Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak odinstalować Antivirus for Mac jeśli standardowy deinstalator nie działa

Awatar

Krzysztof B.

6 czerwca 2019

Jest to sytuacja, w której narzędzie deinstalacyjne Bitdefendera nie działa lub nie istnieje w /Biblioteka/Bitdefender/Central/Agent/BitdefenderUninstaller.

Ważne! Jeśli posiadasz dysk z kopią zapasową, rekomendujemy zrobienie świeżego backupa zanim przejdziesz dalej.

1. Uruchom ponownie swojego Mac’a, a następnie naciśnij Command (⌘)-R podczas restartowania zanim pojawi się logo Apple.

W niektórych przypadkach pojawi się monit o wybranie języka. Wybierz żądany język i kliknij strzałkę na dole, aby kontynuować.

2. Okno Narzędzi zostanie wyświetlone (to przykład z Sierra OS, ale wygląda bardzo podobnie do poprzednich wersji OS).

3. Wybierz Narzędzie Dyskowe, a następnie kliknij Kontynuuj.

4. Wybierz swój dysk startowy (np. Macintosh HD):

– Jeżeli jest już zamontowany, zobaczysz opcję Odmontuj. W tym wypadku przejdź do punktu 5.

– Jeśli nie jest zamontowany, kliknij na Zamontuj. Jeśli jest zablokowany przez FileVault, zostaniesz poproszony o hasło administratora, aby go odblokować. Wpisz to samo hasło, którego używasz z Mac loginem.

5. Zamknij Narzędzie Dyskowe, aby wrócić do okna Narzędzia: kliknij na Narzędzie Dyskowe w pasku menu (obok loga Apple) i wybierz Zamknij Narzędzie Dyskowe lub po prostu zamknij okno.

6. W pasku menu kliknij na Narzędzia i wybierz Terminal.

7. W oknie Terminal wpisz następujące polecenia. Na końcu każdej linijki wciśnij Return/Enter na klawiaturze.

Ważne: Upewnij się, że wpisujesz polecenia dokładnie tak, jak je widzisz w poniższych krokach. Niezastosowanie się do tego może spowodować utratę danych.

a) Najpierw użyjemy polecenia „LS” z LISTY (można użyć małych liter do tego polecenia, jak widać na poniższych zrzutach ekranu), aby upewnić się, że dysk startowy (Macintosh HD) jest zamontowany. Więc wpisujemy (po poleceniu „ls” jest spacja):

LS /Volumes/

,a następnie przyciśnij Enter. To polecenie wyświetli wszystkie zamontowane woluminy, jak na obrazku poniżej. Jeśli widzisz tam swój dysk startowy (Macintosh HD), możesz kontynuować od następnego kroku. W przeciwnym razie, możliwe, że nie zamontowałeś dysku startowego. W tym przypadku zamknij okno Terminal, przejdź do Narzędzia Dyskowego i zamontuj dysk. Możesz również uruchomić Pierwszą Pomoc, aby naprawić potencjalne błędy dyskowe.

Szybka Porada! Wpisz pierwsze znaki ścieżki (w tym przypadku /Volumes/) i wciśnij przycisk TAB na klawiaturze. W ten sposób jej nazwa zostanie automatycznie uzupełniona. Na przykład, wprowadź ls /Vol i naciśnij TAB.

b) Teraz sprawdzimy czy mamy rozszerzenie SelfProtect.kext w folderze Rozszerzenia. Użyjemy tej samej komendy “LS“.

Ważne: Możesz zauważyć, że Macintosh wstawiliśmy back slash “ \ “, oraz wolne miejsce przed HD. Jest tak, ponieważ nazwa dysku startowego zawiera dwa wyrazy. Jeśli nazwa dysku startowego posiada jeden wyraz użylibyśmy foward slash’a ” / “i nie było by spacji. Na przykład, jeżeli nazwą byłaby MacintoshHD, polecenie wyglądałoby tak:

LS /Volumes/MacintoshHD/Library/Extensions/

LS /Volumes/Macintosh\ HD/Library/Extensions/

Ważne: Pamiętaj o użyciu funkcji autouzupełniania (klawisz TAB) dla każdej nazwy folderu w ciągu znaków. Będzie to pomocne przy unikaniu literówek.

c) Mamy SelfProtect.kext. Następnym krokiem jest usunięcie go. Aby to zrobić użyj komendy “rm -rf” (od REMOVE). Przepiszemy ten sam ciąg znaków, co powyżej, jednak zastąpimy “LS” za pomocą “rm -rf” i dodać przedmiot, który chcemy usunąć (SelfProtect.kext) na końcu.

rm –rf /Volumes/Macintosh\ HD/Library/Extensions/SelfProtect.kext

Ważne: Jest spacja pomiędzy rm i -rf, oraz kolejna pomiędzy -rf, a /Volumes. Jeśli otrzymasz wiadomość “rm:illegal option” tzn., że pominąłeś spację. Jeśli otrzymasz komunikat “No such file or directory’, tzn., że albo brakowało spacji, lub błędnie wpisałeś ścieżkę.

Sprawdźmy, czy plik został usunięty. Użyjemy ponownie tego samego polecenia co w kroku b).

LS /Volumes/Macintosh\ HD/Library/Extensions/

Szybka Porada! Użyj strzałki do góry, aby użyć poprzedniej komendy (odszukaj ją w historii komend), oraz strzałki w dół, jeśli chcesz wrócić do ostatniej komendy. Użyj strzałek w lewo i prawo, aby nawigować w lewo i prawo od linii poleceń.

d) Rozszerzenie SelfProtect zostało usunięte i możemy przejść do następnego kroku: sprawdź czy masz folder Bitdefender i usuń go. Spróbujmy wszystkich poleceń jednocześnie (wciąż musisz wcisnąć Return/Enter po każdej z nich).

LS /Volumes/Macintosh\ HD/Library/

rm –rf /Volumes/Macintosh\ HD/Library/Bitdefender/

LS /Volumes/Macintosh\ HD/Library/

e) Folder Bitdefender został usunięty. Możesz teraz uruchomić ponownie w normalnym trybie. Aby to zrobić, kliknij na logo Apple w pasku menu i wybierz Uruchom ponownie.

8. W końcu, możesz zainstalować świeżą kopię Antivirus for Mac z konta Bitdefender Central. Po więcej szczegółów zajrzyj do tego artykułu:

https://bitdefender.pl/jak-zainstalowac-nowego-bitdefender-antywirus-dla-mac/

Źródło: https://www.bitdefender.com/support/-1722.html


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy