Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak skonfigurować silne i bezpieczne hasło do logowania

Awatar

Krzysztof B.

14 listopada 2023

W tym artykule omówimy jak ustawić silne hasło do logowania. Dowiedz się jakie warunki powinno ono spełnić, aby maksymalnie utrudnić przestępcy kradzież dostępu do konta.

Czym jest silne hasło

W trakcie korzystania z Internetu jego ogromna część jest zarezerwowana dla specjalnej części użytkowników. Aby uzyskać dostęp do wielu źródeł wymagane jest utworzenie konta w serwisie, które zazwyczaj składa się z loginu w postaci adresu email oraz hasła. 

Hasło do logowania jest pierwszą i podstawową ochroną danych przechowywanych na koncie użytkownika. W przypadku gdy trafi ono w niepowołane ręce należy liczyć się z tym, że wszystkie informacje, szczególnie te poufne, mogą zostać wykorzystane przez przestępców do kradzieży (np. pieniędzy z konta bankowego). Dlatego myśląc o podstawach bezpieczeństwa codziennego życia w sieci powinno się zacząć od utworzenia własnej polityki haseł. 

Silne hasło jest pierwszą warstwą ochrony każdego konta (bank, media społecznościowe, poczta email, system Windows i wiele innych), pamiętaj o tym. 

Jakie warunki powinno spełniać silne hasło

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w Polsce posiadamy zaufaną instytucję, która na co dzień pilnuje naszego bezpieczeństwa w sieci. Idąc za zaleceniami CERT Polska silne hasło powinno mieć MINIMUM 12 znaków długości. Powinno ono zawierać wielkie i małe litery, znaki specjalne oraz cyfry. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby hasło było dłuższe. W ten sposób działania przestępców w kierunku przejęcia konta zostaną utrudnione.

silne hasło do konta bitdefender central

Jak jeszcze poprawić bezpieczeństwo konta

Gdy już utworzysz odpowiednio długie i skomplikowane hasło bez wątpienia będzie ono trudne do zapamiętania. Stosując się do kilku poniższych zaleceń znacznie poprawisz swoje bezpieczeństwo oraz ułatwisz zarządzanie swoimi hasłami.

Menedżer haseł

Posiadając wiele silnych haseł nie jest możliwe ich zapamiętanie, szczególnie, gdy na każdym kroku w sieci wymagane jest tworzenie kolejnego konta. Odpowiedzią na to jest menedżer haseł. Dzięki niemu wszystkie hasła będą przechowywane w jednym miejscu w sposób zaszyfrowany. Dostęp do nich uzyskasz ustawiając jedno hasło główne dzięki, czemu do zapamiętania będzie tylko jeden skomplikowany ciąg znaków. Pamiętaj, aby wykonywać kopie zapasowe swojej bazy haseł.

Bitdefender oferuje multiplatformowe rozwiązanie Password Manager dostępne dla Windows, iOS, Android i macOS. 

Podwójne uwierzytelnienie

Używaj podwójnego uwierzytelnienia wszędzie gdzie tylko możliwe. Istnieje klika metod tego zabezpieczenia jak kod SMS, potwierdzenie w zewnętrznej aplikacji, potwierdzenie email. Obecnie najskuteczniejszą ochroną jest klucz sprzętowy tzw. U2F (np. Yubikey). Zalogowanie wymaga wtedy podłączenia do komputera tego fizycznego urządzenia.

Różne hasła

Nigdy nie stosuj jednego hasła dla wielu różnych serwisów. Jeśli zostanie ono złamane możesz łatwo utracić dostęp do nich wszystkich jednocześnie.

Pod żadnym pozorem nie używaj w kilku miejscach hasła używanego do poczty. Włamanie na email zwykle oznacza możliwość zresetowania haseł w każdym serwisie, gdzie został użyty. W ten sposób przestępca będzie mógł przejąć te wszystkie konta.

Unikaj haseł słownikowych

Pamiętaj, aby nie stosować jako hasła słów, które można znaleźć w słownikach. Tzw. atak słownikowy jest pierwszą metodą stosowaną przez przestępców. Używanie prawdziwych wyrazów znacznie skróci czas potrzebny na włamanie do konta.

Unikaj prostych i oczywistych kombinacji haseł

Podstawowym błędem jest wykorzystywanie ciągów znaków występujących na klawiaturze jak qwertyuiop czy 12345. Hasło nie powinno być proste. Złamanie pięciu jedynek (11111) i podobnych trwa kilka sekund.

Nie używaj swoich danych jako hasła

Nie powinno się stosować danych osobistych jako haseł. Nazwisko, data urodzenia i podobne są jednymi z najprostszych do złamania.

Używaj sprawdzonego rozwiązania antywirusowego

Do ochrony swoich urządzeń wykorzystuj zaawansowane rozwiązanie antywirusowe jak Bitdefender Total Security. W ten sposób ochronisz się przez wszelkimi zagrożeniami w tym nawet najbardziej zaawansowanymi atakami. Antywirus ochroni Cię też przez oprogramowaniem typu keylogger, którego celem jest przechwytywanie haseł wpisywanych zarówno na klawiaturze fizycznej oraz ekranowej.

 


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy