Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Czym są oszustwa związane z odnawianiem subskrypcji i jak się przed nimi chronić?

Piotr R

11 marca 2024

W ramach oszustw związanych z odnawianiem subskrypcji internetowi cyberprzestępcy wysyłają fałszywe wiadomości o automatycznym odnawianiu różnych usług, aby oszukać swoje ofiary. W „najlepszym przypadku” oszust nakłania Cię do zapłacenia za subskrypcję, której nie potrzebujesz; w najgorszym przypadku przestępcy infekują Twoje urządzenie oprogramowaniem szpiegującym i innym złośliwym oprogramowaniem, uzyskując dostęp do Twoich kont internetowych i pieniędzy.

Oszustwa subskrypcyjne

Oszustwa związane z odnawianiem subskrypcji, które mogą być dostarczane e-mailem lub SMS-em, zawsze obejmują fałszywe powiadomienie o odnowieniu usług, o których najprawdopodobniej słyszałeś.

Jakie są typowe cechy oszustwa związanego z odnowieniem subskrypcji?

Cyberprzestępcy podają się za przedstawicieli uznanej firmy, aby nakłonić Cię do przekazania danych osobowych i pieniędzy lub uzyskania dostępu do łącza umożliwiającego zainstalowanie złośliwego oprogramowania na Twoim urządzeniu.

Aby nadać pozory legalności, oszuści najczęściej korzystają z:

 • Identyfikatorów i numerów faktur, aby powiadomienie wyglądało na autentyczne.
 • Oficjalnych grafik i szablonów e-maili imitujących autentyczne wiadomości o odnowieniu subskrypcji.
 • Załączników z fałszywymi fakturami.

Czerwone flagi, na które powinieneś uważać:

 • Otrzymanie wiadomości z usługi, z której nie korzystasz.
 • Komunikat informujący, że Twoja subskrypcja zostanie odnowiona w ciągu najbliższych 24–48 godzin lub że Twoja karta kredytowa została już obciążona dużą kwotą.
 • Poinstruowanie Cię, abyś zadzwonił do działu rozliczeń, aby zakwestionować opłatę lub anulować subskrypcję.
 • Komunikat mówiący, że musisz działać szybko. Wiadomość może zawierać błędy gramatyczne, literówki lub nietypowe sformułowania.
 • Niechciana wiadomość, która instruuje Cię o pobraniu załącznika lub uzyskaniu dostępu do łącza w celu naprawienia błędu.
 • Prośba o podanie danych osobowych i finansowych.
 • Po skontaktowaniu się z „agentem wsparcia” firmy może on poprosić Cię o zdalny dostęp do Twojego komputera i zalogować się na konto bankowości internetowej w celu cofnięcia transakcji lub jej anulowania.
 • Oszuści mogą twierdzić, że przez pomyłkę przelali dodatkowe pieniądze na Twoje konto i że musisz je zwrócić.

Co możesz zrobić, żeby zachować cyberbezpieczeństwo?

 • Sprawdź adres e-mail nadawcy, nawet jeśli wiadomość o odnowieniu wydaje się pochodzić od firmy, o której wiesz, że masz subskrypcję.
 • Jeśli wiadomość o odnowieniu została wysłana przez firmę, którą subskrybujesz, przejdź do swojego konta, aby sprawdzić powiadomienia o odnowieniu. Zrób to z poziomu dedykowanej aplikacji lub przeglądarki, nigdy nie korzystaj z linków zawartych w niechcianej wiadomości.
 • Sprawdź wyciąg bankowy pod kątem ostatnich transakcji.
 • Zignoruj wszelką niechcianą korespondencję dotyczącą odnowień, jeśli wiesz, że nie masz subskrypcji w firmie.
 • Nigdy nie klikaj żadnych linków, dopóki nie potwierdzisz autentyczności wiadomości. Linki mogą prowadzić do fałszywych witryn internetowych lub zawierać złośliwe oprogramowanie.
 • Zgłoś i zablokuj adres e-mail nadawcy, jeśli wiadomość e-mail jest fałszywa.
 • Zawsze odmawiaj zdalnego dostępu do swojego urządzenia lub ujawniania prywatnych informacji.
 • Użyj rozwiązania antywirusowego na swoim urządzeniu, aby chronić się przed oprogramowaniem szpiegującym i innym złośliwym oprogramowaniem, które możesz niechcący pobrać na swoje urządzenie.

Wskazówka dla profesjonalistów: użyj Bitdefender Scamio, czyli wykrywacza oszustw opartego na sztucznej inteligencji, aby identyfikować nawet najbardziej wyrafinowane oszustwa.

Scamio jest dostępne bezpłatnie na dowolnym urządzeniu i systemie operacyjnym za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub Facebook Messenger. Po prostu opisz oszustwo, a w razie potrzeby prześlij zdjęcie i wyślij link lub SMS. Scamio przeanalizuje informacje i poinformuje Cię, czy jest to oszustwo. Nie musisz pobierać żadnej aplikacji ani posiadać produktu Bitdefender, aby korzystać z Scamio.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy