W tym artykule opisujemy jak możesz zainstalować dystrybucję systemu Linux OpenSUSE na swoim komputerze.
Przygotowanie do instalacji
Aby zainstalować system operacyjny OpenSUSE musisz najpierw pobrać gotowy obraz w formie pliku .iso. Na komputerze stacjonarnym lub laptopie możesz zainstalować go z bootowalnego pendrive. Wtym poradniku znajdziesz informację jak taki pendrive przygotować. Informacje jak zmienić kolejność bootowania znajdziesz w tych artykułach, odpowiednio dla BIOS i UEFI. Jeżeli będziesz instalować system na maszynie wirtualnej, możesz zamontować w niej pobrany plik .iso.
Poniższy artykuł będzie oparty o wersję Leap 15.6.
Instalacja OpenSUSE
Po przygotowaniu nośnika instalacyjnego systemu OpenSUSE możesz go zbootować i przystąpić do instalacji.
Na sam początek przywita Cię menu w języku angielskim, kliknij F2 by zmienić język.
Wybierz Instalacja w menu.
Zapoznaj się z umową licencyjną i kliknij Dalej.
Zadecyduj czy chcesz włączyć repozytoria online.
Zaznacz z jakich repozytoriów chcesz korzystać i kliknij Dalej.
Zaczekaj na dodanie wybranych przez Ciebie repozytoriów.
Wybierz środowisko graficzne z którego chcesz korzystać i kliknij Dalej. Jeżeli chcesz korzystać w trybie tekstowym wybierz serwer. My wybierzemy KDE ze względu na największe podobieństwo do interfejsu systemu Windows.
Utwórz partycję na dysku. Jeżeli nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem możesz skorzystać z Konfiguracji prowadzonej. Jeśli jesteś zaawansowany możesz skorzystać z Zaawansowanego partycjonowania. Kliknij Dalej po zakończeniu procesu.
Miej na uwadze, że jeżeli sformatujesz / wymażesz dysk lub usuniesz partycję utracisz wszystkie dane. Instalator poinformuje Cię o ewentualnej konieczności sformatowania lub usunięcia partycji.
My posłużymy się prowadzoną konfiguracją. Zdecyduj czy chcesz zaszyfrować dysk i kliknij Dalej.
Zdecyduj z jakiego systemu plików chcesz korzystać. My zostaniemy przy domyślnie wybranym btrfs. Kliknij Dalej.
Instalator wyświetli Ci podsumowanie ustawień partycji, jeżeli się z nimi zgadzasz, kliknij Dalej.
Ustaw region i strefę czasową. Kliknij Dalej.
Utwórz konto użytkownika i hasło do logowania. Jeżeli chcesz używać tego hasła do administracji systemem zaznacz opcję Użyj tego hasła dla administratora systemu. Kliknij Dalej.
(Opcjonalnie) Jeżeli odznaczyłeś we wcześniejszym kroku opcję Użyj tego hasła dla administratora systemu, to w następnym kroku zostaniesz poproszony o utworzenie osobnego hasła administratora (roota). Kliknij Dalej po utworzeniu hasła.
Zapoznaj się z podsumowaniem i kliknij Instaluj.
Zaczekaj na zakończenie instalacji.
Uwaga: Instalator nie wyświetli Ci dedykowanego okna informującego o zakończeniu instalacji. Po jej zakończeniu wrócisz do stanu z drugiego zrzutu ekranu. Gdy to się stanie wysuń nośnik instalacyjny i uruchom ponownie system.
Po ponownym uruchomieniu i zalogowaniu do konta Twój system OpenSUSE jest gotowy do pracy.
Starszy serwisant, zajmuję się obsługą zgłoszeń serwisowych klientów indywidualnych i biznesowych. Zajmuję się również tłumaczeniami związanymi z interfejsem programu Bitdefender. Po godzinach pasjonat sprzętu komputerowego i nowinek ze świata technologii.