariera, która wymusza co najmniej jedno dodatkowe poświadczenie oprócz nazwy użytkownika i hasła, aby zalogować się do witryny lub aplikacji. Ta dodatkowa ochrona danych dla freelancera może być odciskiem palca, rozpoznawaniem twarzy, aplikacją uwierzytelniającą, jednorazowym kodem SMS itp. Jeśli MFA wymaga tylko jednego dodatkowego poświadczenia, nazywa się to uwierzytelnianiem dwuskładnikowym (2FA).
Czasami, gdy ustawisz MFA, otrzymasz listę kodów zapasowych, których możesz użyć, jeśli stracisz dostęp do swojego numeru telefonu i nie będziesz w stanie odczytać kodu wiadomości tekstowej. Wydrukuj je i przechowuj w bezpiecznym miejscu.
Zaawansowane uwierzytelnianie może chronić Twoje urządzenia przed cyberatakami, np. oszustwami phishingowymi, atakami brute force (zgadywanie haseł), ransomware lub keyloggerami (śledzącymi naciśnięcia klawiszy). Wiele aplikacji ma ręcznie włączone uwierzytelnianie wieloskładnikowe, więc przejdź do ustawień i sprawdź, czy jest to możliwe.
Aktualizacje oprogramowania – cyberzagrożenia dla freelancerów pod kontrolą
Jeśli Twoje urządzenie ciągle prosi Cię o zaplanowanie aktualizacji, a Ty zamykasz kartę, myśląc: „Daj mi spokój”, rozumiemy to. Ale może to zaszkodzić Twojemu cyberbezpieczeństwu. Powinieneś aktualizować swoje systemy operacyjne i programy za każdym razem, gdy pojawi się aktualizacja. Nowa wersja oprogramowania może mieć bardziej zaawansowane funkcje ochrony przed naruszeniem danych.
Na szczęście przeglądarki i większość oprogramowania aktualizują się automatycznie, więc nie musisz ich wyłączać.
Skanery poczty e-mail chroniące przed phishingiem – uważaj na ujawnianie poufnych danych
Ataki phishingowe mają na celu kradzież ważnych danych, takich jak numery kart, informacje podatkowe lub hasła, poprzez podszywanie się pod legalną instytucję i oszukiwanie osób fizycznych.
Phishing jest szeroko stosowany w cyberprzestępczości e-mailowej obejmującej naruszenia danych. Na przykład freelancer może otrzymać wiadomość e-mail, która wygląda jak wiadomość z platformy, z której korzysta, prosząc o podanie hasła, ponieważ zauważył podejrzaną aktywność lub próbę logowania.
Takie e-maile zazwyczaj zawierają szkodliwy link, który umożliwia hakerom dostęp do Twoich danych. W tym artykule FTC znajdziesz przykład wiadomości phishingowej, której celem jest wyłudzenie danych płatniczych od użytkowników Netflix.
Aby rozpoznać e-mail phishingowy, zawsze sprawdzaj nazwę nadawcy, adres e-mail i domenę (np. @gmail.com). Zrób to od razu, gdy zobaczysz e-mail w swojej skrzynce odbiorczej. Następnie bądź czujny na oznaki opisane poniżej – sami możemy wykryć wiele oszustw. Możesz jednak również polegać na rozwiązaniach bezpieczeństwa poczty e-mail zintegrowanych ze skrzynką odbiorczą.
Jak rozpoznać e-maile phishingowe? Zwróć uwagę na te cechy:
- Inna domena e-mail, np. gmail.com zamiast domeny firmy,
- Inna domena e-mail, która wygląda bardzo podobnie do tej właściwej, np. z 0 zamiast O lub rn zamiast m.
- Ogólne powitanie zamiast imienia.
- Pilne wezwanie do działania, nakazujące Ci zrobić coś natychmiast, teraz.
- Błędy ortograficzne lub gramatyczne.
- Podejrzane i nieznane linki lub załączniki.
Jeśli klikniesz link w wiadomości e-mail, zachowaj ostrożność w przypadku oznak phishingu na stronie internetowej – zawsze sprawdzaj, czy adres URL jest poprawny.
Regularne kopie zapasowe – zapewnij bezpieczeństwo swoim plikom i danym
Cyberbezpieczeństwo dla freelancerów oznacza wyeliminowanie ryzyka utraty plików – z powodu złośliwego oprogramowania, utraty urządzenia lub awarii komputera. To jedno z najczęstszych zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Tak więc następną pozycją na naszej liście wskazówek dotyczących bezpieczeństwa dla freelancerów jest regularne tworzenie kopii zapasowych plików.
Zasadniczo należy stosować metodę tworzenia kopii zapasowych 3-2-1:
- Posiadać co najmniej 3 kopie ważnego dokumentu.
- Przechowywać je w 2 lokalizacjach: na swoim urządzeniu lub w chmurze.
- Zachować i aktualizować co najmniej jedną zewnętrzną kopię zapasową.
Możesz przechowywać kopię zapasową na urządzeniu, np. przenośnym dysku twardym lub zaszyfrowanej chmurze. Rozważ skonfigurowanie automatycznej kopii zapasowej w chmurze, aby bezpiecznie przechowywać każdy plik w lokalizacji kopii zapasowej.
Podchodź poważnie do zagrożeń cyberbezpieczeństwa – nie rób po prostu kopii zapasowej, ale sprawdź, czy kopia zapasowa faktycznie działa. Upewnij się, że masz dostęp do swoich plików, kiedy tylko ich potrzebujesz.
Sprawdzone wskazówki dotyczące cyberzagrożeń dla freelancerów – szyfrowanie danych
Wyobraź sobie, że możesz zalogować się do pliku tak, jak logujesz się do Facebooka lub poczty e-mail – za pomocą hasła. Dodanie hasła w celu ochrony plików przed nieautoryzowanym dostępem nazywa się szyfrowaniem danych.
Szyfrowanie plików jest przydatne, jeśli Twoje urządzenie zostanie skradzione lub użyte przez kogoś innego za Twoją zgodą. Jeśli plik zawiera poufne informacje, np. o Twoich klientach, finansach lub projektach, szyfrowanie danych sprawi, że będzie bezpieczniejszy, nawet jeśli ktoś inny uzyska dostęp do Twojego komputera.
Jeśli Twoje zaszyfrowane pliki mają kopie zapasowe, upewnij się, że chronisz je również hasłem. Będzie to pomocne w przypadku, gdy Twoje urządzenie się zepsuje i stracisz swoje foldery.
Szyfrowanie danych nie dotyczy tylko plików. Możesz zaszyfrować o wiele więcej źródeł poufnych informacji, takich jak pamięć masowa w chmurze, wiadomości e-mail lub działania online. Aby zapobiec szpiegowaniu korzystania z Internetu, zaszyfruj sieć bezprzewodową za pomocą WPA2 lub WPA3. Sprawdź tę instrukcję, jak zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi.
Bezpieczny transfer plików – konieczność w pracy zdalnej
Podczas udostępniania ważnych lub poufnych plików klientom, lub pracownikom zdalnym, używaj bezpiecznych narzędzi do przesyłania plików z zaawansowanym szyfrowaniem i kontrolą dostępu. Takie narzędzia wykraczają poza środki bezpieczeństwa zwykłych załączników e-mail, chroniąc dane.
Przy wyborze narzędzi do przesyłania plików należy zwrócić uwagę na następujące najważniejsze funkcje: ochronę hasłem, śledzenie plików, kontrolę wygasania łączy i szyfrowanie typu end-to-end, które szyfruje dane w trakcie przesyłania, uniemożliwiając dostęp do nich nawet dostawcy usługi.
Poinformuj klientów o środkach bezpieczeństwa, które stosujesz, i o tym, jak mogą bezpiecznie udostępniać Ci pliki.
Sprawdzanie raportu kredytowego – śledź swoje informacje finansowe
Dzięki okresowym kontrolom Twojego raportu kredytowego i wyniku kredytowego będziesz mieć kontrolę nad wszelkimi możliwymi oszustwami kredytowymi. Twoje dane bankowe mogą być przedmiotem kradzieży danych i tożsamości, a w konsekwencji mogą być wykorzystywane do kradzieży pieniędzy. Aby zbadać swój raport kredytowy, sprawdź, jaka instytucja przechowuje i udostępnia informacje kredytowe w Twoim kraju.
Ciągła edukacja – szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa nigdy się nie kończą
Powszechnym mitem dotyczącym cyberbezpieczeństwa jest to, że główne zagrożenia cyberbezpieczeństwa są dobrze znane. Niestety, podobnie jak w przypadku innych obszarów związanych z IT, te niesławne również się rozwijają. Cyberprzestępczość jest coraz bardziej wyrafinowana i trudniejsza do zapobiegania.
Bądź na bieżąco z wiadomościami o cyberzagrożeniach i sposobach ich unikania. Rozważ udział w kursie, warsztatach lub innej formie szkolenia na temat świadomości cyberbezpieczeństwa. Są specjaliści, którzy mogą pomóc Ci stać się bardziej świadomym ryzyka związanego z pracą zdalną.
Wraz z rozwojem Twojej działalności freelancerskiej i zmianami w projekcie mogą pojawić się nowe zagrożenia i luki w zabezpieczeniach. Zaktualizuj swoją strategię cyberbezpieczeństwa do obecnych warunków.
Praktyki cyberbezpieczeństwa dla freelancerów – od czego zacząć?
Jeśli czujesz się trochę zielony w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, nie martw się – rób krok po kroku. Zacznij od tego, co wiesz. Na pewno masz konta na wielu stronach internetowych i aplikacjach. Sprawdź, czy używasz unikalnych i silnych haseł i zapisz je w wybranym menedżerze haseł.
Następnie upewnij się, że przechowujesz wszystkie pliki w dwóch kopiach zapasowych. Jeśli nie – utwórz jedną na wewnętrznym dysku twardym i jedną w chmurze online. Zaszyfruj obie lokalizacje.
Teraz możesz zanurzyć się w badaniach. Poszukaj rekomendacji dotyczących oprogramowania antywirusowego i VPN. Twoje cyberbezpieczeństwo jest Twoją odpowiedzialnością – nie bądź łatwym celem!
Autor

Piotr R
Artykuły które mogą Ci się spodobać
Bezpieczeństwo w Internecie • Zagrożenia Internetowe
Botnety i DDoS: jak urządzenia IoT stają się bronią?

Piotr R
14 marca 2025