Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

7 porad jak przyspieszyć połączenie z Bitdefender VPN

Arkadiusz K

28 września 2023

W tym artykule opiszemy co możesz zrobić jeżeli zauważysz spadki prędkości po połączeniu z VPN.

Połączenie z siecią VPN może ukryć Twój adres IP, chronić urządzenie przed atakami związanymi z niezabezpieczonymi publicznymi sieciami Wi-Fi i pomóc ominąć różne ograniczenia geograficzne – ale może również spowolnić połączenie internetowe. W artykule podamy 7 kroków, które mogą Ci pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Dlaczego połączenie z VPN jest wolne?

VPN jest świetnym sposobym na ochronę prywatności, ma on jednak pewne wady, a jedną z nich jest spowolnienie połączenia internetowego. Może być wiele powodów, dla których VPN działa wolno.

Może się tak zdarzyć, ponieważ sieci VPN przekierowują ruch przez zdalne serwery, co może powodować opóźnienia. Im dalej znajdują się serwery, tym większe opóźnienie. Weźmy pod lupę sieć światłowodową: w tym przypadku opóźnienie odnosi się do czasu potrzebnego na przejście światła przez sieć. Opóźnienie to wzrasta wraz z pokonywaną odległością. Prędkość światła wynosi 299 792 458 metrów na sekundę, opóźnienie wynosi 3,33 mikrosekundy na każdy pokonany kilometr. Biorąc pod uwagę współczynnik załamania światła kabla światłowodowego, sensowne jest stwierdzenie, że światło porusza się w nim wolniej, co zwiększa opóźnienie do 4,9 mikrosekundy na kilometr. Nie wszystkie infrastruktury sieciowe oparte na światłowodach, więc można bezpiecznie założyć, że połączenie z odległym serwerem VPN może wpłynąć na szybkość połączenia nawet bardziej niż nasz hipotetyczny scenariusz.

Szyfrowanie również obciąża połączenie w podobny sposób. Korzystanie z silniejszego szyfrowania spowoduje wolniejszą reakcję sieci. Należy jednak pamiętać, że ten kompromis w szybkości jest często wart tego dla dodatkowego bezpieczeństwa i prywatności, które zapewnia VPN.

Jak przyspieszyć VPN?

W niektórych przypadkach Bitdefender VPN może przyspieszyć połączenie internetowe, na przykład gdy dostawca usług internetowych (ISP) sztucznie spowalnia połączenie w odpowiedzi na działania online, takie jak przesyłanie strumieniowe, torrenty i gry. Dostawcy usług internetowych stosują ograniczanie przepustowości w celu uniknięcia przeciążenia sieci w godzinach szczytu. Wahania lub wolne prędkości połączenia mogą być frustrujące, ale można to obejść, korzystając z VPN. Wielu dostawców usług internetowych ogranicza określone usługi lub miejsca docelowe, aby nadać priorytet innym rodzajom ruchu w swojej sieci lub po prostu zniechęcić abonentów do korzystania z usługi.

Prędkość Internetu może ulec nieznacznemu spowolnieniu podczas korzystania z VPN. Wynika to z dodatkowego kroku utworzonego przez kierowanie ruchu przez serwer VPN. Ale jeśli twoja sieć VPN jest wyjątkowo wolna, oto kilka rzeczy, które możesz wypróbować, aby przyspieszyć połączenie internetowe podczas korzystania z VPN:

1. Sprawdź prędkość Internetu

Wolne połączenie internetowe może powodować powolne działanie VPN, dlatego ważne jest, aby najpierw sprawdzić szybkość połączenia internetowego. Bitdefender VPN nie może zapewnić szybszych prędkości, jeśli problemem jest samo połączenie internetowe. Wykonaj szybki test i sprawdź prędkość Internetu z i bez Bitdefender VPN, a następnie porównaj wyniki. Istnieje wiele bezpłatnych narzędzi dostępnych online, których można użyć do przetestowania prędkości połączenia internetowego (Speedtest.com, Internethealthtest.org, Fast.com, Speedtest.xfinity.com itp.)

Na swoim urządzeniu odwiedź stronę www.speedtest.net

Kliknij przycisk GO, aby rozpocząć test.

Po zakończeniu testu wyświetlona zostanie prędkość połączenia internetowego zarówno dla pobierania jak i wysyłania.

2. Pozwól VPN łączyć się z automatyczną lokalizacją

Korzystając z Bitdefender VPN, możesz połączyć się z dowolnym z ponad 4000 serwerów w ponad 50 krajach na całym świecie. Jeśli wybierzesz serwer daleko od swojej rzeczywistej lokalizacji, może to spowolnić prędkość Internetu, ponieważ zaszyfrowane dane “podróżują” więcej. Upewnij się, że łączysz się z właściwym serwerem. Im dalej serwer znajduje się od Twojej lokalizacji, tym wolniejsze będzie połączenie i tym dłużej potrwa przesyłanie danych do zewnętrznego serwera VPN.

Jeżeli masz dobry powód, aby połączyć się z określoną lokalizacją – na przykład, aby odblokować zawartość tylko w USA – pozwól Bitdefender VPN wybrać najszybszy dostępny serwer, łącząc się z Automatyczną lokalizacją.

3. Zmień protokół VPN na szybszy

Protokół VPN to zestaw reguł określających sposób pakowania i przesyłania danych między urządzeniem a serwerem VPN. Niektóre urządzenia obsługują większość protokołów, podczas gdy inne są bardziej restrykcyjne. Bitdefender VPN umożliwia przełączanie protokołów, pozwalając na wybór spośród OpenVPN (UDP i TCP), IPsec i Hydra. Domyślnie Bitdefender VPN jest skonfigurowany tak, aby automatycznie wybierać optymalny protokół dla urządzenia i sieci – zwykle jest to równowaga między szybkością i bezpieczeństwem.

Jednak niektóre protokoły są szybsze od innych, a niektóre sieci ograniczają prędkość niektórych protokołów. Aby uzyskać szybsze połączenie, spróbuj zmienić protokół w ustawieniach Bitdefender VPN, znajdziesz najszybszą opcję:

Uwaga: Dostępność protokołów jest zależna od systemu operacyjnego/urządzenia z którego korzystasz. 

IPSec Szybki i bezpieczny, ale bateria iPhone’a i iPada rozładowuje się znacznie szybciej.

Hydra Catapult  Najszybszy protokół VPN z zabezpieczeniami klasy bankowej.

OpenVPN UDP Szybki i wydajny, ale czasami może pomijać pakiety danych.

OpenVPN TCP Nieco wolniejszy, ale dostarcza dane w całości i we właściwej kolejności. Bardziej niezawodny niż OpenVPN UDP.

4. Zamknij niepotrzebne aplikacje

Zainstalowane aplikacje i przeglądarki internetowe mogą pozostać połączone z Internetem i podejmować działania, nawet jeśli nie aktywnie używane. Są to aplikacje działające w tle. Aby zwiększyć szybkość połączenia internetowego, gdy urządzenie jest podłączone do sieci VPN, zaleca się zamknięcie wszelkich niepotrzebnych aplikacji, programów lub kart przeglądarki, które mogą działać w tle i zużywać przepustowość.

5. Użyj Optymalizatora Ruchu Aplikacji

Funkcja Optymalizator Ruchu Aplikacji Bitdefender VPN może pomóc ze spowolnieniami połączenia VPN poprzez nadanie priorytetu wybranej aplikacji.

Funkcja ta jest dostępna tylko dla systemu Windows.

6. Włącz Dzielone Tunelowanie

Funkcja ta sprawi, że połączysz się z daną stroną korzystając bezpośrednio ze swojego adresu IP podczas gdy cała reszta ruchu nadal będzie szyfrowana przez VPN.  

 • Otwórz Ustawienia w Bitdefender VPN.
 • Przejdź do zakładki Zaawansowane i kliknij Dzielone tunelowanie.

 • Podaj adres strony i kliknij Dodaj stronę internetową.

 • Połącz się ponownie z VPN, aby zastosować zmiany. 

7. Uruchom ponownie router

Ponowne uruchomienie routera może pomóc poprawić prędkość Internetu, a tym samym VPN na wiele sposobów:

Może pomóc usunąć wszelkie tymczasowe usterki lub błędy, które mogą powodować powolne działanie połączenia.

Ponowne uruchomienie routera może pomóc zresetować połączenie między routerem a modemem, co może również pomóc poprawić prędkość Internetu.

Może to również pomóc w odświeżeniu połączenia między routerem a urządzeniami w sieci, co może pomóc w poprawie ogólnej wydajności sieci.

Odłącz router od gniazdka, odczekaj co najmniej 30 sekund, a następnie podłącz router ponownie i naciśnij przycisk zasilania, aby go włączyć, jeśli to konieczne.

Połącz się ponownie z Bitdefender VPN i sprawdź, czy prędkość połączenia internetowego wzrosła.

Jeśli żadna z tych sugestii nie pomoże, możliwe, że wolne połączenie VPN jest spowodowane problemem z samą usługą VPN. W takim przypadku warto rozważyć skontaktowanie się z pomocą techniczną Bitdefender.

Źródło: https://www.bitdefender.com/consumer/support/answer/82366/


Autor


Arkadiusz K

Starszy serwisant, zajmuję się obsługą zgłoszeń serwisowych klientów indywidualnych i biznesowych. Zajmuję się również tłumaczeniami związanymi z interfejsem programu Bitdefender. Po godzinach pasjonat sprzętu komputerowego i nowinek ze świata technologii.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy