Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Czy Twoje dane osobowe trafiły do Dark Webu?

Piotr R

17 sierpnia 2023

Dark Web

Czy hakerzy handlują Twoimi danymi osobowymi w Dark Webie?

Po przeczytaniu tego przewodnika zrozumiesz, jak transakcje danych w Dark Webie wpływają na Twoją prywatność i bezpieczeństwo. Ponadto otrzymasz wiarygodne porady od ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa z Bitdefender, które pomogą Ci zminimalizować wszelkie negatywne skutki wycieków danych w ciemnej sieci.

Dark Web – Definicja

Dark Web jest często przedstawiany jako niezbadana, owiana tajemnicą część sieci. Internet jest niezwykle rozległy i znacznie większy, niż możemy to sobie wyobrazić. W rzeczywistości to, do czego mamy dostęp (sieć powierzchniowa, znana jako World Wide Web), stanowi zaledwie 10% tego, co naprawdę tam jest. Większość treści online znajduje się w Deep Webie, który nie jest dostępny za pośrednictwem wyszukiwarek, tak jak sieć WWW. Dzieje się tak, ponieważ Deep Web zawiera informacje, które są ukryte z wielu powodów, głównie związanych z bezpieczeństwem i prywatnością.

Dark Web a Deep Web

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale codziennie korzystasz z Deep Webu. Od baz danych po intranety i strony internetowe czekające na uruchomienie. Deep Web jest zwykle ukryty za nazwą użytkownika i hasłem lub innymi zabezpieczeniami, które mają go chronić. Obejmuje to takie elementy jak poczta e-mail, konta w bankowości elektronicznej, konta w mediach społecznościowych, bazy danych obsługiwane przez organizacje prywatne i publiczne, dokumentacja medyczna i wiele więcej. Deep Web nie jest tym samym, co Dark Web. Mimo że możemy spotkać się z zamiennym stosowaniem tych dwóchterminów – jest to błąd.

Dark web góra lodowa

Dark Web to niewielki ułamek Deep Webu. Kilka rzeczy sprawia jednak, że jest to szczególne “miejsce” w Internecie. Te strony internetowe znajdują się w sieciach zwanych „darknetami”, które wymagają specjalistycznego oprogramowania, aby uzyskać do nich dostęp. Darknety wykorzystują złożone, wielowarstwowe systemy szyfrowania, aby zachować anonimowość swoich użytkowników. Wykorzystując tę możliwość, użytkownicy Darknetu komunikują się i udostępniają dane w sposób poufny, bez możliwości śledzenia ich przez prywatne firmy lub organizacje publiczne, w tym rząd i organy ścigania.

Ta poufność w połączeniu z anonimowością zapewnianą przez kryptowaluty stworzyła dogodne środowisko dla nielegalnej działalności. Właśnie dlatego Dark Web jest najczęściej kojarzony z przestępstwami, od oszustw finansowych po inne rodzaje cyberprzestępczości.
Dark Web rzeczywiście jest miejscem, w którym cyberprzestępcy sprzedają, handlują i w inny sposób dzielą się zebranymi danych i innymi nielegalnymi towarami. Obejmuje to skradzione informacje i dane osobowe, które wyciekły, takie jak dane karty kredytowej, dane medyczne, PESEL, dane logowania, adresy i wiele, wiele innych danych.
Niektóre z twoich danych najprawdopodobniej i tak znajdują się już na tych nielegalnych stronach internetowych, forach, blogach i repozytoriach danych.

Dlaczego Twoje dane znajdują się w Dark Webie?

Jak potwierdzili eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Bitdefender w ciągu dziesięcioleci badań i praktyki, dane osobowe są niezwykle cenne dla wielu podmiotów.

“Możesz spojrzeć na swoje dane osobowe jako na coś, co hakerzy już wykorzystują lub wykorzystają, gdy tylko wejdą w ich posiadanie. Jest to również coś, czym mogą handlować z innymi cyberprzestępcami. Dane osobowe są towarem, mają swoją cenę. Historia leczenia, sytuacja finansowa, dane kart kredytowych, preferencje dotyczące zakupów w sieci – wszystko to ma swoją cenę i zawsze znajdzie się ktoś zainteresowany zakupem”.
Liviu Arsene (Senior E-threat Analyst, Bitdefender)

Twoje dane stanowią źródło zarobku dla wszelkiego rodzaju złośliwych podmiotów. Ich celem jest zebranie jak największej ilości informacji, a następnie handlowanie nimi. Jeśli zastanawiasz się “Jak dane osobowe trafiają do Dark Webu?”, odpowiedź to wycieki danych, oszustwa i bardzo zróżnicowany zakres cyberataków (phishing za pośrednictwem poczty elektronicznej, prywatnych wiadomości i połączeń głosowych, podszywanie się w mediach społecznościowych, zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem lub kradzież tożsamości cyfrowej).

Dark web

W zależności od wielkości twojego cyfrowego śladu i tego, jak dbasz o swoją prywatnośc w sieci, Twoje dane osobowe mogą wyciekać lub „zalewać” Dark Web w różnym tempie. W miarę ich gromadzenia hakerzy wykorzystują je do innych operacji, łącząc je ze sobą i ponownie wykorzystując do kolejnych ataków.

Dotyczy to wszystkich podmiotów stanowiących zagrożenie, bez względu na to, czy są to samotni hakerzy, zorganizowana grupa cyberprzestępcza czy operacje sponsorowane przez rząd. Dane osobowe są cenną walutą.

Jak usunąć swoje informacje z Dark Web?

Niestety, nie ma sposobu na trwałe usunięcie informacji z Dark Webu. Czasami trudno jest je usunąć nawet World Wide Web, pomimo tego, że są one regulowane przepisami, które dają “prawo do bycia zapomnianym” (np. RODO).

Najlepszym rozwiązaniem jest dbanie o swoje cyberbezpieczeństwo i zminimalizowanie swojego cyfrowego śladu, np. poprzez konsekwentne zabezpieczanie się przy użyciu niezawodnych narzędzi, takich jak VPN i skuteczny antywirus.

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/what-is-dark-web/


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy