Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

24 czerwca 2024

Wyczekiwana przerwa wakacyjna nadeszła dla milionów dzieci na całym świecie, które spędzają ten czas na odpoczynku, odkrywaniu świata i zwykłej zabawie. Warto jednak pamiętać także o tym, że w wakacje możemy zaobserwować wzmożoną aktywność cyberprzestępców. Więcej wolnego czasu oznacza, że dzieci stają się bardziej podatne na zagrożenia w Internecie. Dlatego w tym artykule przedstawimy cyberzagrożenia, na jakie narażone są dzieci podczas wakacji i przekazujemy rodzicom praktyczne wskazówki od zespołu Bitdefender dotyczące bezpieczeństwa, dzięki którym wszyscy członkowie rodziny będą bezpieczni.

Wakacje

Dlaczego latem dzieci są bardziej narażone na cyberzagrożenia?

 • Zwiększona aktywność w sieci. Wakacje niekoniecznie oznaczają czas wolny dla rodziców. Dzieci można pozostawić pod opieką starszego rodzeństwa lub innych członków rodziny, którzy niekoniecznie ustalą odpowiedni czas, który dzieci będą mogły spędzić przed ekranem. Młodzież może spędzać więcej godzin w Internecie, grając i korzystając z mediów społecznościowych. Taka wydłużona ekspozycja zwiększa prawdopodobieństwo napotkania cyberzagrożeń.
 • Ograniczony nadzór. Niezależnie od tego, czy bierzesz urlop, pracujesz w domu, czy też jesteś rodzicem w domu na pełen etat, miesiące letnie często prowadzą do ograniczonego nadzoru nad aktywnością dzieci w Internecie.
 • Poszukiwanie interakcji społecznych. Dzieci podczas wakacji mogą również odczuwać potrzebę utrzymywania kontaktów towarzyskich z przyjaciółmi ze szkoły lub poszukiwania kontaktów towarzyskich na platformach internetowych, co wykładniczo zwiększa ich narażenie na potencjalną cyberprzemoc, kontakt z cyberprzestępcami w Internecie i przeglądanie nieodpowiednich treści.
 • Eksploracja i ciekawość. Dzieci z reguły są z natury ciekawe, a swoboda, jaką daje lato, może skłonić je do odkrywania nowych stron internetowych, aplikacji i społeczności internetowych, do których zazwyczaj nie miałyby dostępu w ciągu roku szkolnego. Może to również zaprowadzić ich na niebezpieczne terytoria w Internecie.

Najczęstsze cyberzagrożenia, z którymi spotykają się dzieci

 • Cyberprzemoc. Spędzanie większej ilości czasu w Internecie, szczególnie w mediach społecznościowych i na platformach z grami, zwiększa podatność dzieci na nękanie i znęcanie się w Internecie.
 • Internetowe drapieżniki. Złośliwi cyberprzestępcy często atakują dzieci za pośrednictwem mediów społecznościowych, platform gier i czatów, udając przyjazne osoby, aby zwabić je w niebezpieczne sytuacje, zarówno w Internecie, jak i poza nim.
 • Niewłaściwa zawartość. Internet jest pełen nieodpowiednich treści, które mogą obejmować filmy przedstawiające przemoc, materiały wulgarne oraz mowę nienawiści, które mogą zaszkodzić zdrowiu psychicznemu i emocjonalnemu dzieci.
 • Phishing i oszustwa. Dzieci są także łatwym celem dla oszustów i phisherów. Młodzi internauci mogą otrzymywać niebezpieczne e-maile, wiadomości lub SMS-y, które nakłaniają ich do udostępnienia danych osobowych lub pobrania złośliwego oprogramowania na urządzenia w domu.
 • Naruszenie prywatności. Rodzice zazwyczaj nie są świadomi wszystkich aplikacji i stron internetowych, z których korzystają ich dzieci. Te aplikacje i platformy mogą jednak zbierać dane osobowe od użytkowników lub prosić ich o udostępnienie wrażliwych danych, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców – w tym ich wiek, lokalizacja i numer telefonu.

Kroki, które rodzice mogą podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo w Internecie

 • Ustal podstawowe zasady korzystania z sieci. Porozmawiaj ze swoimi dziećmi i ustal jasne wytyczne dotyczące korzystania z Internetu, limitów czasu i odpowiedniego zachowania w Internecie. Podkreśl, jak ważne jest, aby nigdy nie udostępniać danych osobowych i nigdy nie wchodzić w interakcje z nieznajomymi w Internecie. Inne zasady, których możesz chcieć przestrzegać, to m.in. prośba o pozwolenie, jeśli zamierzają zainstalować nową grę lub aplikację, nigdy nie autoryzuj nieoczekiwanej płatności w aplikacji bankowej ani nie udostępniaj żadnych innych poufnych informacji (w tym zdjęć i filmów).
 • Użyj oprogramowania do kontroli rodzicielskiej. Korzystaj z oprogramowania do kontroli rodzicielskiej, aby monitorować i ograniczać dostęp dziecka do określonych stron internetowych i aplikacji, szczególnie jeśli dziecko nie ukończyło 13 lat.
 • Edukuj na temat cyberzagrożeń. Rozmawiaj otwarcie ze swoimi dziećmi na temat zagrożeń w Internecie i naucz je rozpoznawać zagrożenia internetowe i ich unikać.
 • Skorzystaj z narzędzi bezpieczeństwa i prywatności. Kompleksowe rozwiązania antywirusowe mogą pomóc Ci stawić czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem w Internecie i chronić Ciebie i Twoją rodzinę przed zagrożeniami.

Jak Bitdefender może pomóc w ochronie Twoich dzieci?

Nagradzany program antywirusowy Bitdefender i wykrywanie złośliwego oprogramowania powstrzymuje złośliwe pliki przed naruszeniem bezpieczeństwa Twojego urządzenia, danych i finansów.

Funkcja wykrywania phishingu oraz oszustw ochroni Twoje dzieci przed fałszywymi stronami internetowymi i oszustwami.

VPN i Menedżer haseł zwiększają prywatność i oferują łatwy sposób ustawiania solidnych haseł, aby zapewnić bezpieczeństwo kont internetowych Twoich dzieci.

Ochrona kamery internetowej i monitor mikrofonu pozwalają sprawdzić, jakie aplikacje mogą uzyskać dostęp do monitora urządzenia dziecka lub kiedy aplikacja chce uzyskać dostęp do kamery internetowej.

Ochrona poczty e-mail pomaga uniknąć prób phishingu i niebezpiecznych wiadomości e-mail.

Kontrola rodzicielska umożliwia łatwe filtrowanie nieodpowiednich treści i zarządzanie czasem korzystania z Internetu przez Twoje dziecko.

Jeśli Twoje dziecko korzysta z mediów społecznościowych, regularnie sprawdzaj, czy nie występują tam oznaki cyberprzemocy, nieodpowiednie treści lub podejrzane interakcje. Ponadto pamiętaj o tym, aby zachęcać swoje pociechy do otwartej komunikacji. Stwórz bezpieczne środowisko, w którym Twoje dzieci będą mogły swobodnie rozmawiać o problemach online.

„W ochronie dzieci przed zagrożeniami w sieci kluczowe jest zaangażowanie rodziców. Okazuj zainteresowanie grami i stronami internetowymi, z których regularnie korzysta Twoje dziecko, aby lepiej zrozumieć jego zachowanie w Internecie i potencjalne ryzyko. Pamiętaj także o tym, aby przejrzeć ustawienia prywatności najważniejszych aplikacji i platform, z których korzysta Twoje dziecko, aby mieć pewność, że dane i aktywność Twojego dziecka nie będą wykorzystywane przez zewnętrzne podmioty do profilowania jego osoby” mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/cyberthreats-children-face-during-summer-vacation-a-parents-guide-to-online-safety/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy