Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak uruchomić spakowany lub zaszyfrowany plik

Awatar

Krzysztof B.

20 października 2023

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób wypakować i uruchomić zaszyfrowany plik.

Co oznacza, że plik jest spakowany lub zaszyfrowany

Bardzo łatwo spotkać się z plikami, które są spakowane (zaszyfrowane). Popularne jest kompresowanie plików, aby zmniejszyć ich rozmiar dzięki, czemu łatwiej jest je np. przesłać przez sieć. 

Warto wiedzieć, że kompresowanie plików ma też inne zastosowania. Popularną i względnie bezpieczną metodą jest ustawienie hasła na archiwum. Oprócz zmniejszenie objętości plik zostaje też zaszyfrowany. Oznacza to, że nie można do niego uzyskać dostępu bez podania tego hasła. Powinno być ono odpowiednio długie i skomplikowane. Zależnie od wyboru rodzaju kompresji to właśnie hasło zwykle jest łatwiejsze do złamania niż algorytm szyfrujący użyty w trakcie pakowania pliku.

Istnieje też wiele innych specjalistycznych metod szyfrowania jednak w takim przypadku do wypakowania należy użyć określonego przy kompresji narzędzia, które zawiera klucz deszyfrujący. Inaczej dostępu do pliku nie uda się odzyskać.

Bitdefender

Family Pack

Original price was: 490,77 zł.Current price is: 368,07 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

15 stanowisk na 1 rok – 318,57 zł
15 stanowiska na 2 lata – 368,07 zł

Jak uruchomić zaszyfrowany plik

Wszystko zależy od użytej metody kompresji i rozszerzenia, które posiada zaszyfrowane archiwum. Istnieje wiele różnych popularnych programów, które mogą w tym pomóc. Pamiętaj jednak, że żaden z nich nie umożliwi Ci pominięcia wpisania hasła. Najprościej jest wypakować tego rodzaju pliki za pomocą podręcznego menu systemu Windows klikając na nie prawym przyciskiem myszy.

Eksplorator Windows

System Windows posiada wbudowaną funkcję wypakowania plików. Oczywiście jest ona najbardziej podstawowa, więc zdeszyfrowanie mniej popularnych rozszerzeń, będzie wymagało zewnętrznego oprogramowania.

Odszukaj plik .zip, kliknij go prawym klawiszem myszy i wybierz Wyodrębnij pliki. Wskaż ścieżkę do wypakowania i w niej uzyskasz dostęp do swojego pliku.

7-zip

Jeden z najbardziej popularnych darmowych programów, który obsługuje większość dostępnych na rynku rozszerzeń archiwów. Można go pobrać ze strony producenta.

WinZip

Kolejny swojego czasu bardzo popularny program. Jest płatny ale dostępna jest darmowa wersja próbna. Można go można pobrać stąd.

WinRAR

Bardzo popularny płatny program oferujący bardzo rozbudowane metody kompresji i nie tylko. Można go zakupić lub przetestować tutaj.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy