Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Dlaczego nie powinieneś odpowiadać na pytanie „Cześć, jak się masz” od nieznajomych?

Piotr R

18 czerwca 2024

Czy kiedykolwiek otrzymałeś losową wiadomość tekstową od nieznajomego, która witała Cię pojedynczym „Witam” lub czymś w rodzaju „Cześć, jak się masz?” Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wydaje się to nieszkodliwe próba nawiązania znajomości, to taki początek ogólnej rozmowy może być większym planem mającym na celu Cię oszukać. Dlatego w tym artykule przedstawimy niebezpieczeństwa związane z odpowiadaniem na tego typu niechciane SMS-y oraz wymienimy kilka wskazówek od zespołu Bitdefender, jak uchronić się przed internetowymi oszustami.

Smartfony z aplikacją Cash App

Oszustwa SMS-owe – jak nie paść ich ofiarą?

Zacznijmy od wyjaśnienia, w jaki sposób oszuści i cyberprzestępcy mogą zdobyć Twoje dane kontaktowe. Oto kilka najpopularniejszych sposobów uzyskania Twojego numeru telefonu komórkowego:

 • Naruszenia danych: naruszenia na dużą skalę mające wpływ na platformy internetowe i organizacje mogą przechowywać ogromne ilości informacji o klientach, w tym numery telefonów.
 • Źródła publiczne: numery telefonów można łatwo znaleźć w publicznych katalogach lub na platformach mediów społecznościowych, gdzie użytkownicy udostępniają dane kontaktowe.
 • Zakupy: oszuści kupują listy numerów telefonów od brokerów danych lub hakerów.
 • Inżynieria społeczna i phishing: oszuści nakłaniają użytkowników do podania swoich danych kontaktowych.

Oszuści wysyłają niebezpieczne SMS-y, aby rozpocząć rozmowy lub relacje z ofiarami. Zastawiają przynętę przyjaznym powitaniem, takim jak „Cześć, jak się masz?” w celu zmanipulowania odbiorców, aby skraść ich poufne dane. Oszust z reguły jest niezwykle przyjazny, aby zbudować relację z odbiorcą i ostatecznie poprosić o pieniądze, lub poufne informacje.

Jakie ryzyko wiąże się z odpowiedzią na pytanie „Cześć, jak się masz?”

1. Ujawnienie danych osobowych. Oszuści mogą próbować wydobyć od Ciebie poufne informacje.

2. Stajesz się celem bardziej wyrafinowanych ataków. Odpowiedź na niechcianą wiadomość tekstową informuje oszustów, że Twój numer telefonu jest aktywny, co pozwala im atakować Cię częściej.

3. Schematy phishingowe. Dłuższa interakcja daje oszustowi czas na wyłudzenie poufnych informacji, w tym danych bankowych i haseł.

4. Złośliwe oprogramowanie. Oszuści mogą również wysyłać Ci linki prowadzące do trojanów kradnących dane uwierzytelniające i oprogramowania szpiegującego w celu naruszenia Twojego urządzenia, kont oraz danych.

5. Kradzież tożsamości. Cyberprzestępcy mogą próbować wyłudzić dane osobowe i podszywać się pod Ciebie, dokonując różnych przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości.

6. Strata finansowa. Odpowiadanie na niechciane wiadomości tekstowe jest zwykle powiązane z fałszywymi możliwościami inwestycyjnymi i prośbami o pieniądze od nadawcy.

7. Niepokój emocjonalny i fizyczny. Kontakt z niechcianymi SMS-ami może prowadzić do stresu emocjonalnego, szczególnie jeśli nadawca zaczyna Ci grozić lub stosuje inną taktykę zastraszania.

7 sposobów, jak najlepiej radzić sobie z niechcianymi SMS-ami od zespołu Bitdefender

 • Nie odpowiadaj na wiadomości od nieznanych numerów. Jeśli nie rozpoznajesz numeru i jest on niechciany, zignoruj i usuń wiadomość.
 • Zablokuj numer. Twój smartfon powinien mieć opcję blokowania nieznanych numerów, aby zapobiec dodatkowym wiadomościom od oszusta.
 • Zgłoś wiadomość. Zgłoś numer swojemu operatorowi sieci komórkowej i CERT Polska.
 • Nie klikaj linków. Nigdy nie klikaj łączy w wiadomościach z nieznanych źródeł, ponieważ mogą one prowadzić do złośliwego oprogramowania lub fałszywych witryn internetowych zbierających Twoje informacje i hasła
 • Nigdy nie przesyłaj pieniędzy ani nie udostępniaj wrażliwych danych. Bez względu na to, co mówi lub obiecuje nieznany nadawca, nigdy nie żądaj pieniędzy ani nie wysyłaj kart podarunkowych.
 • Użyj oprogramowania antywirusowego. Zainstaluj rozwiązanie zabezpieczające na swoim urządzeniu, aby chronić się przed zagrożeniami wynikającymi z niechcianych wiadomości.
 • Użyj narzędzi do wykrywania oszustw. Nie masz pewności, czy prośba została otrzymana w formie niechcianych SMS-ów? Zapytaj o to Scamio, swojego osobistego asystenta wykrywającego oszustwa.

Często zadawane pytania

Kto wysyła te wiadomości?

Te niechciane wiadomości tekstowe mogą pochodzić z różnych źródeł. Mogą to być m.in.:

 • Oszuści i spamerzy szukają nowych ofiar.
 • Zautomatyzowane systemy wysyłające masowo SMS-y do tysięcy osób.
 • Zwykli użytkownicy smartfonów, którzy mogli wprowadzić zły numer.

Czy te wiadomości mogą być niebezpieczne?

Niestety tak. Odpowiadanie na nie może narazić Cię na phishing, oszustwa związane z niebezpiecznymi internetowymi romansami, złośliwe oprogramowanie i kradzież tożsamości.

Czy oszust może zhakować Twój telefon, wysyłając te SMS-y?

Nie. Otrzymanie niechcianej wiadomości tekstowej nie może bezpośrednio zhakować Twojego telefonu. Jednak klikanie niechcianych linków lub podawanie danych osobowych może prowadzić do infekcji złośliwym oprogramowaniem.

Co, jeśli przypadkowo odpowiedziałem na niebezpieczny SMS?

Jeśli odpowiedziałeś, nie panikuj. Zamiast tego wykonaj następujące kroki:

 • Zatrzymaj jakąkolwiek komunikację z daną osobą.
 • Monitoruj swoje konta i zmieniaj hasła, jeśli udostępniłeś jakiekolwiek poufne informacje.
 • W razie potrzeby powiadom swojego operatora komórkowego i organy ścigania.

Dlaczego dostaję tak dużo niechcianych SMS-ów?

Możesz otrzymać te wiadomości, jeśli:

 • Twój numer jest częścią bazy danych, która wyciekła w wyniku naruszenia bezpieczeństwa danych.
 • Udostępniłeś swój numer online lub w publicznych książkach telefonicznych.
 • Wypełniłeś ankiety online.

Jeśli chcesz skutecznie uchronić się przed następstwami phishingu związanego z niechcianymi SMS-ami, to pamiętaj o tym, aby zawsze korzystać ze smartfona zabezpieczonego za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Mobile Security for Android.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy