Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Dlaczego nie mogę zainstalować aplikacji spoza sklepu Microsoft Store

Awatar

Krzysztof B.

20 listopada 2023

W tym artykule opisujemy w jaki sposób system Windows może blokować możliwość korzystania z aplikacji nie pochodzących z oficjalnego sklepu Microsoft Store. Omówimy jak zdjąć blokady instalacji zewnętrznego oprogramowania.

Blokowanie aplikacji w systemie Windows

Na domyślnych ustawieniach, Microsoft wprowadził blokowanie korzystania z aplikacji, które pochodzą z innego źródła niż sklep Microsoft Store. Przyczyną tego jest oczywiście bezpieczeństwo, aby chronić nieświadomych użytkowników przez instalowaniem oprogramowania z niezaufanych źródeł. Dzięki temu osoby nie posiadające podstawowej wiedzy są lepiej chronieni przed infekcjami wirusowymi oraz atakami.

Filtr Microsoft Defender SmartScreen

System Windows posiada wbudowaną funkcjonalność Smart Screen. Zadaniem tego elementu jest wykrywanie i blokowanie instalacji programów, które mogą pochodzić z niezaufanych źródeł. Zaufany jest oczywiście sklep Microsoft Store dlatego blokowane mogą być też aplikacje pobierane bezpośrednio od producentów.

System operacyjny Windows w trybie S mode

W pewnych sytuacjach blokowanie instalowania zewnętrznych aplikacji może dotyczyć niektórych laptopów z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows. Większość z nich to komputery z serii Surface. Są one sprzedawane z zainstalowanym systemem Windows w wersji S co oznacza zablokowanie możliwości korzystania z oprogramowania, które pochodzi spoza sklepu Microsoft Store.

Jak wyłączyć tryb Windows S mode

Aby przełączyć się z trybu Windows S na zwykły wciśnij na klawiaturze przycisk z logo Windows, aby rozwinąć menu i wybierz ikonę koła zębatego po lewej stronie (Ustawienia). Kliknij kafelek Aktualizacja i zabezpieczenia. W nowym oknie po lewej stronie odszukaj wiersz Aktywacja. Odszukaj sekcję Zamień system na Windows 10 Pro (lub Home jeśli posiadasz wersję Pro) i kliknij Przejdź do Store. Uważaj, aby nie pomylić sekcji  z Uaktualnij swoją wersję systemu Windows, to jest zupełnie coś innego. W sklepie Microsoft Store kliknij pozycję Wyjdź z trybu S mode > Uzyskaj.

Wyłączenie blokady aplikacji z Panelu sterowania

Aby odblokować możliwość instalowania programów z zewnętrznych źródeł, w tym wypadku należy przełączyć się ręcznie z trybu S do zwykłej wersji systemu Windows. Pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.

Wciśnij klawisz z logiem Windows i wpisz Dodaj lub usuń programy. W oknie z zainstalowanymi programami przejdź do górnej części Określ skąd pobierać aplikacje.

dodaj lub usuń programy, instalacja aplikacji tylko z microsoft store

Kliknij rozwijaną listę i zmień Tylko sklep Microsoft Store (zalecane) na Wszędzie.

instalowanie aplikacji windows spoza sklepu microsoft store

Jak wyłączyć filtr Microsoft Defender SmartScreen

Można na własną odpowiedzialność wyłączyć ten filtr z poziomu Zabezpieczeń systemu Windows.

Aby wyłączyć filtr Smart Screen, wciśnij na klawiaturze przycisk z logiem Windows i wpisz Ochrona oparta na reputacji.

wejście do ochrony opartej na reputacji

ochrona oparta na reputacji w windows

Przesuń wszystkie suwaki w lewo, aby wyłączyć kontrolę aplikacji Smart Screen. W ten sposób będziesz mógł instalować programy pobrane z innych źródeł niż sklep Microsoft Store


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy