W tym artykule opisujemy czym jest spam i jakie niesie ze sobą zagrożenia. Dowiesz się jak Bitdefender chroni Cię za pomocą modułu antyspamowego.
Czym jest spam
Najprostszą definicją spamu są po prostu niepożądane elektroniczne wiadomości, które trafiają nam na pocztę elektroniczną, do komunikatora czy też jako SMS. Są to różnego rodzaju reklamy, promocje oferujące zniżki, pornografię i inne zazwyczaj masowo i automatycznie wysyłane zbędne rzeczy. Bardzo dużą i niebezpieczną częścią całego spamu są tzw. wiadomości phishingowe.
Czym jest phishing
Phishing jest rodzajem ataku, którego głównym celem jest wyciągnięcie od odbiorcy poufnych danych dzięki, którym przestępca będzie mógł się wzbogacić kosztem odbiorcy.
Najczęstszym sposobem na wyłudzenie informacji jest masowa wysyłka wiadomości spamowych, które podszywają się pod prawdziwe organizacje, które zachęcają odbiorcę aby kliknął w link i dał się nabrać np. wypełniając podstawiony formularz swoimi prawdziwymi danymi. Najbardziej pożądane są oczywiście dane dostępowe do kont bankowych, aby dzięki nim opróżnić konto ofiary lub przynajmniej wziąć na nią kredyt.
Poza przesyłaniem spamu, phishing objawia się też w formie fałszywych stron Internetowych. Często są one łudząco podobne do prawdziwych. Można je rozpoznać po link, który zazwyczaj zawiera jakąś literówkę lub lekko różni się od oryginału.
Czym jest moduł antyspamowy
Moduł antyspamowy jest elementem składowym ochrony antywirusowej. Jego zadaniem jest inteligentne wykrywanie wiadomości spamowych oraz filtrowanie ich, aby te niebezpieczne nie docierały do celu (do klienta pocztowego).
Jak działa moduł antyspamowy
Bitdefender Internet Security oferuje moduł antyspamowy, który zajmuje się filtrowaniem oraz ograniczaniem dostarczania wiadomości o niebezpiecznej i niepożądanej treści. Umożliwia też wymuszenie blokowania maili ze znakami azjatyckimi oraz cyrlicą. Pozwala na definiowanie własnych list spamowych oraz zaufanych (tzw. przyjaciele). Integruje się też z klientami poczty Outlook i Thunderbird, w których interfejsie pojawia się dodatkowy pasek Bitdefendera.
Filtry antyspamowe z reguły opierają się wykrywanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Techniki phishingowe z dnia na dzień coraz bardziej się rozwijają i są coraz trudniejsze do wykrycia dlatego analiza maili w oparciu o nauczanie maszynowe stała się niezbędna, aby zachować wysoką skuteczność wykrywania.
Drugim równie ważnym czynnikiem są tzw. listy RBL (skrót od Real-time Blackhole List). Są to serwery zawierające uzupełniane w czasie rzeczywistym bazy informacji na temat domen oraz adresów IP spamerów. Działa to całkowicie niezależnie od programu antywirusowego oraz dostawcy poczty Internetowej. Jeśli domena spamera trafi na taką listę, automatycznie będzie blokowana przez wszystkie rozwiązania, które z nie korzystają. Jedną z najbardziej popularnych na świecie list jest Spamhaus.
Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.