Cyberzagrożenia – czym są i jak się przed nimi uchronić?
Piotr R
5 października 2023
Cyberzagrożenia to potencjalne ataki, które wykorzystują technologię cyfrową do tego, aby skraść nasze zasoby lub ograniczyć nasz dostęp do sieci. Aktualnie jest to jeden z najpowszechniejszych tematów, na które możemy się natknąć na różnych portalach informacyjnych. Praktycznie codziennie słyszymy o nowych rodzajach oszustw, atakach na wielkie korporacje i cyberincydentach w państwowych spółkach. Temat ten jest bardzo ważny, ponieważ postępująca cyfryzacja otaczającego nas świata daje cyberprzestępcom wiele możliwości do tego, aby nas oszukać i okraść. Jednak jakie są rodzaje cyberzagrożeń i w jaki sposób możemy się przed nimi skutecznie obronić?
Czym są cyberzagrożenia?
Skoro wiemy już, czym są cyberzagrożenia, to teraz przeanalizujmy ich najpowszechniejsze rodzaje, na które możemy natknąć się podczas codziennego korzystania z Internetu.
Malware
Malware to najpopularniejszy typ cyberzagrożenia, z którym możemy spotkać się w sieci, ponieważ obejmuje ono klasyczne złośliwe oprogramowanie oparte na sygnaturach. W skład Malware zaliczamy wirusy komputerowe, oprogramowanie szpiegowskie i trojany.
Phishing
Phishing to wszelkiego rodzaju oszustwa internetowe. Możemy do nich zaliczyć tworzenie fałszywych stron internetowych, których celem jest wyłudzanie danych logowania, wysyłanie maili i wiadomości z niebezpiecznymi załącznikami, a także podszywanie się pod pracowników banków oraz innych placówek.
Ataki typu man-in-the-middle
Atak typu man-in-the-middle polega na próbie podsłuchiwania i śledzenia korespondencji, która odbywa się pomiędzy dwoma podmiotami. Warto jednak zaznaczyć, że owa korespondencja nie dotyczy tylko komunikatów tekstowych, lecz także wszystkich danych, które są wysyłane między dwoma stronami.
Ataki DDoS
Ataki DDos polegają na tym, że hakerzy wysyłają mnóstwo zapytań na konkretną stronę internetową z wielu przejętych przez nich urządzeń. W efekcie atakowana witryna wykorzystuje wszystkie zasoby na generowanie odpowiedzi na fałszywe zapytania przez co, nie może prawidłowo funkcjonować.
Ransomware
Ransomware to jedno z najniebezpieczniejszych zagrożeń cybernetycznych, ponieważ ma za zadanie zaszyfrowanie danych ofiary. Jeśli do tego dojdzie, to poszkodowany użytkownik traci dostęp do swoich cennych zasobów, a jedynym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy z hakerem odpowiedzialnym za atak i opłacenie okupu w zamian za deszyfrator.
Większość cyberzagrożeń opartych na sygnaturach i ransomware jest rozpowszechniana za pomocą kampanii phishingowych, złośliwych plików dołączanych do niebezpiecznych stron internetowych i pirackiego oprogramowania. Skutki takich działań mogą być opłakane dla ofiary, ponieważ po infekcji systemu hakerzy mogą uzyskać dostęp nie tylko do jej prywatnych plików, lecz także do danych logowania do banku. W następstwie takiego wycieku ofiara może stracić swoje wszystkie pieniądze.
Jakie są najgroźniejsze cyberzagrożenia?
Aktualnie najczęstszymi cyberzagrożeniami, na które możemy się natknąć, są wszechobecne kampanie phishingowe, ransomware oraz złośliwe oprogramowanie na systemach Android. O najnowszych trendach możesz przeczytać w naszej comiesięcznej serii artykułów Podsumowanie zagrożeń Bitdefender.
W obecnym krajobrazie cyberbezpieczeństwa praktycznie każdego dnia słyszymy o nowych spektakularnych cyberatakach. Do najgłośniejszych z nich możemy z pewnością zaliczyć wyciek danych z Coca Coli, atak na sieć niemieckich hoteli Motel One, kampanie phishingowe skierowane przeciwko studentom, a także oszustwa inwestycyjne związane z kryptowalutami.
Jakie są najczęstsze błędy związane z cyberbezpieczeństwem?
Wielu cyberzagrożeń można uniknąć, jeśli tylko stosuje się podstawowe zasady cyberhigieny. Niestety wielu użytkowników sieci o nich zapomina i popełnia rażące błędy, czego efektem jest zainfekowanie ich urządzeń i włamania na ich konta. Dlatego zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, dzięki któremu poznasz, na co warto zwrócić uwagę podczas korzystania z sieci, aby uniknąć większości cyberzagrożeń.
Słabe hasła – słabe i banalne hasła to jeden z podstawowych błędów, które popełniają niedoświadczeni użytkownicy sieci. Proste kody są bardzo łatwo łamane przez wprawnych hakerów, a jeśli to zrobią, to mogą w bardzo łatwy sposób dostać się na nasze konto. Kolejnym częstym błędem jest używanie tego samego hasła do wielu kont. Jeśli dojdzie do wycieku danych z platformy, z której korzystamy, to cyberprzestępcy będą z pewnością próbowali dostać się na naszą skrzynkę pocztową i wykorzystają do tego przejęte hasło.
Brak aktualizacji oprogramowania – to kolejny z powszechnych błędów użytkowników sieci. Wielu z nas irytują ciągłe aktualizacje Windowsa, Adobe, czy innych programów użytkowych, ponieważ są dość czasochłonne, dlatego je pomijamy lub odkładamy na później. Niestety to duży błąd, ponieważ aktualizacje często naprawiają błędy w zabezpieczeniach, które są wykorzystywane przez hakerów do tego, aby włamać się do naszego systemu.
Klikanie w podejrzane linki – jest bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ mogą one odsyłać nas do niebezpiecznych stron internetowych, które rozpoczną pobieranie na nasz dysk złośliwego oprogramowania. Innym zagrożeniem są hiperłącza do sfałszowanych witryn, które podszywają się np. pod Facebooka lub stronę banku. Takie witryny zawierają formularze, które zbierają nasze dane do logowania, które są następnie wykorzystywane do włamania na nasze prawdziwe konto.
Ujawnianie zbyt wielu informacji o sobie online – to jedno z największych cyberzagrożeń dla dzieci. Ujawnianie zbyt wielu informacji podczas konwersacji z nieznajomymi może skutkować tym, że taka osoba może skrzywdzić nas w realnym świecie lub szantażować w sieci. Pozostawianie po sobie zbyt wielu danych na mediach społecznościowych może przyciągnąć oszustów, którzy wykorzystają informacje o nas do tego, aby przygotować spersonifikowane oszustwo.
Brak zabezpieczeń sieciowych – to kolejny częsty błąd popełniany przez internautów. Odpowiednie zabezpieczenie antywirusowe jest kluczowym elementem, dzięki któremu możemy ochronić się przed zagrożeniami cybernetycznymi.
Jak się przed nimi uchronić?
Niektóre cyberzagrożenia są na tyle wyrafinowane, że na pierwszy rzut oka bardzo trudno je odkryć. Niestety wielu internautów nie traktuje ich poważnie, przez co wystawiają się na bardzo duże niebezpieczeństwo utraty całego dobytku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady cyberhigieny, które uchronią nas od większości z cyberzagrożeń.
Sposoby na zabezpieczenie swojego komputera
Instalacja antywirusa – to kluczowy i najważniejszy element skutecznej ochrony przed cyberzagrożeniami w sieci.
Regularne aktualizacje oprogramowania – powinniśmy ich dokonywać zawsze, gdy tylko pojawią się nowe łatki. W przypadku firm warto ustalić konkretną datę w tygodniu, gdy wszystkie urządzenia będą automatycznie aktualizowane.
Silne i unikalne hasła – powinny składać się z co najmniej 12 znaków, w tym wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych.
Dwuetapowe uwierzytelnianie – to skuteczna metoda dodatkowego zabezpieczenia konta. Dzięki temu, nawet gdy ktoś przejmie nasze hasło, to nie będzie mógł od razu dostać się na naszą skrzynkę pocztową lub konto bankowe.
Sposoby na zabezpieczenie swoich informacji online
Ograniczenie informacji udostępnianych online – to jedna z najważniejszych zasad cyberhigieny. Powinniśmy unikać podawania swoich danych szczególnie na portalach, które były ofiarami wycieków i nie podchodzą poważnie do cyberbezpieczeństwa swoich zasobów.
Używanie VPN – to sposób na znaczące zwiększenie swojej anonimowości w sieci. Dzięki Bitdefender Premium VPN możesz zmienić swoje IP na takie, które pochodzi np. z Indii, Stanów Zjednoczonych, Polski lub wielu innych krajów. Dzięki temu nie tylko trudniej będzie Ciebie śledzić, lecz także będziesz miał dostęp do wielu platform z filmami, które nie są dostępne tam, gdzie aktualnie przebywasz.
Jakie nawyki zwalczają cyberzagrożenia?
Krytyczne podejście do wiadomości e-mail – pozwoli nam na uniknięcie wielu cyberzagrożeń ze strony phishingu. Wielu hakerów korzysta z metod typu spray and pray, czyli wysyłają generyczne wiadomości do wielu użytkowników w sieci, które zawierają niebezpieczne linki i złośliwe oprogramowanie. Jeśli otrzymamy nieoczekiwaną wiadomość, to pamiętajmy o tym, aby nie klikać w linki i nie pobierać załączników.
Regularne kopie zapasowe danych – pozwolą nam uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Jeśli dojdzie do infekcji naszego urządzenia, dzięki kopii zapasowej będziemy mogli odzyskać nasze cenne dane.
Najlepsze praktyki i narzędzia zapewniające cyberbezpieczeństwo
Najlepszymi narzędziami do zapewnienia sobie cyberbezpieczeństwa poza skutecznym systemem antywirusowym to między innymi dostęp do prywatnej sieci VPN oraz menadżer haseł. Dzięki korzystaniu z VPN możemy korzystać w bezpieczny sposób z publicznych sieci Wi-Fi oraz nie pozostawiamy po sobie śladów w Internecie. Z kolei Menadżer zadań pozwoli nam na korzystanie z bardzo skomplikowanych haseł bez konieczności zapamiętywania ich. Oczywiście musimy także pamiętać o tym, aby kultywować pozytywne praktyki związane z cyberhigieną.
Jak uchronić się przed cyberzagrożeniami?
Najlepszą metodą na to, aby zminimalizować ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępstwa, jest przestrzeganie podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa, takich jak używanie silnych haseł, regularne aktualizowanie systemu, tworzenie kopii zapasowych, nie klikania w podejrzane linki i nie ujawnianie zbyt wielu informacji o sobie. Ponadto warto korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego oraz uzyskać dostęp do sieci VPN i menadżera zadań. Musimy pamiętać o tym, że czasy bezpiecznego Internetu skończyły się lata temu i praktycznie na każdym kroku powinniśmy spodziewać się tego, że możemy stać się celem cyberprzestępcy.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.