Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AndroidBlog

Domyślne szyfrowanie Androida nie dla wszystkich.

Kuba / is8.pl

5 marca 2015

Domyślne szyfrowanie Androida

We wrześniu ubiegłego roku Google ogłosiło, że urządzenia mobilne z nową wersją systemu Android 5.0 (znanego również jako Lollipop) będą miały domyślnie włączone pełne szyfrowanie dysku.

Szyfrowanie androida – oświadczenie Google

„Przez ponad trzy lata Android proponował szyfrowanie, gdzie klucze były przechowywane z dala od urządzenia. W ramach kolejnej wersji systemu, szyfrowanie będzie dostępne od razu po wyjęciu urządzenia z pudełka, więc użytkownik nie będzie musiał myśleć o tym, aby dodatkowo konfigurować zabezpieczenie.”

I każdy z nas, kto dba o bezpieczeństwo i prywatność powiedziałby: „Dobra robota Google!”.

Wiadomość o „domyślności szyfrowania” została potwierdzona na blogu zespołu Google Android w październiku ubiegłego roku:

„Jeszcze bezpieczniejszy od pierwszego włączenia. Ludzie używają sejfów i zamków cyfrowych do ochrony swoich dóbr fizycznych. Dla informacji cyfrowych szyfrowanie działa jak bezpieczna ochrona przed złodziejami i szpiegowaniem. Dlatego ciężko pracujemy aby zapewnić te dodatkowe zabezpieczenia dla użytkowników, które będą domyślnie uruchamiane zaraz po włączeniu urządzenia z systemem Lollipop, bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. Pełne szyfrowanie urządzenia startuje wraz z jego uruchomieniem, wykorzystując unikalny klucz, który nigdy nie opuszcza urządzenia.”

Szyfrowanie Androdia – to wszystko brzmi nieźle

Jednak już na początku tego roku wyszło na jaw, że Google nie spełniło obietnicy i nie wszystkie urządzenia z Lollipop będą miały domyślne szyfrowanie.

Okazuje się, że podczas gdy własne urządzenia Google Nexus 6 i Nexus 9 rzeczywiście mają domyślne szyfrowanie, to starsze urządzenia, które zostały zaktualizowane do wersji Lollipop nie mają już tyle szczęścia.

Ponadto najnowsze urządzenia innych producentów (takie jak Moto E drugiej generacji i Galaxy S6 E demonstrowane na Mobile World Congress w Barcelonie) również nie są domyślnie szyfrowane.

Rozbieżność pomiędzy tym co Google twierdziło w zeszłym roku i tym co w tej chwili jest widoczne na urządzeniach posiadających Android Lollipop wyjaśniają wytyczne OEM. Stwierdzają one, że tylko urządzenia, które wypełnią warunki postawione Google będą mogły w pełni korzystać z systemu Lollipop:

„Jeśli urządzenie ma zaimplementowany ekran blokady, sprzęt MUSI wspierać pełne szyfrowanie prywatnych danych zgromadzonych w aplikacjach (/data partition) w pamięci urządzenia jak i na kartach SD, jeśli są one integralną, nieusuwalną częścią urządzenia. Dla urządzeń wspierających pełne szyfrowanie danych, pełne szyfrowanie danych POWINNO BYĆ uruchomione zaraz po tym, jak użytkownik uruchomi urządzenie. Dla obecnej wersji systemu zakładamy, że POWINNO SIĘ stosować taką praktykę, REKOMENDUJĄC jej respektowanie, oczekując, że w przyszłych wersjach Androida zaistnieje KONIECZNOŚĆ jej stosowania.”

Innymi słowy producent wciąż ma wybór, czy obecnie włączyć szyfrowanie całego dysku, czy też nie. Problemy z wydajnością mogą oznaczać, że niektóre urządzenia innych firm nie będą jeszcze szyfrowane domyślnie.

Tak więc, jeśli zechcesz szyfrować swoje urządzenie z Androidem, będziesz musiał włączyć tę opcję. Jeśli natomiast posiadasz starszą wersję systemu Android warto zainwestować w dobry skaner antywirusowy dla urządzeń mobilnych. Jedną z najskuteczniejszych i najbardziej rozbudowanych aplikacji do ochrony Androida jest Bitdefender Mobile Security. Posiada nie tylko standardową ochronę antywirusową, ale również potrafi zbadać jak twoje aplikacje szanują twoją prywatność – numer telefonu, dostęp do danych z karty pamięci i inne oraz zabezpiecza przed kradzieżą tych danych.

Domyślne szyfrowanie Androida

Aplikacja ta to nie tylko ochrona przed atakami cyfrowymi, ale również fizyczną kradzieżą. Dzięki funkcji antykradzieżowej nasze urządzenie możemy zlokalizować, śledzić lub wyczyścić z dowolnego innego urządzenia podłączonego do sieci.

Ostatecznie trwa walka miedzy bezpieczeństwem a wydajnością. Pełne szyfrowanie dysku może mieć zbyt duży wpływ na wydajność, więc Google obawiając się oporu ze strony zarówno klientów jak i producentów – wprowadziło szyfrowanie opcjonalne. Przynajmniej na razie.

BITDEFENDER MOBILE DLA ANDROIDA

OFERTA ANTYWIRUSÓW BITDEFENDER


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy