Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Portfele kryptowalut

Piotr R

28 grudnia 2023

Kryptowaluty są coraz popularniejszym zasobem, dzięki któremu możemy nie tylko inwestować, czy grać na giełdzie, lecz także dokonywać zwykłych zakupów. Temat Bitcoinów co jakiś czas wraca na pierwsze strony gazet w związku z ich wahaniem wartości, co powoduje, że coraz więcej zwykłych użytkowników sieci postanawia w nie inwestować. Jednak czym tak naprawdę są kryptowaluty i w jaki sposób możemy je bezpiecznie przechowywać?

Złote monety z symbolami kryptowalut

Kryptowaluty w największym skrócie to system zdecentralizowanych pieniędzy, które można wykorzystać do zakupów w sieci. Krypowaluty z reguły korzystają z systemu opartego na kryptografii. Dzięki temu przeprowadzanie płatności za ich pomocą jest z reguły bardzo bezpieczne. Niestety podobnie, jak w przypadku fizycznych pieniędzy, kryptowaluty są podatne na kradzieże, dlatego to niezwykle ważne, aby zadbać o ich bezpieczne przechowywanie. Najlepszym narzędziem, które możemy do tego wykorzystać, są portfele kryptowalutowe, czyli odpowiedniki cyfrowych sejfów dla naszych wirtualnych pieniędzy.

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

Skoro wiemy już gdzie powinniśmy przechowywać nasze kryptowaluty, to teraz krótko scharakteryzujemy, jakie są rodzaje portfeli kryptowalutowych oraz co je od siebie różni.

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe to najprawdopodobniej najbezpieczniejszy sposób na przechowywanie swoich kryptowalut. Narzędzie to jest zewnętrznym portfelem kryptowalutowym przypominającym pendrive’a. Dzięki temu możemy z niego korzystać, gdy tylko go potrzebujemy i minimalizować ryzyko kradzieży naszych środków. Portfele sprzętowe charakteryzują się tym, że bardzo rzadko padają łupem cyberprzestępców.

Do największych zalet portfeli sprzętowych należy wysoki stopień bezpieczeństwa i odporność na większość cyberniebezpieczeństw.

Do największych wad portfeli sprzętowych należy relatywnie trudna obsługa i wysoka cena tego narzędzia.

Portfele online

Portfele online to rodzaj wirtualnego portfela kryptowalutowego, który charakteryzuje się konsolą webową w chmurze. Dzięki temu nie musisz martwić się instalowaniem dodatkowych aplikacji.

Do największych zalet portfeli online należy między innymi to, że są uniwersalne i można z nich korzystać z dowolnych komputerów i urządzeń online.

Do największych wad portfeli online zdecydowanie należy niski poziom cyberbezpieczeństwa. Webowe portfele są bardzo podatne na phishing, malware i trojany.

Portfele mobilne

Portfele mobilne, to świetne narzędzie, jeśli planujesz korzystać z płatności Bitcoinami tylko za pomocą smartfonu. Portfele mobilne, to odpowiedniki skarbonek, dzięki którym będziesz mógł zapłacić wszędzie tam, gdzie nie będziesz miał dostępu do komputera.

Do największych zalet mobilnych portfeli kryptowalutowych należy uniwersalność i możliwość stosowania szybkich płatności w sklepach za pomocą technologii NFC lub kodów QR.
Największą wadą portfeli mobilnych jest stosunkowo niskie bezpieczeństwo. Decydując się na ten typ portfela kryptowalutowego, musisz pamiętać o tym, że w razie kradzieży lub zgubienia smartfonu, stracisz dostęp do swojego portfela do Bitcoinów.

Portfele desktopowe

Portfele desktopowe to portfele krypto przeznaczone na komputery i są odpowiednikami wirtualnych sejfów na dysku. Portfele desktopowe charakteryzują się tym, że z reguły mają więcej dodatkowych funkcji względem tych mobilnych i webowych oraz często są jedyną możliwością do obsługi mniej znanych kryptowalut.

Do największych zalet portfeli desktopowych należy uniwersalność i dostęp do wielu dodatkowych funkcji, takich jak integracja z giełdą.

Wadą desktopowych portfeli krypto jest niezbyt wysoki poziom bezpieczeństwa. Ten typ portfeli jest narażony na wiele cyberzagrożeń takich, jak phishing i złośliwe oprogramowanie. Jednak, jeśli zadbasz o zainstalowanie skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Internet Security i będziesz przestrzegał podstawowych zasad cyberhigieny, to portfele desktopowe nie będą stanowiły niebezpieczeństwa dla Twoich środków.

Portfele papierowe

Portfele papierowe charakteryzują się tym, że umożliwiają przechowywanie adresów i kluczy naszych Bitcoinów na papierze, a konkretnie na zwykłych kartkach A4. Dzięki temu nasze zasoby są cały czas offline, więc hakerzy nie stanowią dla nich zagrożenia.

Do największych zalet tego rozwiązania należy bezpieczeństwo.

Do największych wad musimy zaliczyć brak możliwości łatwego importowania naszych kluczy oraz czasochłonny proces dokonywania płatności. W zasadzie ta metoda przechowywania kluczy jest już coraz mniej popularna.

Jak wybrać portfel kryptowalut?

Skoro wiemy już, gdzie przechowywać kryptowaluty oraz jakie są rodzaje portfeli do Bitcoinów, to w tej chwili skupimy się na tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego portfelu krypto.

Kluczowe czynniki do rozważenia

Do najważniejszych czynników determinujących nasz wybór odpowiedniego portfelu kryptowalutowego możemy zaliczyć kilka elementów. Poniżej je wymienimy i krótko scharakteryzujemy.

Łatwość użytkowania

Jeśli jesteś początkującym traderem, to z pewnością chcesz skupić się na poszukiwaniu odpowiednich okazji na wymianę kryptowalut, a nie na walkę z niezrozumiałym interfejsem portfela krypto. Pamiętaj o tym, że z reguły portfele online i portfele mobilne charakteryzują się łatwością użytkowania. Portfele desktopowe charakteryzują się różnym poziomem trudności, natomiast portfele sprzętowe z reguły są trudne w obsłudze.

Różnorodność kryptowalut

Zanim zdecydujesz się na konkretny portfel kryptowalutowy, zastanów się nad tym, jakie chcesz kupować kryptowaluty. Jeśli zależy Ci tylko na Bitcoinach, to możesz pomyśleć o portfelu krypto wyposażonym w możliwość obsługi jednego blockchainu, natomiast, jeśli chcesz inwestować w różne kryptowaluty, to wybierz portfel wielołańcuchowy.

Dodatkowe opłaty

Większość portfeli kryptowalutowych (poza sprzętowymi) opierają się na opłatach prowizyjnych. Ich pobranie jest darmowe, jednak musisz płacić odpowiednią prowizję za każdą transakcję. Dlatego pamiętaj o tym, aby przed wyborem odpowiedniego portfelu krypto sprawdzić, jak wysokie są opłaty za korzystanie z niego.

Możliwość stakingu

Staking to odpowiednik długoterminowej lokaty bankowej w świecie kryptowalut, który umożliwia generowanie pasywnego dochodu. Podczas wyboru portfela kryptowalutowego sprawdź, czy interesująca Cię usługa ma funkcję stakingu.

Bezpieczeństwo portfeli kryptowalut

Bezpieczeństwo Twoich zasobów kryptowalutowych jest kluczowym elementem, o który musisz zadbać, jeśli chcesz inwestować. Dlatego zawsze przed wyborem odpowiedniego portfela krypto sprawdź opinie o danym produkcie. Ponadto upewnij się, że dana usługa ma możliwość włączenia uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz funkcję multi-sig.

Oprócz tego nie możesz zapomnieć o skutecznym systemie antywirusowym. Niezależnie od tego, jak wysoki poziom cyberbezpieczeństwa zapewni Ci portfel do Bitcoinów, możesz stracić swoje zasoby, jeśli nie zadbasz o odpowiednią ochronę antywirusową. Tylko skuteczny system antywirusowy, np. Bitdefender Internet Security pozwoli Ci na bezpieczne przechowywanie Bitcoinów.

Porównanie różnych rodzajów portfeli

Przed ostatecznym wyborem portfela krypto warto zastanowić się nad tym, czego od niego oczekujemy oraz jak będziemy z niego korzystać. Dlatego, aby ułatwić Ci wybór rodzaju portfela kryptowalutowego, poniżej zamieszczamy krótkie porównanie poszczególnych typów.

 • Portfel mobilny – skierowany na urządzenia mobilne, łatwy w obsłudze, umożliwia płacenie w sklepach.
 • Portfel sprzętowy – najdroższy, najbezpieczniejszy, przeznaczony do długotrwałego przechowywania kryptowalut.
 • Portfel online – wygodny, uniwersalny z konsolą webową, często stanowiący zagrożenie.
 • Portfel desktopowy – przeznaczony na komputery, zawiera najwięcej dodatkowych funkcji i z reguły jest bezpieczny, jeśli na jednostce centralnej jest zainstalowany także antywirus.
 • Portfel papierowy – bezpieczny, niewygodny w obsłudze i przeprowadzaniu płatności.


Najpopularniejsze portfele kryptowalut

W tym momencie zapewne już wiesz, jaki typ portfela kryptowalutowego będzie Ci najbardziej odpowiadał. Dlatego w tym podrozdziale skupimy się na wymienieniu najpopularniejszych produktów i usług, które warto rozważyć, jeśli chcesz zacząć działać na rynku kryptowalutowym.

Przegląd najpopularniejszych portfeli sprzętowych

Do najpopularniejszych sprzętowych portfeli krypto z pewnością możemy zaliczyć:

 • Trezor model T
 • Ledger Nano S
 • Ledger Nano X

Przegląd najpopularniejszych portfeli online

Z kolei do najpopularniejszych portfeli krypto online zaliczymy:

 • MetaMask
 • Trust Wallet
 • Defi Wallet


Przegląd najpopularniejszych portfeli mobilnych

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze portfele mobilne:

 • Zengo
 • Edge
 • Coinomi

Przegląd najpopularniejszych portfeli desktopowych

Do najpopularniejszych desktopowych portfeli do Bitcoinów z pewnością należą:

 • Exodus
 • Guarda
 • OKX

Przegląd najpopularniejszych portfeli papierowych

Do najpopularniejszych portfeli papierowych należy:

 • Bitaddress.org
 • Paper Wallet
 • Bitcoin Wallet Generator

Poradnik dotyczący korzystania z portfeli kryptowalut

Skoro wiemy już, który portfel krypto chcemy wybrać, to teraz zastanówmy się, jak to zrobić.

Jak ustawić portfel kryptowalut?

Niestety nie ma możliwości stworzenia jednej uniwersalnej instrukcji aktywowania portfela kryptowalutowego, ponieważ każdy typ tej usługi działa w trochę inny sposób.

Portfele sprzętowe należy w pierwszej kolejności kupić, a następnie podłączyć do komputera i zainstalować oprogramowanie. Następnie możemy importować nasze kryptowaluty z innych źródeł.

W przypadku portfeli online musimy wybrać odpowiednią usługę i założyć na niej konto. Następnie możemy bez przeszkód kupować interesujące nas kryptowaluty.

W przypadku portfeli desktopowych i mobilnych musimy stworzyć konta na stronach interesujących usług, a następnie pobrać odpowiednie oprogramowanie. Później musimy skonfigurować nasze konto i ustawienia bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

Bezpieczne przechowywanie kryptowalut powinno być kluczowym zagadnieniem, o którym powinniśmy zawsze pamiętać. Stworzenie skutecznej strategii bezpieczeństwa warto zacząć wprowadzać jeszcze przed wybraniem odpowiedniego portfela kryptowalutowego. W pierwszej kolejności powinniśmy zainstalować system antywirusowy na urządzeniu, z którego będziemy korzystać podczas dokonywania transakcji i sprawdzić, czy nie zawiera na dysku wirusów.

Jeśli nasze urządzenie jest bezpieczne i zabezpieczone, to możemy odpowiednio skonfigurować nasze konto i hasło. Nasze hasło powinno mieć minimum 12 znaków (wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych), które nie są banalnie proste. Oprócz tego warto wybrać dodatkowe uwierzytelnianie podczas logowania (MFA).

Oprócz tego musimy pamiętać o podstawowych zasadach cyberhigieny. Nie powinniśmy pobierać pirackich i nielegalnych treści oraz unikajmy klikania w podejrzane linki, które są rozpowszechniane za pomocą kampanii phishingowych.

Transakcje kryptowalut: wysyłanie i odbieranie

Transakcje kryptowalutowe z reguły są bardzo proste do wykonania. Wystarczy znać adres osoby, która ma otrzymać przelew i wysłać jej odpowiednią ilość Bitcoinów. Cała procedura wygląda bardzo podobnie jak w przypadku zwykłego przelewu bankowego. Oczywiście musimy także pamiętać o opłacie prowizyjnej.

W przypadku mobilnych portfeli krypto możemy także płacić za ich pomocą w sklepach (które mają taką możliwość) poprzez zeskanowanie odpowiedniego kodu QR. W takim wypadku procedura wygląda podobnie, jak w przypadku płatności BLIK, tylko zamiast wpisania kodu, skanujemy kod QR.


Portfele kryptowalutowe – podsumowanie

Kryptowaluty cieszą się coraz większą popularnością, co wpływa na to, że wiele państw postanawia inwestować w technologie, które umożliwiają bezpieczne codzienne transakcje. Pamiętajmy jednak o tym, że kryptowaluty, podobnie jak każde inne cyfrowe dobra mogą zostać skradzione przez wprawnych hakerów.

Dlatego, jeśli chcesz bezpiecznie przechowywać swoje kryptowaluty, to wybierz odpowiedni portfel krypto oraz zadbaj o skuteczną ochronę antywirusową za pomocą oprogramowania Bitdefender Total Security.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy