Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

14 sierpnia 2023

Jeśli jesteś użytkownikiem cyfrowego świata, to ujawnienie Twoich danych osobowych jest czymś, czego praktycznie nie możesz uniknąć. Nie musi to jednak oznaczać, że jesteś w bezpośrednim niebezpieczeństwie. Stopień zagrożenia zależy od charakteru ujawnionych danych. Na przykład wyciek danych finansowych jest znacznie gorszy niż ujawnienie wieku lub stanowiska, na którym jesteś zatrudniony. Niestety, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele wie o nich Internet, dopóki nie jest już za późno.

Czym są wycieki danych

Dlatego zespół do spraw cyberbezpieczeństwa Bitdefender przygotował artykuł, z którego dowiesz się, jak dochodzi do wycieków prywatnych danych, jak otrzymywać powiadomienia o ujawnieniu poufnych informacji i co zrobić, aby poprawić swoje bezpieczeństwo w sieci.

Czym jest wyciek prywatnych danych?

Wyciek prywatnych danych to przypadkowe ujawnienie informacji, które ujawniają poufne dane określające tożsamość użytkownika. Może to obejmować takie informacje jak data urodzenia, PESEL, wiadomości e-mail, dane logowania, adres, numer telefonu lub historia leczenia.

Takie wycieki danych osobowych są niezwykle szkodliwe nie tylko dla niczego niepodejrzewających ofiar, ale także dla naszej zbiorowej prywatności w Internecie. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać ujawnione dane do wszystkiego, od podszywania się w mediach społecznościowych po cyberataki i kradzież tożsamości cyfrowej. Co więcej, w większości przypadków dane te trafiają do Dark Webu i są ponownie wykorzystywane.

Czym są wycieki danych

Jak dochodzi do wycieków danych?

Wyciek wyciekowi nierówny może do niego dojść przypadkowo w wyniku błędu ludzkiego lub w przypadku zaplanowanego ataku hackerów. Jeśli zastanawiasz się “jaka jest najczęstsza przyczyna wycieku danych?”, odpowiedzią są słabe praktyki w zakresie bezpieczeństwa danych. Od słabych haseł po niezabezpieczone bazy danych i zgubione urządzenia – te wpadki się sumują.

Technologia stała się niezwykle złożona i wzajemnie powiązana, zdarzają się błędy, niezależnie od tego, czy są to błędy ludzkie, czy techniczne. Specjaliści ciężko pracują za kulisami, aby im zapobiec, ale całkowite wyeliminowanie tego ryzyka jest prawie niemożliwe.

Hakerzy doskonale o tym wiedzą i aktywnie wykorzystują zarówno stare, jak i nowe luki w zabezpieczeniach, niezależnie od tego, czy są one związane z ludzkimi błędami, oprogramowaniem, sprzętem czy procesami biznesowymi. Wycieki danych mogą pomóc hakerom na stworzenie skuteczniejszych taktyk cyberataków. Dlatego też cyberprzestępcy nieustannie poszukują nieumyślnych wycieków danych, ponieważ pozwalają im one poszerzyć swoje zbiory danych na temat potencjalnych ofiar i zbudować strategię kolejnego ataku. Takie okazje o niskim nakładzie pracy i wysokim potencjale zwrotu nie mogą pozostać niezauważone przez cyberprzestępczy światek.

Jakie są skutki wycieków danych?

Do najpopularniejszych taktyk, dzięki którym hakerzy doprowadzają do wycieków danych, należą:

E-maile phishingowe, które próbują nakłonić Cię do:

 • Kliknięcia linków, które infekują komputer złośliwym oprogramowaniem
 • Otwarcia załączników zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem
 • Ujawnienia dodatkowych danych, takich jak PIN karty
 • Wejścia na strony internetowe, które proszą o podanie danych finansowych pod przekonującym pretekstem i wiele innych taktyk, które wykorzystują strach, podekscytowanie lub zaufanie do innych osób lub organizacji.

Połączenia telefoniczne (vishing = phishing głosowy), które próbują nakłonić Cię a do przelania pieniędzy, ujawnienia informacji lub innego działania na korzyść atakującego.
Cyberprzestępcy mogą zakładać fałszywe konta w mediach społecznościowych w Twoim imieniu i wykorzystywać je do nakłaniania Twojej rodziny, przyjaciół, współpracowników i znajomych do działania w dowolny z opisanych powyżej sposobów.

Podszywanie się w mediach społecznościowych może zaszkodzić Twojej reputacji, zepsuć relacje ze znajomymi, a nawet wpłynąć na Twoją pracę.

Jednak jednym z najbardziej szkodliwych skutków wycieków prywatnych danych jest kradzież tożsamości cyfrowej. Posiadając dogłębną wiedzę na temat Twojego śladu online, cyberprzestępcy uzyskują bezcenne informacje na temat Twojego życia i majątku. Im więcej wiedzą, tym łatwiej jest im ukraść tożsamość swojej ofiary i wykorzystać ją do uzyskania kart kredytowych, ubiegania się o pożyczki, a nawet prowadzenia nielegalnych działań.

Być może jednym z najbardziej frustrujących faktów dotyczących wycieków prywatnych danych jest to, że nie można ich cofnąć. Po wycieku do Internetu, Twoje dane osobowe są kompilowane z innymi publicznie dostępnymi informacjami na Twój temat (w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach lub publicznych bazach danych). Wszystkie te dane znajdują się na serwerach kontrolowanych przez cyberprzestępców i są przedmiotem handlu na forach w Dark Webie.

Jak powstrzymać wycieki danych?

Istnieje wiele rzeczy, które można zrobić, aby zapobiec wyciekom prywatnych danych do Internetu. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że masz cyfrowy ślad, który może mieć bardzo poważne konsekwencje dla Twojego życia. Mapowanie, monitorowanie i zarządzanie nim to krok drugi, który jest ściśle związany z poznaniem praktycznych aspektów ochrony prywatności w Internecie.
“Musisz wchodzić w interakcje z Internetem i musisz ujawniać informacje o sobie. Możesz jednak ograniczyć wpływ potencjalnego wycieku danych, podając tylko te informacje, które są niezbędne do działania danej usługi.

Na przykład podczas rejestracji konta adres nie jest obowiązkowy, więc sugerujemy, aby nie wypełniać tego pola. Jeśli możesz zarejestrować się bez dodawania swojego numeru telefonu do tej usługi, jest to kolejna rzecz, która nie wycieknie online w przypadku wycieku danych itp. Możesz zminimalizować wpływ potencjalnego wycieku danych, przekazując tylko absolutnie niezbędnych dane”.
Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

Tak naprawdę nie da powstrzymać wycieku danych, który obejmuje dane osobowe, można jednak aktywnie przyczynić się do zmniejszenia skutków takiego zdarzenia.

Jak zapobiec wyciekowi poufnych danych?

Poniższa lista zawiera kilka praktycznych zaleceń od naszych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, które możesz od razu wdrożyć w życie:

 • Zacznij przenosić swoje hasła do menedżera haseł. Będziesz musiał zapamiętać tylko jedno hasło i zaoszczędzi ci to czasu, wysiłku i wielu irytujących resetów haseł. Co najważniejsze, nigdy więcej nie będziesz (ponownie) używać słabych haseł, ponieważ menedżer haseł bardzo ułatwia generowanie długich, złożonych haseł i automatyczne wypełnianie ich, gdy chcesz się zalogować.
 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe, zaczynając od najważniejszych kont. Ten dodatkowy krok zmniejsza ryzyko przejęcia konta i ma istotny wpływ na prywatność i bezpieczeństwo w sieci.
 • Ustaw hasła dla najważniejszych urządzeń, aby uniknąć podsłuchiwania/podglądania. Jest to szczególnie przydatne w przypadku utraty urządzeń lub kradzieży.
 • Usuń wszystkie niepotrzebne aplikacje ze swoich urządzeń. Usunięcie dodatków z przeglądarki i zachowanie tylko tych, z których korzystasz rutynowo, robi ogromną różnicę. Ponadto zwalnia to miejsce i przyspiesza działanie urządzenia.
 • Usuń konta online, z których już nie korzystasz. Niewidoczne mogą być dla Ciebie nieistotne, ale cyberprzestępcy wykopią te dane i znajdą sposób, aby wykorzystać je przeciwko Tobie.
 • Odłącz aplikacje innych firm od swoich głównych kont i aplikacji. Wykonanie tego kroku może przypomnieć Ci o starych kontach i rzucić jaśniejsze światło na rodzaj uprawnień, o które proszą niektóre aplikacje.
 • Przechowuj kopię zapasową wszystkich ważnych zasobów na zewnętrznym dysku twardym lub w chmurze, najlepiej zaszyfrowaną. Może to obejmować zdjęcia, dokumenty i wszelkiego rodzaju informacje, które chciałbyś zachować w razie nagłej potrzeby.
 • Zaktualizuj wszystkie aplikacje na swoich urządzeniach. Nie jest to duży kłopot, a robi ogromną różnicę, ponieważ większość aktualizacji zawiera ważne poprawki bezpieczeństwa lub ulepszenia.
 • Dostosuj ustawienia bezpieczeństwa i prywatności swojej przeglądarki internetowej i zwiększ je. Większość Twoich danych osobowych przechodzi przez przeglądarkę, dlatego jest ona głównym celem cyberprzestępców. Nie ułatwiaj im podsłuchiwania tego przepływu danych.
 • Zainstaluj niezawodne rozwiązanie antywirusowe i pozostaw je do pracy w tle.
 • Korzystaj z wirtualnej sieci prywatnej (VPN), zwłaszcza gdy korzystasz z sieci Wi-Fi poza domem lub biurem, lub gdy korzystasz z witryn, w których zalecane jest dodatkowe bezpieczeństwo (np. medyczne i finansowe).
 • Bezpiecznie udostępniaj pliki online za pośrednictwem renomowanych usług i unikaj wysyłania danych osobowych za pośrednictwem komunikatorów internetowych (identyfikatory, dokumenty, dane bankowe, a zwłaszcza hasła).
 • Korzystaj z bezpiecznych platform komunikacji online, które wykorzystują szyfrowanie i nie udostępniają danych stronom trzecim.

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/what-are-private-data-leaks/

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy