Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Czy laptop MacBook ma antywirus?

Julia N

13 czerwca 2023

Istnieje powszechne przekonanie, że urządzenia produkowane przez firmę Apple są znacznie bezpieczniejsze od innych…

Niektórzy twierdzą nawet, że mając Maca, nie muszą martwić się o nic, że żadne zło przyczajone w sieci nie będzie miało do nich przystępu, że nie padną ofiarą hakerskich zakusów. Skąd bierze się ta cyberpewność siebie? Czyżby MacBook miał wbudowany antywirus?

Mac lepszy od innych?

Jedną z przyczyn powyższego przekonania może być to, że komputery od Apple przez długi czas cieszyły się mniejszą popularnością niż laptopy z systemem operacyjnym Windows (prawdopodobnie z uwagi na swoją cenę). Tym samym rzadziej stawały się celem ataków cyberprzestępców.

Inny powód powszechnej opinii o „cyberodporności” MacBooków to używany przez nie system operacyjny – macOS, który uchodzi za nadzwyczaj bezpieczny i całkiem dopracowany. Faktem jest, że posiada wbudowane rozwiązanie Gatekeeper (pilnujące, by w urządzeniu znalazło się jedynie zaufane oprogramowanie), firewall (zaporę sieciową) oraz… XProtect – rodzaj podstawowego antywirusa, odpowiednik Windows Defender. Należy jednak mieć na uwadze, że XProtect jest w stanie wykryć tylko kilka plików, które Apple zakwalifikowało jako złośliwe. Jeśli zagrożenie będzie spoza tej listy (np. ransomware), Macbook sam się nie obroni.

Mac – gwarancja cyberbezpieczeństwa?

Zwiększona popularność komputerów firmy Apple w ostatnich latach sprawiła, że zainteresowali się nimi również hakerzy – zaczęli tworzyć złośliwe oprogramowanie także przeciwko systemom macOS. Zatem odpowiedzialni użytkownicy MacBooków powinni mieć się na baczności.

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule – można powiedzieć, że MacBook ma wbudowany antywirus, lecz w dzisiejszych niebezpiecznych czasach stanowi on jedynie namiastkę ochrony. Każdy odpowiedzialny i świadomy zagrożeń użytkownik Maca powinien zaopatrzyć swoje urządzenie w profesjonalne rozwiązanie antywirusowe na macOS. A surfując po Internecie – zachować podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa.

Więcej o zagrożeniach dla Maca i skutecznym antywirusie stworzonym dla urządzeń z systemem macOS przeczytasz w naszym wpisie:


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy