W ciągu ostatnich kilku lat telefon urósł do rangi przenośnego centrum dowodzenia, wielu osobom z powodzeniem zastępując urządzenia stacjonarne. Za pomocą smartfonu możemy nie tylko błyskawicznie skontaktować się z osobami, które przebywają nawet tysiące kilometrów od nas, ale także opłacić rachunki, zrobić zakupy online, obejrzeć film, nauczyć się nowego języka czy wziąć udział w ciekawym webinarze. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wiele cennych, z punktu widzenia potencjalnych złodziei, danych przechowujemy w pamięci smartfonów. Kradzież loginów haseł może posłużyć przestępcom do szantażu, rozsyłania stron phishingowych, a nawet kradzieży środków z kont bankowych.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ustawienie blokady na telefonie powinno być jedną z pierwszych czynności po zakupie nowego urządzenia (zaraz po instalacji oprogramowania antywirusowego na telefon). Choć złamanie hasła nie jest niemożliwe (zwłaszcza jeśli telefon trafi w ręce „profesjonalnych” złodziei), to każde dodatkowe zabezpieczenie pozwoli zyskać czas na podjęcie odpowiednich kroków. To moment, w którym powinniśmy jak najszybciej skontaktować się m.in. z infolinią banku oraz operatorem sieci komórkowej, aby uniemożliwić złodziejom dostęp do danych znajdujących się na telefonie.
Google Smart Lock to funkcja dostępna dla użytkowników telefonów z systemem Android. Jak działa? Urządzenie jest automatycznie blokowane, gdy telefon znajduje się w miejscu stanowiącym potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Na szczęście usługę możemy dopasować do swoich preferencji. W menu Smart Lock mamy kilka opcji do wyboru. Pierwsza z nich to wykrywanie kontaktu z ciałem (telefon zablokuje się automatycznie po 60 sekundach od momentu utraty kontaktu, czyli np. gdy zostanie położony na stole lub innej powierzchni). Google pozwala także na wyłączenie funkcji automatycznego blokowania w miejscu, które odbiera sygnał z zaufanej sieci Wi-Fi lub w określonej wcześniej lokalizacji. Wyłączenie zabezpieczeń jest możliwe także za pomocą funkcji wykrywania twarzy lub głosu, a także w sytuacji, gdy telefon jest sparowany z innym urządzeniem posiadającym funkcję Bluetooth np. smartwatchem. Która opcja będzie najlepsza dla Ciebie i zagwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa? To zależy od indywidualnych preferencji. Warto jednak rozważyć, czy w imię szybkiego dostępu do telefonu jesteśmy w stanie zaryzykować utratę znajdujących się na telefonie danych. Na szczęście zabezpieczenia można łączyć, np. ustawiając odblokowywanie telefonu za pomocą głosu czy spojrzenia tylko w niektórych miejscach (np. w domu, gdzie czujemy się najswobodniej i mamy kontrolę nad tym, kto się w nim pojawia). Warto poświęcić chwilę, aby dopasować zabezpieczenia na telefonie do własnych potrzeb. Dzięki temu korzystanie ze smartfonu będzie jeszcze prostsze, ale jednocześnie wciąż bezpieczne.
Usługa Smart Lock jest dostępna m.in. na telefonach Samsung i Huawei (ale nie tylko). Ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie telefonu przed kradzieżą i utratą danych. Korzystając z opcji inteligentnego blokowania, warto jednak pamiętać o podstawowym zabezpieczeniu telefonu, jakim jest oprogramowanie antywirusowe.
Przestępcy nie potrzebują bowiem fizycznego kontaktu z urządzeniem, aby uzyskać dostęp do znajdujących się na nim informacji. Wystarczy, że podłączymy się do niezabezpieczonej sieci Wi-Fi, otworzymy podejrzany link lub zainstalujemy aplikację pochodzącą z niesprawdzonego źródła.
Google Smart Lock – jak wyłączyć? Instrukcja krok po kroku
Choć wielu użytkowników smartfonów korzysta z funkcji Google Smart Lock, w niektórych przypadkach konieczne jest jej wyłączenie. Jak to zrobić? Bez baw, to bardzo proste!
Weź do ręki telefon i otwórz menu Ustawienia, a następnie wybierz opcję Hasła i bezpieczeństwo. Znajdź opcję Prywatność i odszukaj na ekranie opcję Agent zaufania. Odznacz funkcję Google Smart Lock. To wszystko! Inteligentną blokadę możesz wyłączyć także zdalnie, nawet jeśli nie masz fizycznego dostępu do telefonu (np. jeśli smartfon został w domu i ma dostęp do zaufanej sieci Wi-Fi, ale wiesz, że w mieszkaniu będą przebywać osoby postronne np. opiekunka do dziecka lub osoby zajmujące się remontem). Jeśli Twój smartfon jest skonfigurowany z kontem Google, musisz się zalogować za pomocą innego urządzenia i wybrać opcję Blokuj. Dzięki temu Twój smartfon automatycznie się zablokuje i dostęp do niego będzie możliwy wyłącznie po wpisaniu hasła.
Kup teraz produkty w atrakcyjnej, promocyjnej cenie
Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk.
W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.