Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) aresztował i postawił zarzuty dwóm podejrzanym rzekomo powiązanym z programem przestępczym odpowiedzialnym za oszustwa kryptowalutoweo wartości ponad 73 milionów dolarów.
Cyberprzestępcy związani z oszustwami kryptowalutami
Chińscy obywatele Yicheng Zang i Daren Li zostali zatrzymani 12 kwietnia na międzynarodowym lotnisku Hartsfield-Jackson w Atlancie.
Według dokumentów sądowych oskarżeni próbowali wyprać miliony dolarów, przelewając środki na różne konta bankowe w USA i za granicą, a także na platformy kryptowalutowe.
Podejrzani są oskarżeni o polecenie swoim wspólnikom otwarcia kilku rachunków bankowych i nadzorowanie transferu ponad 73 mln dolarów do Deltec Bank na Bahamach. Nielegalne środki rzekomo zamieniono na kryptowaluty, w tym USDT (Tether).
Niebezpieczeństwa związane z oszustwami kryptowalutowymi
Oszustwa inwestycyjne, które przyniosły sprawcom nieuczciwie zdobyte zyski, są w tym przypadku często nazywane oszustwamipolegającymi na „uboju świń”, ze względu na ich zdolność do całkowitego wyssania z portfeli ofiar ciężko zarobionych pieniędzy.
W ramach tych schematów cyberprzestępcy infiltrują platformy mediów społecznościowych, aplikacje do przesyłania wiadomości, a nawet platformy randkowe, zdobywając zaufanie ofiar, a następnie zwabiając je fałszywymi i kuszącymi możliwościami inwestycyjnymi.
Gdy cel połknie przynętę, sprawcy drenują jego portfele kryptowalut, zamiast pomagać mu w inwestowaniu środków.
Ogromna skarbnica tokenów kryptograficznych znaleziona w portfelu do prania
Dochodzenie ujawniło tokenykryptograficzne o wartości ponad 341 milionów dolarów w portfelu, którego sprawcy używali do prania pieniędzy. W toku śledztwa ujawniono także dalsze szczegóły tej przestępczej operacji, w tym informacje o ofiarach, komisjach i zaangażowanych w nią firmach fasadowych.
Li i Zhang zostali oskarżeni o spisek mający na celu pranie pieniędzy oraz sześć zarzutów o pranie pieniędzy w skali międzynarodowej. Jeśli zostaną uznani za winnych, za każde z zarzutów grozi im do 20 lat więzienia.
Ochrona przed oszustwami związanymi z kryptowalutami
„Zrozumienie oszustw związanych z kryptowalutami i tego, jak łatwo mogą doprowadzić Cię do bankructwa może dać ci przewagę nad oszustami raz cyberprzestępcami, którzy chcą ukraść Twoje pieniądze. Pamiętaj, że jeśli otrzymasz niezwykle atrakcyjną propozycję inwestycyjną, to niemal na pewno jest to oszustwo. Pomysłowość cyfrowych złodziei nie zna granic, więc nawet jeśli jesteś dobrze zaznajomiony z oszustwami związanymi z kryptowalutami, nadal możesz paść ich ofiarą. Dlatego powinieneś zawsze korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego, który zabezpieczy Cię przed niebezpiecznymi stronami i złośliwym oprogramowaniem” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.