Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Dlaczego Twoja sieć Wi-Fi jest niezabezpieczona? Dowiedz się, jak ją zabezpieczyć

Damian S

16 czerwca 2023

Bezpieczeństwo i prywatność podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi wcale nie muszą być skomplikowane. Trzeba tylko upewnić się, że mamy niezbędne narzędzia, zanim rzeczywiście będą nam potrzebne.

Ten artykuł zawiera kilka wskazówek od naszych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, jak zagwarantować bezpieczeństwo danych osobowych bez względu na to, z jakiej sieci Wi-Fi korzystasz.

Czym jest niezabezpieczone połączenie Wi-Fi?

Technologia staje się coraz bardziej złożona, ogrom opcjii, funkcji i warstw może przyprawić o ból głowy zarówno osoby technicznie jak i nietechniczne.

Zacznijmy więc od bardziej znanej konfiguracji: routera Wi-Fi, który leży w sercu Twojej domowej sieci. Gdy już zrozumiesz czym niezabezpieczone Wi-Fi w kontekście Twojego domu, znacznie łatwiej będzie CI zachować bezpieczeństwo na innych łączach.

Gdy kupisz nowy router, producent ułatwia konfigurację i rozpoczęcie pracy z zestawem ustawień domyślnych, które w większości polegają na kliknięciu “dalej”.

Jednak przy tych standardowych ustawieniach zabezpieczenia routera albo nie istnieją, albo są ustawione na minimum.

A dokładnie:

  • Sieć bezprzewodowa nie jest zabezpieczona protokołem WPA (Wireless Protected Access) lub WPA2 – co oznacza, że dane nie są szyfrowane przy użyciu najsilniejszych algorytmów szyfrowania danych.
  • Sieć Wi-Fi nie wymaga hasła – każdy może się z nią połączyć.
  • Nazwa użytkownika i hasło do administrowania routerem są domyślne (często admin/admin lub admin/12345) – złamanie takich „zabezpieczeń” zajmie hackerom kilka chwil.
  • Router nie ma wyłączonej zdalnego zarządzania – cyberprzestępcom mogą znaleźć go w Internecie i uzyskać do niego dostęp z dowolnego miejsca.
  • Domyślna nazwa sieci (SSID – Service Set IDentifier) często zawiera nazwę routera, informując atakujących, jakiego sprzętu używasz.
  • Zapora sieciowa na routerze jest wyłączona, usuwając kolejną warstwę ochronną.

Jak możesz zobaczyć, pozostawiając ustawienia Wi-Fi przypadkowi lub polegając na domyślnych ustawieniach, pomijasz szereg funkcji, które stanowią krytyczną ochronę przed wyciekiem prywatnych danych

Jakie zagrożenia stwarza korzystanie z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi?

Jeśli twoje domowe Wi-Fi jest niezabezpieczone, może stać się łatwym celem dla każdego, kto ma minimalną wiedzę na temat tego, jak ją wykorzystać dla własnych korzyści.

Cyberprzestępca może połączyć się z niezabezpieczoną siecią domową i wykorzystać ją do przeglądania, pobierania lub publikowania nielegalnych treści.

Twoim obowiązkiem jako właściciela jest upewnić się, że nikt niepowołany nie uzyska dostępu do Twojej sieci i nie narobi Ci problemów z prawem.

Otwarta sieć stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, jednocześnie narażając wszystkie osoby i urządzenia, które są z nią połączone na cyberprzestępczość i oszustwa. Naraża to dane Twoje i Twoich bliskich na kradzież tożsamości cyfrowej i podszywanie w mediach społecznościowych.

Gdy złośliwe oprogramowanie przedostanie się do sieci, może rozprzestrzenić się na każde urządzenie, które jest do niej podłączone. Co więcej, może nawet wykorzystywać kontakty użytkownika (na skrzynce pocztowej, telefonie lub obu) do dalszego rozprzestrzeniania zainfekowanych linków, wiadomości phishingowych, a nawet ransomware.

Gdy zabraknie silnego szyfrowania (takiego jak WPA lub WPA2) hakerzy mogą podsłuchać wszystko, co wysyłasz i odbierasz przez sieć. Mogą oni przechwytywać dane za pomocą ataku „Man in the Middle” i robić takie rzeczy, jak wysyłanie wiadomości phishingowych z fałszywymi fakturami, które kradną dane kart kredytowych lub zbierają dane uwierzytelniające do bankowości internetowej, gdy nie będąc świadomym zagrożenia będziesz je wprowadzać.

Innym sposobem, w jaki cyberprzestępcy wykorzystują niezabezpieczone połączenia Wi-Fi, jest infiltracja sieci i przejęcie kont, do których jesteś zalogowany. Jeśli korzystasz z konta e-mail lub konta w mediach społecznościowych na urządzeniu podłączonym do słabo zabezpieczonej sieci Wi-Fi, mogą oni korzystać z niego z pełnym dostępem, zupełnie tak jak Ty.

Mogą oni:

  • Wysyłać zainfekowane linki do wszystkich Twoich kontaktów
  • Szukać wrażliwych danych (dokumentacja medyczna, wyciągi bankowe).
  • Wykorzystać pozyskane dane by Cię oszukać.
  • Opublikować informacje/wiadomości, które mogą postawić cię w złym świetle przed rodziną, znajomymi lub kolegami z pracy.

Teraz jesteś bardziej świadom zagrożeń związanych z niezabezpieczonymi połączeniami Wi-Fi. Wiesz już co może się stać, gdy połączysz się z siecią innej osoby – niezależnie od tego, czy jest to restauracja, hotel, czy nawet router znajomego.

Jest jeszcze jedno zagrożenie, którego powinieneś się wystrzegać: honeypot. Brzmi słodko, ale ten „miód” wcale nie jest taki słodki. Ten termin opisuje fałszywy access point, który cyberprzestępcy i oszuści wystawiają po to by przechwycić przechodzący przez niego ruch. Ta technika polega na wykorzystaniu chwili nieuwagi, braku wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i potrzeby szybkiego dostępu do informacji.

Nie skupiajmy się jednak na samych negatywach. Oprócz optymalnych ustawień routera w domu, możesz zastosować rozwiązanie, które zabezpieczy Cię nie tylko w Twojej domowej sieci, ale również i każdej innej. Bitdefender Premium VPN.

Skąd mam wiedzieć czy moja sieć jest chroniona?

Jeśli chcesz poprawić bezpieczeństwo i prywatność swojego domowego routera, zaloguj się do panelu administracyjnego i:

  • Zmień nazwę swojej sieci (SSID) z domyślnej, aby nie zdradzić atakującym, jakiego routera używasz. Bądź kreatywny, ale nie podawaj szczegółów, które mogłyby pomóc zidentyfikować Cię na liście dostępnych hotspotów.
  • Ustaw niestandardowy login (który nie zdradza żadnych danych, których nie chciałbyś ujawnić) i silne hasło. Będziesz musiał wpisać je tylko raz na swoich urządzeniach, więc warto trochę się wysilić, zwłaszcza jeżeli ma to pokrzyżować plany atakującym.
  • Zmień domyślną nazwę użytkownika i hasło do panelu administratora routera. Ta sama rada, co poprzednio, ma zastosowanie również tutaj. Najprawdopodobniej będziesz używał tych poświadczeń jeszcze rzadziej, a odgrywają one ogromną rolę w utrzymywaniu nieautoryzowanych użytkowników z dala od Twojej sieci.
  • Wyłącz zdalną administrację routera. Uniemożliwi to hakerom znalezienie go podczas skanowania Internetu w poszukiwaniu celów podatnych na ataki.
  • Ustaw zabezpieczenia sieci bezprzewodowej na WPA (Wireless Protected Access) lub WPA2.
  • Jeśli jest dostępna, włącz zaporę sieciową na routerze.

Gdy opuszczasz znaną Ci sieć, niezbędnym jest posiadanie warstwy ochronnej, która zabezpieczy Cię niezależnie od tego z jaką inną siecią się połączysz.

Jak zminimalizować zagrożenia związane z niezabezpieczoną siecią Wi-Fi?

Dowiedz się, jak zachować bezpieczeństwo w niezabezpieczonych sieciach dzięki wskazówkom od naszych ekspertów ds.cyberbezpieczeństwa:

Niechroniona sieć wifi

“Wykryto niezabezpieczoną sieć Wi-Fi” – Jak włączyć automatyczną ochronę sieci bezprzewodowej?

Najlepsza ochrona to taka, która chroni Cię w tle i nie wpływa na Twoją produktywność, bez względu na to, gdzie jesteś. Właśnie dlatego Bitdefender VPN posiada funkcję, która powiadamia o połączeniu z niezabezpieczoną siecią Wi-Fi.

Automatycznie weryfikuje ona siłę szyfrowania routera i informuje o braku zabezpieczeń. Jedno kliknięcie dzieli Cię od ultraszybkiego, prywatnego i bezpiecznego połączenia VPN.

Możesz skonfigurować Bitdefender VPN tak, aby włączał się automatycznie po wykryciu niezabezpieczonej sieci Wi-Fi. Dzięki temu możesz cieszyć się swoim dniem nie martwiąc się, że dane wysyłane i odbierane przez Wi-Fi są narażone na kradzież, manipulacje lub inne ataki.

VPN można wykorzystać na wiele sposobów, nie tylko do ochrony wrażliwych danych podczas korzystania z sieci. Umiejętne posługiwanie się VPN może uprościć i ochronić Twoje cyfrowe życie.

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/secure-wi-fi-connection/


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy