Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Dwa antywirusy na jednym komputerze? Sprawdź zalety i wady rozwiązania

Piotr R

28 września 2023

Dwa antywirusy na jednym komputerze to w pewnym sensie temat tabu w branży antywirusowej. Producenci oprogramowania antywirusowego z reguły nie zalecają instalowania dwóch produktów na jednym komputerze. Z czego może wynikać ta sytuacja? Z powodów czysto marketingowych, czy rzeczywiście nie ma to sensu? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czy warto zainstalować dwa antywirusy na jednym komputerze?

Jeśli szukasz szybkiej odpowiedzi na pytanie, czy warto zainstalować dwa antywirusy na jednym komputerze, to w większości przypadków nie tylko nie warto, ale wręcz jest to niewskazane, ponieważ zwalczające się zabezpieczenia mogą doprowadzić do upadku całego systemu. Nowoczesne, najskuteczniejsze antywirusy, do których zaliczają się produkty Bitdefender, charakteryzują się skutecznością w wykrywaniu złośliwego oprogramowania na poziomie 99-100% w testach przeprowadzanych przez niezależne instytuty badawcze. Dlatego prawdopodobieństwo na to, że niebezpieczeństwo, które zostanie niewykryte przez pierwszy antywirus, zostanie zneutralizowane przez ten drugi, jest minimalne. Jednak istnieją pewne (aczkolwiek minimalne) korzyści wynikające z instalacji dwóch antywirusów na jednym komputerze i wymienimy je w kolejnym akapicie.

Korzyści wynikające z instalacji dwóch antywirusów

Jak już wcześniej nadmieniliśmy podwójna ochrona przed zagrożeniami oraz zwiększenie szans na wykrycie i zneutralizowanie malware dzięki zainstalowaniu dwóch antywirusów na jednym komputerze to mit. Jednak nie zapominajmy o tym, że systemy zabezpieczające mają różne dodatkowe funkcje ochronne. Dlatego w niektórych przypadkach zainstalowanie jednego oprogramowania antywirusowego, które charakteryzuje się wyjątkową skutecznością i drugiego, które zawiera dodatkowe moduły, np. antyphishing, antyransomware, menadżera zadań lub dostęp do prywatnej sieci VPN może przynieść pewne korzyści dla użytkownika.

Zainstalowanie dwóch antywirusów na jednym komputerze może także być zabezpieczeniem przed krytycznym błędem jednego antywirusa. Jednak taka sytuacja może mieć miejsce raczej w przypadku darmowych rozwiązań lub produktów firm, które nie cieszą się odpowiednią renomą.

Potencjalne problemy wynikające z równoczesnej pracy dwóch antywirusów

Największą niedogodnością związaną z instalacją dwóch antywirusów na jednym komputerze jest możliwość wystąpienia konfliktów między tymi programami. Aktualnie większość systemów zabezpieczających zawiera funkcję ochrony w czasie rzeczywistym. Jeśli dwa antywirusy z tym modułem będą pracowały jednocześnie na jednym komputerze, to zaczną się traktować wzajemnie jako zagrożenie, ponieważ z perspektywy programu ten drugi będzie wykonywał podejrzane czynności. Skutkiem tej sytuacji będzie to, że skuteczność obu programów znacząco spadnie.

Pamiętajmy także o tym, że zwalczające się systemy antywirusowe mogę nie tylko być irytujące dla użytkownika komputera z powodu wyskakiwania błędów i komunikatów o niebezpieczeństwie, lecz także mogą doprowadzić do upadku całego systemu.

Oprócz tego musimy pamiętać także o tym, że praca dwóch antywirusów w dużym stopniu wpłynie na wydajność urządzenia. Dwa programy antywirusowe będą wykorzystywały sporą moc obliczeniową, co będzie się wiązało ze spowolnieniem pracy komputera i wydłużonym czasem skanowania.

Jak skutecznie zainstalować dwa antywirusy na jednym komputerze?

Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie dwóch antywirusów na jednym komputerze (co jak wyżej wymieniliśmy jest niewskazane i nie radzimy tego robić), to warto pamiętać o tym, aby wybrać odpowiednie programy, które będą w jak najmniejszym stopniu ze sobą konkurowały. Dobrym rozwiązaniem może być wybór jednego skutecznego antywirusa, które ma wysokie wyniki w testach skuteczności wykrywania złośliwego oprogramowania oraz takiego, które ma wiele dodatkowych funkcji.

Następnym krokiem jest odpowiednia konfiguracja obu programów. W pierwszej kolejności musimy zaktualizować dwa systemy, a następnie w jednym wyłączyć automatyczną aktualizację do najnowszej wersji. Kolejnym krokiem jest wyłączenie opcji ochrony w czasie rzeczywistym w jednym z programów i ustawienie skanowania dysku na konkretną godzinę. W takim wypadku jeden z programów będzie odpowiadał tylko za skanowanie dysku, a drugi za pozostałe funkcje obronne.

Co zrobić, jeśli napotkamy problemy z dwoma antywirusami?

Jeśli napotkamy problemy z dwoma antywirusami na jednym komputerze (a nie oszukujmy się, na pewno się z nimi spotkamy), to prawdopodobnie będziemy musieli wyłączyć jeden z nich w przypadku konfliktu. Jeśli będziemy chcieli tego uniknąć, to warto skontaktować się z producentami tych systemów lub profesjonalną firmą zajmującą się cyberbezpieczeństwem, które pomoże nam w odpowiedniej konfiguracji obu programów.

Czy warto zainstalować dwa antywirusy na jednym komputerze?

Wszystkie powyższe argumenty, które zawarliśmy w tym artykule, jasno wskazują na to, że aktualnie nie warto instalować dwóch antywirusów na jednym urządzeniu. Nowoczesne systemy zabezpieczające, takie jak Bitdefender Total Security charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, a dodanie kolejnego antywirusa może tylko utrudnić jego pracę. Ponadto musimy pamiętać także o tym, że jednym z najważniejszych elementów dobrego programu zabezpieczającego jest jego prostota, wydajność i cicha praca w tle. Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie dwóch antywirusów, to będziemy musieli borykać się z nieustannymi konfiguracjami, ręcznymi aktualizacjami oraz konwersacjami z działami technicznymi producentów oprogramowania. Dlatego, jeśli chcemy wzmocnić naszą cyberochronę za pomocą dodatkowego narzędzia, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w dostęp do prywatnej sieci VPN, menadżera haseł, XDR lub EDR stand alone.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy